Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

ioanardelean55


Multumesc aceasta metoda mi-a scapat.

mape 48-petru manea

daca decizia trebuie luata acum 3 sept. as face asa
1--da daca ii duc pe alta vatra,sau daca sunt vecini
2--da daca un roi are minim 500 g albina
3-da daca ii mut pe alta vatra
4-da daca fam.puternica se afla pe alta vatra
varianta lui bee-lover se poate face in ultimele zile din noiembrie la 5-7 gr.mutat roiul cu tot cu cat si pe aceeas vatra

jimm

Grea intrebare :)
Daca ar fi dupa carte n-as face roi in august, dar eu sunt un amarat de incepator si recunosc am roi pe 3 rame  :D si nu ma indur sa-i unesc (boala incepatarului).
Iernez cate 2 in cutie, uridisele astfel asezate incat sa formeze un singur ghem prin diafragma etansa fara plasa.
Stimulate bine inca din iulie, cu rezerve bune de hrana si tratamente la tei la anul fac familii de productie.



cristifader

Ar fi de unit, probabil in primavara care trec iarna vor incepe incet-incet si se vor intarzia in dezvoltare.
Eu am facut 1 roi in iulie (tarziu recunosc) dar e pe cam 7 rame pentru ca am avut lucratoarele din familia veche. Acum familia initiala e cam pe 6 rame. Ii stimulez si sper sa aibe toamna tarzie si cules

ioanardelean55


A venit toamna .Timpul se raceste usor in stupi albina avem tot mai putina si uite asa si noi incepem sa scoatem treptat cite o rama s-au chiar doua pina ajungem la nr. de rame necesar fam. ptr. iernare .
INTREBARE ; Ce facem cu faguri scosi daca au miere?

  1. Ii punem la pastrat pina in primavara .?
  2. Descapacim mierea si o dam dupa diafragma la fam . cu miere mai putina.?
  3. O scoatem si ramele le dam la lins .?
  4. Nu scoatem nici o rama ci lasam totul asa cum e .?

pharaonu75

Lasam in cuib numarul optim de rame pentru fiecare familie, iar dintre ramele scoase, pe cele cu putina miere le descapacim si le punem dupa diafragma!
In felul aceasta albinele isi completeaza rezervele de hrana din cuib!

Ramele cu rezerve mari de hrana se introduc in stupii care nu au suficiente rezerve, pentru ajutarea acestor familii!

Restul ramelor se pastreaza la rezerva de iernare, pentru a fi date mai tarziu albinelor...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ioanardelean55


Ar mai fi ramele de reforma dar nu-i nici o problema . Poate altii procedeaza altfel ...... vom vedea  :nono:

bucovineanu

Avand in multi ani miere de mana sunt obligat sa scot cat mai mult, sa ramana cat mai putina miere in cuib. Formez apoi cuibul apreciind numarul de rame necesar, dau ramele la lins dupa care le retrag. Cele care se reformeaza merg imediat la topit, celelalte in caturi la pastrat pentru sezonul urmator.

ioanardelean55


Tratamentul cu CLARTAN se repeta la 4  s-au la 7 zile ?

stefan1

 Klartanul are ca substanta activa taufluvalinat-ul, la fel ca si Varachet-forte (care are si amitraz), si la fel ca Mavrirolul. Daca Varachetul si si Mavrirolul se aplica de mai multe ori, nu vad de ca nu s-ar putea administra si Klartanul de mai multe ori. Bineinteles ca nici un tip de tratament nu trebuie facut in exces si fara discernamant.
  Intervalul de 7 zile intre doua tratamente consecutive este o recomandare care trebuie pe cat posibil respectata, cat timp avem inca puiet in stupi. Aceasta tine cont ca tratamentele trebuie repetatepana cand eclzioneaza tot puietul care era capacit la primul tratament. Deci ultimul tratament sa fie la minim 12 zile de la primul (atat sta capacit puietul de albine), sau 14 pentru puietul de trantori. Daca se administreaza la 4 zile, pentru a acoperi cele 14 zile cat sta capacit puietul de trantori, trebuiesc 5 tratamente. Daca tinem cont ca parazitii care ies din celulele de puiet nu intra imediat in alta celula si sta cateva zile pe albine, s-a gasit optim sa se repete tratamentul la 7 zile si acea perioada de 14 zile sa o acoperim cu 3 administrari.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

  Folosirea Klartanului nu este permisa in tara noastra, dar se foloseste destul de mult. Atentie ca taufluvalinatul creeaza cu timpul rezistenta parazitului.
  Repet, Varachet-forte are taufluvalinat si unii fac si cate 12 tratamente cu Varachet. Eu nu am sesizat reducerea pontei dupa tratamente; e drept ca fac foarte rar tratamente cand este inca puiet in stupi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ioanardelean55


Depinde cum este facut tratamentu , Uni pun solutia in pulverizator ,iau rama cu rama din stup si le pulverizeaza pe ambele parti , iar altii  stropesc printre rame cu seringa s-au cu pet si gaura in dop . In primul caz solutia ajunge si in celulele goale si in cele cu ou s-au larve sigur ca regina nu va mai oua repede in acele celule .

ioanardelean55


Nu conteaza dozaju ,conteaza mai mult concentratia si eu cred ca acolo a gresit colegu .

ioanardelean55


Oglinda stupului ....  :uimit: ????????

Ozzy

eu pentru oglinda stupului folosesc niste bucati de tabla vopsite alb
dupa tratamentul cu varachet am putut observa si paduchii scosi afara de albine