2012 un an anormal sau numai o impresie gresita?!

Creat de antiopa din ardeal, Septembrie 12, 2012, 04:14:20 PM

« precedentul - următorul »

antiopa din ardeal

 Un an anormal intr-o tara anormala in conditii atmosferice anormale si cu siguranta cu multe altele anormale.
    Sa ne asteptam la albine totul sa fie normal?
    Hai sa vedem daca sunt si altii care au observat ciudatenii la albine.
   Incep eu cu ultima observatie:
  -albinele de cateva saptamani nu isi mai fac zborul de recunoastere sau ,,iesitul la zumzet" cum i se mai spune, la ora amiezii cu + sau - o ora asa cum obijnuiau cel putin in zona noastra. Totul se petrece dupa ora 17 si 30 minute chiar si la ora 19. Si asta in conditiile in care temperatura nu mai urca la amiaza la valori peste limitele normale.

Kov iulian

Si eu vroiam sa intreba asta, ma interesa in special sub aspectul stimularilor de toamna.

Mai este valabil ce spune la carte?

Ce facem cu acea data  ( 10-15 septembrie ) la care ar trebui sa stopam stimularea, mai adaugam la ea sau mai scadem zile ?


Apropo de aceasta intrebare :


Citat2012 un an anormal sau numai o impresie gresita?!


Nu cred ca 2012 va fi singurul an cu astfel de schimbari ,

dorindafi

diferentze fatza de altzi ani - in cursul zilei daca deschid stupii shi nu-i inchid mai repede au pofta de cearta

iulian  - eu nu cred ca o data anume decide soarta unei familii de albine
atunci cand au fost scrise cartzile erau 4 anotimpuri
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kov iulian

Citatiulian  - eu nu cred ca o data anume decide soarta unei familii de albineatunci cand au fost scrise cartzile erau 4 anotimpuri


Asta ma preocupa si pe mine, de cand cu schimbarile climatice mai e valabil ce scrie in carti, e nevoie de aducerea la zi a teoriei apicole ?

stefan1

  Daca intelegem ratiunea penru care s-a facut o anumita recomandare, putem evita unele actiuni mai putin bune.
  Referitor la data pana la care se pot administra hraniri de completare sa tinem cont de urmatorul principiu: sa nu punem sa prelucreze miere albina care va ierna. Cum anul asta, cel putin in unele zone, familiile deja nu mai au puiet, inseamna ca nu vor mai aparea generatii noi de albine, daci nu prea ar trebui sa uzam albina avuta la aceasta data in stupi. Deci  - desi sunt temperaturi mai mari ca in alti ani - cred ca anul astaera indicat sa terminam hranirile de completare mai devreme ca de obicei. Am vazut din poze si zone unde seceta nu s-a manifestat prea puternic si familiile au si acum mult puiet. Acolo se poate prelungi perioada de hraniri de completare. Trebuie tinut cont si ca odata cu racirea vremii, albinele vor transforma mai greu siropul in miere si vor capaci mai greu sau deloc. Asa riscam sa intram in iarna cu multa miere necapacita, ceea cenu-i bine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: antiopa din ardeal din Septembrie 12, 2012, 04:14:20 PM
Un an anormal intr-o tara anormala in conditii atmosferice anormale si cu siguranta cu multe altele anormale.
    Sa ne asteptam la albine totul sa fie normal?
    Hai sa vedem daca sunt si altii care au observat ciudatenii la albine.
   Incep eu cu ultima observatie:
  -albinele de cateva saptamani nu isi mai fac zborul de recunoastere sau ,,iesitul la zumzet" cum i se mai spune, la ora amiezii cu + sau - o ora asa cum obijnuiau cel putin in zona noastra. Totul se petrece dupa ora 17 si 30 minute chiar si la ora 19. Si asta in conditiile in care temperatura nu mai urca la amiaza la valori peste limitele normale.

  Aceeasi situatie am observat-o si eu: zboruri intense de puiet dupa ora 19! Chiar ma temeam ca este vorba de furtisag, dar totul era linistit, dar neobisnuit.
  O alta situatie nemaiintalnita la mine: inca inainta de 1 iulie, multe familii scoteau deja trantorii, desi inca era cules bunisor! Ele au simtit cu nu stiu ce simturi, ca va veni o a doua perioada a anului foarte saraca in cules si deja isi dramuiau rezervele!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

