Intretinerea albinelor (sfaturi batranesti)

Creat de Bătrânul, Februarie 25, 2011, 08:42:55 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

 Bătrânul mai ai inca un vot de pe pagina de facebook al sotiei mele ca eu nu am  :P bafta

Mihai Sergiu

Citat din: Bătrânul din Decembrie 15, 2013, 07:41:31 AM
Daca ma ajutati sa intru in " camera de oaspeti " al lui Ghita cred ca organizez o chermeza chiar acolo pentru toti votantii pe cheltuiala mea . (palinca am destula si gasesc eu la Jina citeva sterpe nu-i asa !!?  :wink2: ) De la Ghita primesc ID urile care ma votat si rog pe administratorii apiardeal sa-mi dea identitatea fiecaruia .  :thanks:  ^:)^
Asteptam invitatiile!!!  :coffee:
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

Bătrânul

INVITATIE ! Prin pezenta eu Janos Peter  cu ocazia prezentei mele la Jina invit pe toti votantii mei la o tocana de miel si un bulz stropiti din belsug cu palinca "Batranului" !!!  :yes: :yes: :yes: :yes: :thanks: :thanks:

G. Iulian

Să fiţi sănătos şi să vă bucuraţi de sejur.  :hi:  :hi:  :hi:

pad3

ai reusit? ma bucur  :yes: :yes: si ai grija ca nu refuz invitatia   :D :D trebuie doar sa aflu unde-i jina
somnul ratiunii naste monstri

Aurelian A.

Felicitari Batranul...Jina este o comuna in jud Sibiu : sampanie:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

pop alin daniel


mosunick

"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

cristian bh

Citat din: Bătrânul din Decembrie 23, 2013, 08:27:33 AM
INVITATIE ! Prin pezenta eu Janos Peter  cu ocazia prezentei mele la Jina invit pe toti votantii mei la o tocana de miel si un bulz stropiti din belsug cu palinca "Batranului" !!!  :yes: :yes: :yes: :yes: :thanks: :thanks:
Da un vin bun s-o gasi? :bravo: ca mere bine cu meniul!(si mai ales cu alea ste.....ee)  :rotfl: :yes:

Bătrânul

Vrei si icre negre , sau sint bune si cele de Manciuria ?  :limba: :hi:

Aurelian A.

"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

cristian bh

Citat din: cristian bh din Decembrie 23, 2013, 04:40:12 PM

Da un vin bun s-o gasi? :bravo: ca mere bine cu meniul!(si mai ales cu alea ste.....ee)  :rotfl: :yes:
Citat din: Bătrânul din Decembrie 24, 2013, 07:39:23 AM
Vrei si icre negre , sau sint bune si cele de Manciuria ?  :limba: :hi:
:thanks: Astea sa le lasam pe alta data :).Acuma merem pe mana ta ca sigur nu dau gres .Numa ca io nu beu palinca defel dara  ,,gurile rele,, spun ca -i pus ceva vin bun la pastrare pt ocazii deosebite si asta ar fi una din ele zic io ,c-apoi nici noi n-om veni cu mana goala. :hi: :hi: CRACIUN FERICIT LA TOATA LUMEA ,APOI FIE EI APICULTORI MAI MARI SAU MAI MICI ,PROFESORI SAU OLAIE ,SA NE BUCURAM DE SARBATORI, SA NE PRIIASCA CEEA CE NE PLACE ,SANATATE LA TOATA LUMEA
:birthday: : sampanie: :i_love_you:

bogdan moldovean

fratilor azi zi calda in stupina .In zona moldovei valori cuprinse intre 11-13grade albinele au iesit la amianza la zbor Nu a fost zbor de curatire ca nu au avut nevoie, dar un zbor de dezmortire, recunoastere si intretinere a  curateniei in stup au avut.Zborul acesta este foarte bine primit dar n e ingrijoreaza temperaturile acestea anormal de calde Declansarea necontrolata a pontei si prezenta puietului nu I recomandata pt aceasta perioada Nu verific sub nici un fel treburile acestea, fiindca nu i normal sa umblii nici macar de curiozitate la ei si nu recomand nimanui sa faca acest lucru.Intreb....daca au inceput matcile a oua ce masuri poate lua un apicultor sa intervina cu hrana mai devreme de februarie?

bucovineanu

Un sfat pentru la anul. In toamna trebuie asigurat hrana in stupi ca si cum ar urma o iarna ca in Siberia, adica ramele pline si pana in primavara apicultorul poate dormi linistit.
Raspunsul direct la intrebare: miere cristalizata in pungi se poate da oricand. Acum de vreme ce albinele au avut zbor se poate interveni si cu altceva daca e neaparata nevoie.

Aurelian A.

Nu au iesit la toata lumea la zbor...dar macar nu imi fac probleme ca alti colegi ca incepe matca ponta din cauza caldurii :) :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga