Apa pentru picurator ?

Creat de johnysibiu, Martie 03, 2013, 07:52:50 PM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

 Primavara aceasta se dovedeste a fi extrem de uscata.Spre deosebire de alti ani albinele stau puzderie pe scandura de la adapator.In plus pe langa stupina mea s-au mai asezat niste stupari cu un numar respectabil de stupi.

Intr-o lipsa groaznica de idei, in afara de sare de bucatarie, ce se mai poate pune in apa din adapator, eventual sa fie si dezinfectant?

Obombo


johnysibiu

Parca citisem undeva....permanganat de potasiu? a incercat cineva?

Obombo

Problema noastra, a apicultorilor, e anxietatea. E o boala profesionala :D.
Albinele iau apa de pe unde gasesc, balti, mocirle, inclusiv scurgerile de la grajduri, s-ar parea chiar ca asta le place cel mai mult.
Stai linistit ca nu de la apa au probleme albinele.

johnysibiu

 Microbi din mediu nu ma DERANJEAZA albinele traiesc intr-un echilibru perfect cu ei.Ma feresc de microbii specifici speciei pentru care nu poti sa le obti imunitate.

Oricum un plus de precautie nu strica...

cipriene

vezi johny daca nu ai condens in stupi?  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

johnysibiu

You've got in obssesion! N-am si nici nu-mi trebuie!

cipriene

in situatia asta esti un fericit.
dar de ce au nevoie la ora asta albinele de apa in stupi?  :uimit:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

johnysibiu

Bag de seama ca au puiet si mai si trebuie sa prelucreze resturile de turte ce zac pe spetezele ramelor.

cipriene

johny, ma gandesc ca albinele nu ne-au asteptat pe noi pana acum sa le dam apa pentru puiet sau altele
eu nu-mi fac astfel de probleme, din contra, am inteles ca daca le las in pace sunt mai multumite
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

johnysibiu

De obicei , in aceasta perioada, natura mustea de apa.

Acum totul este foarte uscat si le vad in competitie pentru orice picatura de apa, in competitie cu altele!

cipriene

sa inteleg ca in zona Sibiului nu a plouat?
eu am jumatate de cauciuc in care s-a tot acumulat apa toata iarna, dar nu le-am vazut asa disperate dupa apa.
ce-i drept pe la noi a cam plouat  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

vali_szabo

Citat din: Obombo din Martie 03, 2013, 11:00:58 PM
Problema noastra, a apicultorilor, e anxietatea. E o boala profesionala :D.
Albinele iau apa de pe unde gasesc, balti, mocirle, inclusiv scurgerile de la grajduri, s-ar parea chiar ca asta le place cel mai mult.
Stai linistit ca nu de la apa au probleme albinele.
Asa stiu si eu. Daca nu ai grajduri in preajma, e bine sa faci rost de niste uree pe care sa o pui in apa. Contine azot din cate stie eu, de care albinele au mare nevoie in perioada asta. Se mai cunoaste de asemenea ca, pe perioada iernii, albine re-filtreaza apa chimic PURA pentru a se putea hrani. Este tot la fel de bine sa te feresti de bolile speciei... Nici nu stii cum sa faci sa le fie mai bine :P. O primavara faina! :)

bucovineanu

Nu e nevoie de nimic in apa din adapator. De ce sa le dam produse chimice? Si asa e destula poluare in jur.

aalex

Pe 9 martie ,la noi in ilfov au fost 17 grade,ocazie cu care am facut o revizie succinta,am stramtorat cuiburile,am montat si adapatorile,etc.toate bune si frumoase.Dar nu inteleg de ce albinele nu iau apa din adapator ci merg si iau de langa un grajd? :sad: