Stupii mei in 2010

Creat de emil.oltean, Decembrie 15, 2010, 06:20:59 PM

« precedentul - următorul »

emil.oltean

...

emil.oltean

...

emil.oltean

...

emil.oltean

...

emil.oltean

...

emil.oltean

Dar acest sistem de scindura de zbor si gratie antisoareci?

Porfy66

Felicitari super stupi... frumos lucrati!
O rugaminte. Ne poti pune si cateva poze cu utilajele cu care ati facut aceste bijuterii?
Ce fel de presa folositi pentru imbinarea scudurilor de la cuib? Cate fetze de cuib puteti pune odata la presat.
Rog detaliati va rog modul de confectionare a stupilor! Mai invatam si noi cate ceva!
Multumiri!
:hi: :hi: :hi:

emil.oltean

Sa nu rideti de mine,dar sunt confectionate pe un circular facut de mine,scindura imbinata cu pana si presate intr-un cadru confectionat din teava sudata cu ajutorul unor pene.La urma slefuite cu  flexul cu dispozitiv cu smirghel rotund,apoi asamblate intr-un dispozitiv ajutator.Iata circularul imediat dupa ce l-am construit:

Porfy66

Sincer sunt super impresionat de tot ce vad la dvs. Se vede clar multa pricepere si mult talent. Sunteti din acea categorie de oameni cu doua sau chiar 3 maini drepte! Reusiti sa faceti adevarate bijuterii cu utilaje care si ele la randul lor sunt facute de dvs. Nu pot decat sa imi scot palaria in fatza dvs si asteptam mai multe poze ca avem ce invatza!
Multumiri! :hi: :hi: :hi:

gheco

Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

orbanstefan64

multe si frumoase.este de invatat si de pus in practica :nod: :nod:
:hi: :hi:

Adrian Roman

Citat din: emil.oltean din Decembrie 15, 2010, 11:59:25 PM
Sa nu rideti de mine,dar sunt confectionate pe un circular facut de mine,scindura imbinata cu pana si presate intr-un cadru confectionat din teava sudata cu ajutorul unor pene.La urma slefuite cu  flexul cu dispozitiv cu smirghel rotund,apoi asamblate intr-un dispozitiv ajutator.Iata circularul imediat dupa ce l-am construit:
Harnic si indemanos! Felicitari ! :nod: :hi:

flavius

asemenea oameni nu-s promovati in Romania, deloc, de niciun fel, de nicio culoare...desi ei sunt coloana vertebrala a oricarei societati sanatoase...jos palaria, si la mai mare, mestere...

intrebare tehnica: prin imbinare cu pana (la scandura...), te referi la faptul ca ai facut uluc in ambele scanduri, si ai pus o lamba (feder) lunga de lemn in ambele uluce, nu?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

emil.oltean


crombra

Super meserias! Si inca o data spun ca sunt mandru ca am asemenea frati de forum. Nu stim sa facem doar apicultura ci si echipamentele necesare. Bravo Emile. Imi doresc sa ne intalnim candva la vreun targ apicol.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/