Stupii mei in 2010

Creat de emil.oltean, Decembrie 15, 2010, 06:20:59 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

Citat din: emil.oltean din Noiembrie 27, 2011, 11:16:20 PM
Cum confectionati si cu ce aceea ferestra in podisor pentru a pune mai usor turtele iarna aveti aici:
:hi:  emil   daca sub capacul detashabil  pe care lai prezentat se afla albinele pe rame cum introduci turtele fara sa omori o parte considerabila de al bine?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

tassevasi

 Si eu va salut ,  Tocmai eu cred  ca scindura de 2 cm e suficienta pt lazi .
  Acum nu stim de citi cm  are scindura domnul Emil ,poate eu nu apreciez bine intr-o poza .   
  Aceiasi parere am si eu despre caldura ghemului  si albinele sesizeaza mai bine temp de afara ,mai ales ca eu am fundul plin ,nu folosesc sita iarna .
  Numai bine  si sanatate multa . :hi: :hi:

PS   Se pote pune 3 betisoare si nu mai moare albinele .

emil.oltean

Mai Dorine,fum si daca timpul este rece ,deschizi, pui turta caci ele stau in ghem mai jos cu exceptia cind sunt lipsite de hrana cind saracele,te asteapta sus pe rame sa le dai mincare.
   D-l Tanase,sindura de podisor decupata are grosimea de 2 cm si peste.Turta o faci la aceeasi grosime sau chiar mai groasa si o acoperi cu ceva sa se muleze peste ea.

emil.oltean

Va inselati.In lazile cu peretii mai grosi ierneaza mai bine si primavara se dezvolta mai rapid.Imi spunea un stupar batrin ce creste albine de generatii ca in lazile lui cu peretii de 3 cm (de altfel lazile confectionate in trecut  stas,aveau grosimea peretelui de 3 cm) primavara se dezvoltau mult mai rapid decit cei cu fusta mini.

emil.oltean

#79
DUPA UN CONTROL AUDITIV LA O LOCATIE MERITA O RELAXARE...

orbanstefan64

frumos montaj !!!!!!    iernare usoara in continuare!!!!!!
:hi: :hi:

tassevasi

  Bravooo  ,zona excelenta , montaj  la fel , catelus inpresionat  de ce se intimpla !
   Numai bine . =D> =D>

stefan1

  Felicitari, Emil.oltean! Foarte frumoase imagini, frumoasa muzica, frumos montajul!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

POSTASUL

imagini frumoase si sa ma repet si eu montajul exceptional   :bravo:  sa va fie  sanatoase familia si familiile   :bzz:  :bzz:  :bzz:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

emil.oltean

#84
biserica din satul natal:




emil.oltean

#85

emil.oltean

[URLhttp://youtu.be/sGF8yp6JSxg][/url]


URMARITI SPECTACOLUL OFERIT DE REGINA ALBINELOR

emil.oltean


roi_ag

Te asteptam cu ultimele poze si video :hi:

dorindafi

emile , puneo nene la slabit ca ajunge fata batrana shi nu se mai marita  :D  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092