Albina moarta in stup viu !!!

Creat de ves.lucian, Martie 16, 2015, 04:06:25 PM

« precedentul - următorul »

ves.lucian

Un roi de anul trecut , foarte frumos de altfel , il iernez pe 3 corpuri MER !!!
Azi inainte de siropel , un control sumar !!!
Matca prezenta , puiet capacit pe 3 rame in corpul 3 , cel de sus !!!
L-am catalogat ca fiind " cel mai slab " !!!
In locatia cu familiile , un alt stup cu albina multa in toate cele 3 corpuri !!!
L-am avut luat in colimator pentru ca in urma cu vreo doua saptamani a fost singurul care nu avea puiet , nici macar oua , dar pentru ca am vazut matca , care pe deasupra arata si bine , nu mi-am facut probleme !!!
Azi am gasit familia tot fara oua , matca OK !!!
I-am sucit gatul pe loc !!!
Am zis ca-l unific cu cel mai slab !!!
Cu cel mai slab , aveam eu asa , o dilema !!!
Nu stiam eu de ce l-am iernat pe 3 corpuri , avand albina asa de putina !!!
Am banuit eu ca ceva nu-i in regula !!!
Am luat deoparte corpul 3 , cu gandul sa pun toata albina intr-un corp si sa-l unific cu cel caruia i-am omorat matca !!!
Corpul 2 cu albina mai putina !!!
Surpriza neplacuta a venit din corpul 1 , cel de jos !!!
De ce oare nu au urcat si astea ce au murit in ramele de jos impreuna cu celelalte ???
Gresala cred ca tot eu am facut-o !!!
Desi era multa albina in toamna , cred ca daca il iernam pe 2 corpuri nu murea atata albina !!!
Am patit ce inca nu am patit pana acuma !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Eugen B

nu cred ca a fost stup foarte slab, a prin perioada de frig jos fara mancare si a murit. Asta e parerea mea.

ves.lucian

  Nu a fost slab !!! A fost puternic si a iernat pe 3 corpuri !!!
  Daca era slab il iernam pe 2 corpuri !!!
  In corpul 3 am gasit matca cu albina mai putina ( l-am considerat cel mai slab stup acuma la verificarea de azi ) !!!
  L-am strans pe un corp si l-am pus peste cel la care i-am omorat matca cu ziar intre ele !!!
                                        :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Eugen B

Oricum la prima vedere se vede ca albinele respective nu au miere pe ramele respective. Nici macar o celula de miere, e clar ca acolo sa murit de foame, si in plus daca albinele au fost prinse de frig acolo, acolo au murit. Caldura merge in sus, deci daca au fost in corpul de jos e mai clara treaba.
In plus eu nu lucrez pe astfel sistem de stupi si rame. Iernez pe corp 1/1, iernare f buna, albine fac ghemul ca la carte, ca si cum ar fi in mediul lor, Daca ai mai ales 3 corpuri la fiecare corp ai pauza de celule intre ele.
Idea este ca trebuie sa gasim solutia ideala in zona noastra. Eu zic ca am solutia ideala, dar cred ca este una buna.
Faci stationar, sau si pastoral?

ves.lucian

 Fac pastoral !!! Acasa nu am decat rachita , pomi fructiferi , amorpha si floarea soarelui pe suprafete mici !!!
  Pastoral la rapita , salcam , poliflora , tei si floarea soarelui !!!
                                     :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ves.lucian

  Nici vorba !!! Este un caz singular pentru care inca nu am explicatie !!!
                                                  :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

Eugen B

la domnu Lucian cred ca de foame au murit ca nu au strop de miere acolo.
Domnu Filip stiu stupari care au stors tot la FS si au stors si puietu sa ia coronitele e miere, si acuma se mira ca nu au albina.
Eu nu storc deloc din cuib, multi spun ca sunt prost, dar uite ca am sute de rame cu miere la rezerva, am si miere in stupi si pastura si totul merge bine.
Si lacomia pe miere va avea cu timpul efecte. Daca ai albine si nu este dragoste, si le ti doar de afacere sigur va veni undeva si declinul.
Cred ca albine cine a avut grija de stupi, si nu a avut probleme cu ierbicide sau chimicale, are albinele sigur pe 5-6 rame acuma cel putin.

