MANIFEST PENTRU MIEREA ROMANEASCA

Creat de stefy.costea, Septembrie 12, 2013, 07:29:55 PM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

pai care e valoarea acelei cutiute?...
Am facut si eu sirop invertit si am folosit ceai, nu apa simpla.. arata exact la fel:))

Kov iulian

#31
Intrebare:

Daca statul roman cu bani europeeni ar fi distribuit miere romaneasca, prin asta nu sar fi marit indirect si in afara programului consumul de miere romaneasca?

Cei ce au primit miere moca acum, probabil nu au consumat miere de ceva timp fiind saraci dar pe viitor nu ar fi mai poftit miere si ar fi mers la producatori sa cumpere?
Probabil ar fi urmat o marire temporara a consumului care ar fi continuat daca s-ar fi pus in practica cornul si laptele.
Ei practic ce fac prin asta, promoveaza producatori bulgari de miere.
Nu as fi mirat de loc daca in viitor bazanduse pe aceasta sansa de acum, producatori bulgari de miere sa invadeze piata romneasca cu produsele lor.
Nu as fi mirat daca colaborarea Statului cu producatori bulgari s-ar extinde si in cazul programului cornul si laptele .

In timpul asta noi vom sta si vom urmari cum ne iau astia painea de la gura.

Nu va lasati inselati in ochi celor ce primesc ajutoare mierea noastra nu va fi niciodata  la fel de  "  gustoasa " ca cea "europeana " si pe deasupura mierea noastra e si zaharisita ( are zahar in ea Domnle nu e ca aia europeana ) cea ce ne va impinge sa fierbem si noi mierea ca sa mentinem acel mit al mierii fluide ca fiind starea mieri naturale.


bismark

   Exista un proverb,, oaia care nu-si pastreaza lina s-o manince lupul,, care spune multe, daca noi nu stim sa ne facem cunoscute calitatile mierii romanesti o sa stam cu ia in bidoane sau o vom da pe nimic la samsari care o vor lungi si incalzi sa o faca apa chioara si nestiutorii o vor cumpara la preturi mult mai mari.Deci reclama este sufletul comertului dar nu in detrimentul calitatii.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Kov iulian

Citat din: stefy.costea din Septembrie 12, 2013, 07:29:55 PM
....... mirosul era unul artificial, si culmea asta nu e totul GUSTUL MELASA ARTIFICIALA.

Ati mai gustat cineva din acest sortiment de "mierea" bulgareasca ?

Si eu am gustat de curand 3 lingurite mici,  daca nu as fi apicultor si nu as cunoaste gustul mierii naturale as crede despre acel aliment ca a fost fiert exagerat de mult apoi pentru a ascunde gustul rau sa adaugat o aroma nefireasca pentru o miere, are un iz de caramel sau ceva asemanator .

La cateva minute dupa ce ai gustat si sa dizolvat in stomac te iau niste  tremuraturi ca si cum ai lua niste medicamente rele la gust.

Punandu-ma in locul unei persoane de asta ( sau a unui copil ) ce primeste o astfel de miere poate prima data m-ar pacali sa o iau si sa o gust dar a doua oara ar merge direct la gunoi .

Sincer are un gust rau, niste  medicamente, un sirop cu gust rau le iei ca stii ca te ajuta chiar daca au gust rau, dar nu cred ca cineva ar putea o astfel de " miere " si sa ii placa .

petru.atudorei

trebuie mers cu ea la teste in laborator. asa afli daca e miere sau nu.

Kov iulian

#35
Citat din: petru.atudorei din Octombrie 02, 2013, 09:20:26 PM
trebuie mers cu ea la teste in laborator. asa afli daca e miere sau nu.


Am fost la o cunostinta ce avea o astfel de caserola pe masa si am cerut sa gust si eu.

Acele poze pe care le-am pus aici sunt facute unei caserole primite in "dar" de la un beneficiar contra unui borcanel de 400 gr de miere naturala .

Pentru a nu se spune ca am modificat continutul nu am deschiso,  problema e ca nu sunt eu beneficiarul si nu stiu daca as realiza mare lucru sa ma duc cu un aliment in locul altuia la analize .



petru.atudorei

de ce nu...daca primesti rezultatul. parafat... il faci public

Kov iulian

Citat din: petru.atudorei din Septembrie 27, 2013, 03:28:32 PM
pai care e valoarea acelei cutiute?...

Am inteles dintr-o sursa neoficiala ca Statul Roman ar fi platit  16 lei pe  kg .

bio

#38
..intrati aici.

.http://www.agrointel.ro/12977/apia-cumpara-din-nou-la-suprapret-de-data-asta-banii-ue-se-duc-pe-miere-pentru-sarmani/


spune ceva de mierea pentru saraci..dar nu inteleg prea bine ce spun aia de cantitati ca-mi par cam mari..

D006

  Completare : cumpara de la cine trebuie !

Kov iulian

#40
Citat din: bio din Octombrie 09, 2013, 09:18:47 PM
..intrati aici.

.http://www.agrointel.ro/12977/apia-cumpara-din-nou-la-suprapret-de-data-asta-banii-ue-se-duc-pe-miere-pentru-sarmani/
spune ceva de mierea pentru saraci..dar nu inteleg prea bine ce spun aia de cantitati ca-mi par cam mari..

Sunt ziaristi la ce te-ai astepta  :D :D :D :D

Totusi e bine ca se tulbura apele un pic,  poate asa se sesizeaza cine trebuie.

D006

  !!!!!!!!!!!!!!!!!  Pe PRO TV  s-a aruncat bomba ! in recipientele respective nu este miere ci sirop de glucoza !!!  cine va raspunde pentru aceasta inselatorie fara margini ???

De ce oamenii de la APIA nu au cerut buletin de analize la achizitia "mierii " ?????????????????
  Stim ca directorul APIA este in lanturi dar asteptam si alte arestari . DNA ne auzi ????

Kov iulian

#42
Am gasit stirea

Cum au ajuns saracii Romaniei sa primeasca miere din Bulgaria cu substante cancerigene



http://stirileprotv.ro/stiri/social/cum-au-ajuns-saracii-romaniei-sa-primeasca-miere-cu-substante-cancerigene-explicatia-importatorilor.html

D006

  In cazul de fata avem trei fapte penale :
- deturnare fonduri europene
- falsificare de produse alimentare
- atentat la siguranta nationala

Alo domnul Ponta , se aude ??

davcosti

 :hi: Nu-i aude că-s de-ai lor-Șpăgari puși politic în funcții în instituțiile publice de stat. N-ați auzit de sloganul:" Mie ce-mi iese?" și fiindcă la Noi nu le-a ieșit nimic- pardon, nici nu a întrebat! S-au dus la sigur după comisionul la Bulgari. Acum ar trebui să-i Destituie, să-i angajeze la cules de castraveți la Varna, Sofia. Aveți dreptate domnule Dragoș, n-o să-i deranjeze nimeni, că domnul Piedestal Ponta oricum este într-o altă dimensiune... ))/ mama lor de hoți!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!