Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Daca ma ajutati sa intru in " camera de oaspeti " al lui Ghita cred ca organizez o chermeza chiar acolo pentru toti votantii pe cheltuiala mea . (palinca am destula si gasesc eu la Jina citeva sterpe nu-i asa !!?  :wink2: ) De la Ghita primesc ID urile care ma votat si rog pe administratorii apiardeal sa-mi dea identitatea fiecaruia .  :thanks:  ^:)^

stefanescu

O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

Aurelian A.

Citat din: Bătrânul din Decembrie 14, 2013, 01:25:07 PM
Citat din: Aurelian A. din Decembrie 14, 2013, 09:59:53 AM
une esti batrane? io numa' pe ghita il vad in linku' asta...
Aurelian  tu ai 25 ani eu 63  Cred ca descurci daca vrei cu adevarat . :wink2:
Votat,am gasit cumva,multa bafta!
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bismark

  Batrine,Batrine mai ada-ti si-un ciine de la Jina de la Ghita sa-ti pazeasca brazii aia ca eram primul pe lista :razz: :rotfl: :rotfl: cit despre palinca stiu ca-i buna ca am ma fost prin zona da eram mai tinar.Si ai grija la oi ca Ghita le trateaza cu telefonul( vre-o 19000), sa nu capeti vre-un virus.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

bogdan moldovean

domnilor stpari ma confuont cu o problema pot spune serioasa Am stupii pe vatra si  de vreo saptamana ma viziteaza ciocanitorile de ma zapacesc.Am stupi care sunt facuti in primavara si sunt ciuruiti majoritatea peretilor frontali mai ales unde sunt urmele alea de freza ca manere unde I scandura mai subtire CE este de facut in situatia asta de a scapa de ciocanitori?

jenica67

   Taie dreptunghiuri de sticla si lipestele cu cauciu siliconic sau prinde cu holsuruburi. Dupa  ce iau cateva vibratii in cioc de la sticla, se lasa. Alta solutie pusca cu aer comprimat.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

dan sebastian

Nu face greseala sa tragi cu pusca in stupina. Am patit-o si eu. Trecuse prin blana si se hranea direct din ghemul de iernare. Sticla nu a dat randament. Am folosit metoda traditionala, adica am speriat-o cu bolovani si pietre. Din pacate nu am reusit sa o si nimeresc. Anul acesta pe primavara si toamna am avut probleme cu brabetii, stau pe scandura de zbor si le culeg de acolo. Tot cu tipete si bolovani am incercat sa scap de ei. Diferenta e ca o ciocanitoare care e pasare salbatica se sperie si de obicei nu mai vine pe cand brabetii care sunt ca si dometiciti sunt mai greu de speriat.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

sorinma

Citat din: Bătrânul din Decembrie 15, 2013, 07:41:31 AM
Daca ma ajutati sa intru in " camera de oaspeti " al lui Ghita cred ca organizez o chermeza chiar acolo pentru toti votantii pe cheltuiala mea . (palinca am destula si gasesc eu la Jina citeva sterpe nu-i asa !!?  :wink2: ) De la Ghita primesc ID urile care ma votat si rog pe administratorii apiardeal sa-mi dea identitatea fiecaruia .  :thanks:  ^:)^



Cu mine ai 19 voturi...dar cu soacra ce ai?  :lol:


Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

mape 48-petru manea

Batrane poate castigi trofeul "Miss Batranul de la tara "  =))

dan motu

    La fel am avut si eu probleme cu ciocanitorile la o vatra care o tin numai pentru inmultire ,dar acum am scapat de ele pentru ca toamna la ultima vizita trag un sac negru adica din ala de gunoi menajer mare peste lada si il prind cu pioneze deasupra urdinidului si in spate ca sa nu blocheze urdinisul ,nu mai am probleme

albinasebes

o varianta ar fi dupa mine polistiren extrudat prins in fata si spate, peste care poti pune folie. se gasesc variante dar trebuie incercate.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)


Bătrânul

A fost ultimul sfat al Batranului. De acum dau sfat numai celui care imi cere personal. telefonul meu  0732115599   Dupa apusul soarelui va rog nu sunati .  :bzz: :bzz: @};- @};- @};-

dredd


Bătrânul

Schimb palinca de 50 grade (dublu fiert) pe miere, floarea soarelui, porumb, vitel, ............. astept variante  =D> =D> =D>