ves.lucian

 Si eu cred ca au murit de foame !!!
Dar astea erai in corpul 1 , numarand de jos in sus , iar in corpul 3 am gasit matca cu albine mai putine decat credeam ca ar trebui sa fie , si cu 3 rame de puiet !!!
Cumva ghemul s-a " rupt " in iarna care a trecut !!!
Cum si de ce ... nu stiu !!!
                :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

filip

Citat din: ves.lucian din Martie 16, 2015, 08:21:41 PM
Si eu cred ca au murit de foame !!!
Dar astea erai in corpul 1 , numarand de jos in sus , iar in corpul 3 am gasit matca cu albine mai putine decat credeam ca ar trebui sa fie , si cu 3 rame de puiet !!!
Cumva ghemul s-a " rupt " in iarna care a trecut !!!
Cum si de ce ... nu stiu !!!
                :razz: :razz: :razz:
Mai exista o explicatie:
Blocarea cuiburilor cu miere  duce la putina albina de iernare.
Daca deblocarea se face tarziu cand regina reduce ponta nu are efect.
In cazul asta nu tratamentul e de vina ,stuparul e vinovat.......
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Eugen B

exact. Si depopularile au anumite cauze. Nu cred ca iarna a fost de vina.

cvictorc

Luciane, daca imi permiti,o sa-ti raspund eu la cateva intrebari care ti le pui in postarea de mai sus!Dar mai intai vreau sa iti spun ca si eu merg pe tipul asta de stup MER.Tu regreti ca ai iernat pe trei corpuri.Asa se ierneaza tipul asta de stup oricata albina ai avea si fara diafragma sau alte lucruri inutile la un astfel de stup!Aceeasi problema cu gramada de albina moarta pe fundul stupului am intalnit-o si eu si culmea tot la un stup bun.In toamna, la ultimul tratament acel stup avand o matca prolifica a avut si foarte mult puiet capacit asfel incat tratamentul nu a avut efectul scontat in stup ramanand mult paduche care si-a facut de cap.Legat de" zgarcenia " unora care au stors coronitele eu va pot spune urmatoarele:eu toamna storc(figurat) tot!Da tot!Si completez cu zahar!Asta o fac doar cum stiu eu!Si curios!Primavara la mine mortalitatea este mai mica de 15% iar stupii celorlalti care au huzurit pe miere curios!Nu mai traiesc in procente mai mari!Nu vreau sa primesc nici o explicatie referitor la asta treaba decat de la obedientul ministru Constantin care cere UE aprobarea pentru otravirea faunei si florei tarii sale,tara in care traieste si se hraneste si copilul si mama sa!Poate asa vrea Dzeu ca DNA sa fie Mesia  Romaniei!Apropo:aisi mer si dadant?Eu dadantul gata incepand cu primavara asta!

cvictorc

Si ar mai fi ceva!Toamna cat de tarziu muta mancarea toata doar in corpul de sus!REGULA!celelalte rame cu miere punule la rezerva si scoatele cam pe acum descapacite!

ves.lucian

  Nu mai am Dadant !!! Am bagat la cap ceea ce ai scris mai sus , Victor !!!
                                          :razz: :razz: :razz:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

MOTANUL

Citat din: ves.lucian din Martie 16, 2015, 04:06:25 PM
Un roi de anul trecut , foarte frumos de altfel , il iernez pe 3 corpuri MER !!!

Surpriza neplacuta a venit din corpul 1 , cel de jos !!!
De ce oare nu au urcat si astea ce au murit in ramele de jos impreuna cu celelalte ???


Nu pot sa spun ca este neaparat greseala. Asta este riscul la iernarea pe mai multe corpuri. A spus si lectorul la curs ca a pierdut o astfel de familie f. puternica;
Desi aveau 20 kg de miere in corpul de sus albinele au murit de foame in corpul de jos ramas fara o picatura de miere. Au prins o perioada cu frig continuu de 3 saptamani si albinele nu au putut sa sară pârleazul; aia 2-3 cm au facut diferenta. Grosul au au murit jos de foame si o parte mai mica au ramas sus si au murit de frig ca au ramas prea putine; Desi hrana avau pe saturate.

Citat din: Eugen B din Martie 16, 2015, 07:31:42 PM
In plus eu nu lucrez pe astfel sistem de stupi si rame. Iernez pe corp 1/1, iernare f buna, albine fac ghemul ca la carte, ca si cum ar fi in mediul lor,

1/1 e un compromis (bun pt. apicultor mai mult);
Aproape de mediul lor ar fi Layens 310 x370 mm (rama cu inaltimea mai mare decat latimea); Pe care aproape nimeni nu-l foloseste  :D
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0