Colectoare de polen si numai

Creat de dragos2006, Mai 21, 2008, 11:08:02 PM

« precedentul - următorul »

D006

Dlor,
In urma cu citiva ani am pus culegatoarele de polen in functiune sa sa dau unui prieten niste polen si sa-mi fac oarece provizii de polen ptr uz personal. Folosesc culegatoare de polen asa numite "de fund." Dupa ~3 saptamini cineva m-a rugat sa fac ceva teste la un produs antivaroa. Am acceptat. Trebuind sa fac o descriere amanuntita(nr de varoa cazuti si altele) am urmarit totul atent. O constatare: la cei 5 stupi cu care am colectat polen am fost surprins sa vad  f f putini criminali cazuti dupa tratament fata de cei care nu au colectat polen. Fiind impotriva pseudo proverbului romanesc"nu intreba ca sa nu stie lumea ca esti prost" am intrebat pe alti stupari (care nu erau experti) si care au sezizat acelasi lucru. Mi-au explicat ca e cam acelasi lucru cu "grooming behaviour".
Vi s-a intimplat sa observati asa ceva?
Cu stima

PricopArthur

Citat din: drone1952Dlor,
In urma cu citiva ani am pus culegatoarele de polen in functiune sa sa dau unui prieten niste polen si sa-mi fac oarece provizii de polen ptr uz personal. Folosesc culegatoare de polen asa numite "de fund." Dupa ~3 saptamini cineva m-a rugat sa fac ceva teste la un produs antivaroa. Am acceptat. Trebuind sa fac o descriere amanuntita(nr de varoa cazuti si altele) am urmarit totul atent. O constatare: la cei 5 stupi cu care am colectat polen am fost surprins sa vad  f f putini criminali cazuti dupa tratament fata de cei care nu au colectat polen. Fiind impotriva pseudo proverbului romanesc"nu intreba ca sa nu stie lumea ca esti prost" am intrebat pe alti stupari (care nu erau experti) si care au sezizat acelasi lucru. Mi-au explicat ca e cam acelasi lucru cu "grooming behaviour".
Vi s-a intimplat sa observati asa ceva?
Cu stima
Ideea e interesanta. Trebuie vazut daca in colectorul de polen sunt si varooa. Probabil dupa cernere, in resturi ar trebui sa fie gasiti.
Ne puteti spune si noua care a fost nr de criminali in fam cu colector de polen si cati erau in cei fara?
Cu multumiri,
                Arthur
Miere multă şi inimă curată!

stefan1

As incerca o explicatie: Stupii cu colectoare dispun de mai putin polen pentru consum si cred ca vor creste mai putini trantori. Puietul de trantori e preferat de varroa si in lipsa lui poate se inmultesc mai putin. De asemenea trantorii maturi pleaca dar nu se mai pot intoarce in aceste familii si nici trantori straini nu pot veni. Si trantorii sunt un vehicul pentru paduchi.
In cazul mentionat, cu colectorul pus doar 3 saptamani, trebuiesc alte explicatii. Poate ca frecarea de gaurelele de acces din placi sa afecteze paduchii liberi,de pe albine. Prin placi trec nu numai albinele culegatoare ci si celelalte, la zboruri de recunoastere sau de curatire. S-ar putea insa si ca stupii echipati cu colectoare sa fie ma greu de etansat si tratamentele ce necesita etansarea sa fie mai putin eficiente.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Bătrânul

La cererea mai multori stupari dorim sa lansam in fabricatie citeva modele de colectoare de polen din lemn. VA CER SFATUL !!!! Ce colectoare folositi ? Care sint avantajele eventual lipsuri. De loc dar de loc nu am experienta in acest domeniu. Va rog faceti cit mai multe propuneri cu argumente pro si contra. (poate iese ceva bun ca in cazul stupilori) Ma scuzati ca vreau sa va fur experienta. VA MULTUMESC  :hi: :hi: :hi: