stimulare de primavara

Creat de Marius-ursulakhe, Februarie 27, 2016, 10:22:41 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Azi am administrat a 3 a tura se sirop pt stimulare apiinvert cu miere si protofil

albinasebes

mai mare deranjul albinelor decat castigul la ora asta cu siropul pe rame, totusi e prea putin.
incearca cu punga pe rame, dai mai rar si putinmai mult, are acelasi efect
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tinumaftei

Din foto se vede un hranitor.
Siropul pe albine este o prostie.
Saptamana aceasta pregatesc si eu seria III.
In 24 ore 90% din stupi iau deja 0,5l sirop

mmacreanu

pe vremea adevaratilor apicultori de dadea turta pana cand aveam temperaturi mari si noaptea, acum vad o mare comoditate si sirop pus in pungi in luna Februarie, intradevar, e mai greu sa faci o turta din zahar versus sirop dar nu cred ca este normal sa dai albinelor sa prelucreze sirop pana nu se schimba albina pe care s-a iernat.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Jimmy2011

Probabil a mai pus ceva in sirop si de aceea il da pe rame, putin cate putin, sa nu ajunga prin rame sa aiba remanenta...
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

tinumaftei

Nu mai este utila turta acum, cel putin la mine.
Am facut primul control deja pe 21-23 grade si toti au miere suficienta.
Turta nu ar face decat sa ii uzeze inutil. Albinele nu au dinti. Ca sa aduca la 55% concentratia de hrana le trebuie apa. Apa din condens nu au suficienta in stup pentru a aduce in stare lichida zararul din turta, asa ca trebuie sa o aduca de afara. La 8-10 grade albinele sunt tentate sa mearga dupa apa la adapator, dar apa rece le va ingheta acolo. Asa ca mai mare paguba.
Siropul este foarte bun, in cantitati mici. Eu nu il dau in punga, il pun in hranitor. Deja am strans foarte tare cuibul si chiar daca este dupa diafragma la majoritatea famiiliilor in 24 de ore aproape toate iau 0,3-0,5litrii de sirop.
A venit primavara!!!
..pe aici suntem deja in a treia saptamana

Marius-ursulakhe

Dragi colegi fiecare face cum vrea eu asa am realizat ca asa e mai bine pt stimularea albinelor mele
Am pus folie peste rame sa faca si un pic de consens sa aibă si un pic apa sa nu fie nevoie sa iasă afara si la temp scazute
In legătură cu siropul peste rame eu asa il dau pt ca il iau mai repede asa iar ce mai e in hranitor il ia in timp oricum in jumate de zi il ia pe tot

Marius-ursulakhe

Adevarul este ca stimularea de primavara este foarte importanta pt tot anul
Daca nu se stimulează acum poți stimula tot anu ca tot nu se rezolva nimic

mmacreanu

Citat din: Marius-ursulakhe din Februarie 28, 2016, 11:03:28 AM
Adevarul este ca stimularea de primavara este foarte importanta pt tot anul
Daca nu se stimulează acum poți stimula tot anu ca tot nu se rezolva nimic

bine ai zis, dar de primavara ... februarie este inca luna de iarna, inca nu putem vorbi azi ca facem stimulare de primavara!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Marius-ursulakhe

Eu in zona mea nu am temperaturi cu minus noptea de ceva vreme iar stimularea exact cu arată mulți colegi se face in functie de temp pe care le avem daca e mai cald se da sirop daca e mai rece turtă proteică sau simpla
Stimularea o fac cat pot de repede ca pe răpită sa am fam cat mai bune
Eu nu vreau sa fac stimulare inainte cu o saptamana inainte de a înflori răpită ......atunci vreau sa fac ceva hraniri ca sa merg la răpită cu o coronița de doua degete de miere capacita in cuib sa aibă ce papa daca e vreme urare sa nu a stresez eu

tinumaftei

Nu va uitati dupa calendar! Uitati-va la natura. Pe aici natura este mai inainte cu cel putin doua saptamani. Si cuibul familiilor este la fel. Mai mult puiet decat in alti ani la aceasta data.
Fara stimulare in apicultura nu se face productie. Familiile trebuie sa fie la dimensiune optima (numar optim de culegatoare) cu cateva zile inainte de salcam. Sigur salcamul va inflori mai devreme anul acesta.

Cristel

Mariusikhe, cat de dezvoltata ajunge familia ta pana in mai? pe cate corpuri? Presupun ca ai ales cea mai buna metoda de stimulare pe care o practici de mai mult timp, nu vrei sfaturi de la cineva ci pur si simplu ne-ai aratat metoda ta. Temperaturi cu minus e posibil sa mai vina in martie, pe la mijloc, dar mai e timp pana atunci.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Dan Pașca

Peste tot in tara cred ca e mai avansat cu 10-14 zile decat anul trecut ,la mine primul polen anul asta pe 8 februarie,anul trecut a fost undeva dupa 20.,  eu zic ca rapita in zona Timis ,Arad unde merg eu din ce am discutat cu alti colegi o sa infloreasca undeva pe 10-15 aprilie,  .Familiile arata foarte bine pt aceasta data,speram numai sa nu mai vina friguri mari si prelungi. Spor la toata lumea.

Marius-ursulakhe

Eu pana anul acesta nu am facut stimularile de primavara asa cum trebuie (ba nu am avut bani ba erau alte prioritati)asa ca anul acesta m-am hotărât sa o fac asa cum trebuie
Am încercat ani trecuți mai multe metode si am ajuns la ideea ca cel mai bine pt mine in zona mea este metode cea mai simpla sirop cat mai repede posibil (2/1 sau apiinvert foarte vascos cantarit 1 la 1 cu un kg miere )sau daca nu se poate turtă de miere home made 4 kg zahar si 2kg miere de floarea soarelui
Nu am facut aceasta pagina sa ne certam sau sa ne jignim am facut-o sa vad care sunt cele mai bine metode pt stimulare pt fiecare in parte sau pt fiecare zona
Eu am ajuns la aceasta idee cu stimularea