Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mosunick

Citat din: Kiwi Bee din Martie 01, 2014, 11:01:24 AM
Nici eu nu mai tin minte topicul dar cineva a pus anul trecut si un video rusesc de pe youtube si era detaliat.

[jwp=425,344,image][/jwp]https://www.youtube.com/watch?v=ApJCSZXhlU0&list=PLzSqF5QIyTZU1la7JdSygaItFmDGKPEJD
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Aurelian A.

Am vz la un stup 2 botci capacite pe 2 rame..or fi de schimbare linistita? nu e prea devreme?  :hi: :hi: :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dorindafi

stai linishtit  ca shtiu ele mai bine ca noi cind e momentul
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Aurelian A.

Asa ma gandesc si eu,e interesanta treaba,e cel mai bun stup,i-am vz si matca,frumuoasa,nu mi s-a parut sa aiba ceva defecte...dar asa cum zici...stiu ele mai bine :)  :hi: :beer:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

happy

Acum 2 saptamani am dus la padure(langa raul Ialomita)15 stupi.Acum 2 zile am descoperit multa albina moarta pe jos in fata stupului iar albina care mai traieste(putina)este foarte anemica,abia se misca.Regina este si ea intr-o stare anemica,merge cu incetinitorul.Azi am mutat ramele ,3buc intr-o roinita.Una din rame aproape plina cu puiet capacit dar fara albina pe ea.Un stupar mai in varsta mi-a zis ca s-ar putea sa fi dat de un cules cu ceva otrava si albinele din aceea familie se cheama una pe alta la cules.Celelalte familii nu au nimic.
L-am trecut la pierderi dar as fi vrut sa stiu motivul.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

TDI


pistol28

Senotainioza
Simptome

Albinele culegătoare se debilitează, îşi pierd capacitatea de zbor şi familiile se depopulează rapid. Uneori, la albinele moarte se pot observa trepidaţii ale abdomenului, datorate mişcărilor pe care le fac larvele parazite din organismul lor în căutarea hranei. Diagnosticul se bazează pe semnele clinice şi pe examenul de laborator.

http://www.proapicultura.ro/boli_parazitare.htm#nosemoza
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

happy

Citat din: TDI din Aprilie 09, 2014, 03:19:37 AM
Ar trebui mutate albinele de acolo.
Langa mine (100m)tot in padure se afla pavilionul unui prieten.Nu a avut probleme ca la mine(azi am mai gasit o familie decedata)dar a avut 2 familii la marginea pavilionului care au facut puiet varos.Trebuia sa-mi dau seama imediat ca la padure este mai frig decat in curte si trebuia sa mentin izolatiile din iarna.
Frigul este de vina,soarele nu bate direct pe stupi sunt ceva mai dositi pentru ca nu ii pazeste nimeni.Maine dimineata ma duc sa ii invelesc ceva mai bine,se anunta inca doua zile de frig !!! :hi:
Cat traim invatam!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

bogdan moldovean

DRAGILOR azi am fost la stupina si am fost placut surprins ....am fost nevoit sa largesc cuiburile toata luna au fost pe 5-6 rame putini pe 7-8 rame  dar cei pe 5-6 rame au EXPLODAT  am gasit vreo 500-600 g de albina pe diafragme si pe peretii stupilor asa ca am fost obligat sa l e expandez cuiburile cu inca 1-2 rame Puiet capacit gata de eclozionare am pe 3 rame asa ca se preconizeaza albina multa jos partea cuibului de jos se preconizeaza full Dar va spun ca nu ma asteptam din 6 rame pana acum cu tot frigul asta sa ajung la 8-9 rame deodata ce mai EXPLOZIE DE PUIET  ce mai......nici nu am faguri artificiali facuti pt crescut ....trebuie sa I atasez....preconizez ca am cateva zeci de hectare de rapita in zona. seara ,noaptea cand te duci printre ei bubuie ca niste locomotive deci CULEG.  curge nectarul din fagure cand il intorci.Adevarul ca I am tinut stransi la maxim la cei mai slabuti chiar aglomerati si largit cuiburile cu ZGARCENIE asa cum scrie la carte Sanatate domnului BATRAN-ULUI domnul sa fie cu EL si cu noi toti stuparii ca se stie ca stuparii in general sunt OAMENI BUNI UNITI SI CHIBZUITI trebuie sa inprumutam din conduita albinei

bogdan moldovean

fratilor Hristos a inviat este viu printre noi si n sufletele noastre trebuie numai sa credem in EL atat Am intrat in ei azi le am facut perchezitie la domiciliu si au iesit cam rau......de prea mult bine caldurica mancarica multa la rapita si au cam tras botci ci inca prea multe chiar ma gasit si capacite .....deci au intrat in friguri Am luat decizia sa l e rup toate botcile existente chiar si pe alea frumoase nu a contat am retinut numai alea de schimb linistit de la 2 familii Am procedat bine distrugandu le botcile si sperand ca mai intarzii sa nu roiasca pana la salcam ?dupa cat timp trebuie sa l e mai controlez sa nu mai aiba tentatii de fuga?

stefan1

  La un cules foarte bun se pot 'razgandi' chiar fara interventia stuparului. Grija la cei care ai spus ca isi schimba linistit matca! Daca sunt suficient de populati, la schimbarea matci pot sa 'scape' si un roi, cu matci tinere. De asemenea la cei la care ai stricat botcile, daca ai scapat vreuna, este posibil ca tot sa roiasca cu matca batrana. Daca nu isi schiba planul de roit, cam la saptamana trebuie reverificati. De asemenea stupii cu probleme e bine sa-i asculti seara si daca canta regina/reginele sa te astepti in urmatoarea/urmatoarele zile la roiri.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Am si eu doi stupi care au dat in roit ,o caracteristica esta ca botcile sant in nr mai mic ca de obicei .
Adica sant pana in 20  de botci pe familie,pe incepatori lucrul acesta ii poate duce in eroare.

Eu am rupt botcile ,am bagat rama la crescut si am schimbat stupii intre ei ,adica stupi care voiau sa roiasca i-am pus in dreptul altora mai slabi si pe cei slabi in dreptul celor care voiau sa roiasca.




albinasebes

In ce perioada din zi este indicat sa se faca aceasta operatiune?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

marian sima

Cand nu ai activitate la urdinis.
Dimineata devreme sau seara.