concurs ....cine a plantat cei mai multi puieti de evodia

Creat de ioanardelean55, Ianuarie 06, 2010, 08:28:58 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Si eu am 50 bucati care astept sa infloreasca anul viitor.

stefan1

  Bun venit pe Apiardeal, Dragosviorel!
  Este clar ca esti stupar cu oarecare vechime, din moment ce ai trecut sa-ti faci o baza melifera. A propos, de cati ani sunt plantate evodiile, de astepti sa infloreasca? De fapt varsta primei infloriri difera de la zona la zona si chiar de la exemplar la exemplar. Am citit de un german, langa Marea Nordului si acolo evoidia i-a inflorit prima data la 12 ani. La noi cred ca la 4-5 ani apare prima inflorire.   :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Am asteptat mai mult de 1 luna pentru niste seminte de Sour wood (lemn acrisor sau lilly of the valey - un fel de margaritar). Din pacate plicul nu a ajuns. E un arbore pe care mi-as dori sa vad ce poate face in tara. Ar inflori intre sfarsit de iulie si toata luna august, exact intr-o perioada in care e lipsa de nectar crunta.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Obombo

Ar fi frumos daca ar inflori in perioada aia, dar din ce am gasit eu rezulta ca infloreste in iunie-iulie. Oricum, cativa copacei nu ar insemna nimic, e  evoie de hectare de plante ca sa faci ceva. M-am uita si dupa seminte, dar preturile pe Amazon mi se par exorbitante: 14 € pentru 50 de seminte.

dan sebastian

Stiu ca era sub 10 dolari pliculetul. Semintele sunt foarte mici.

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.