In 2010 am facut hraniri masive si in octombrie, am inceput pe 8 oct. si pana nu au cladit si in hranitoare nu m-am oprit. Aveam nucleele din care am scos matcile. Voiam sa le pastrez  pe cateva, dar ramele erau aproape goale. M-am apucat si am pus la 2 zile cam 0,9 kg dar era apiinvert cumparat cu ajutorul d-lui Dumitriu. Am trecut iarna foarte bine cu toate. Anul acesta voi repeta figura, dar cu acel dulcofruct. Atat timp cat albinele cladesc inseamna ca si capacesc. Am cantarit stupii periodic pana au ajuns cele 2 corpuri cu rame miniplus(11 rame+hranitor) la 15-18 kile, in functie si de populatie, sau de cantitatea de miere existenta inainte de a da hrana. La toate le puneam hranitorul plin ochi. Mai bine sa le dam decat sa nu le dam sa fie. In aceasta toamna poate am exagerat cu hranirile, dar iarna nu mai vreau sa mai tremur. Vor fi inca unele cu puiet mult dar acolo voi scutura ramele goale si o sa le pun de la altele cu miere mai multa, sau le desfintez.

mape 48-petru manea

Citat din: antiopa din ardeal din Septembrie 12, 2012, 04:14:20 PM
Un an anormal intr-o tara anormala in conditii atmosferice anormale si cu siguranta cu multe altele anormale.
    Sa ne asteptam la albine totul sa fie normal?
    Hai sa vedem daca sunt si altii care au observat ciudatenii la albine.
   Incep eu cu ultima observatie:
  -albinele de cateva saptamani nu isi mai fac zborul de recunoastere sau ,,iesitul la zumzet" cum i se mai spune, la ora amiezii cu + sau - o ora asa cum obijnuiau cel putin in zona noastra. Totul se petrece dupa ora 17 si 30 minute chiar si la ora 19. Si asta in conditiile in care temperatura nu mai urca la amiaza la valori peste limitele normale.

La mine regula de zbor a puietului era ora 14 ---aseara o familie facea zbor de orientare a puietului dupa ora 19

Karpetrusov

Citat din: mape 48 din Septembrie 13, 2012, 08:05:37 AM
Citat din: antiopa din ardeal din Septembrie 12, 2012, 04:14:20 PM
   -albinele de cateva saptamani nu isi mai fac zborul de recunoastere sau ,,iesitul la zumzet" cum i se mai spune, la ora amiezii cu + sau - o ora asa cum obijnuiau cel putin in zona noastra. Totul se petrece dupa ora 17 si 30 minute chiar si la ora 19. Si asta in conditiile in care temperatura nu mai urca la amiaza la valori peste limitele normale.
La mine regula de zbor a puietului era ora 14 ---aseara o familie facea zbor de orientare a puietului dupa ora 19
Idem ora 17-18. Am impresia ca umbla si la furat.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

dorindafi

da, e posibil sa umble la furat acolo unde sunt create aceste conditzii
eu alimentez shi seara shi dimineatza dar ca sa fiu sigur leam pus sa semneze un tratat de pace  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

antiopa din ardeal

Citat din: stefan1 din Septembrie 13, 2012, 02:20:08 AM
   .............. riscam sa intram in iarna cu multa miere necapacita, ceea cenu-i bine.

Eu obijnuiesc in aceasta perioada a anului sa descapacesc cate o rama dupa diafragma in asa fel incat albinele sa completeze ramele de iernare. Aceasta miere nu o mai capacesc si nu inteleg de ce nu e bine sa ramana asa. Ce am observat este faptul ca albinele duc in cuib doar mierea ce initial a fost capacita, daca este si miere necapacita o lasa pe rama.

antiopa din ardeal

 O alta anomalie a fost deja semnalata de mape 48 in paginile personale ves.lucian si poate si de alti apicultori. Infestarea cu varroa este mult mai mica decat in alti ani. Asta am constatat in stupina proprie si nu stiu care e motivul. Poate fi si din cauza ca in zona nu au stationat pavilioane straine dar cu siguranta si din alte motive. Obijnuiesc sa fac tratamente doar incepand din luna august in rest reduc numarul parazitilor cu ajutorul ramei claditoare. Daca in luna iunie descapacind de 3 ori cu furculita puiet de trantori am gasit pana in 4 varroa, in luna iulie si august repetand procedeul nu am mai gasit nici unul. Este primul an in care nu am eliminat nici o rama claditoare si totusi la tratamentul cu varachet nu au cazut mai mult de 50 paraziti pe familie.

livulik

Citat din: antiopa din ardeal din Septembrie 20, 2012, 03:57:24 PM
...Ce am observat este faptul ca albinele duc in cuib doar mierea ce initial a fost capacita, daca este si miere necapacita o lasa pe rama.

si eu am observat ca prefera sa traga mierea din zona descapacita de mine si nu o trageau pe cea necapacita! cred ca le-am "pacalit" sa o traga si pe cea necapacita zgariind superficial si zona necapacita...

stefan1

Citat din: antiopa din ardeal din Septembrie 20, 2012, 03:57:24 PM
  Eu obijnuiesc in aceasta perioada a anului sa descapacesc cate o rama dupa diafragma in asa fel incat albinele sa completeze ramele de iernare. Aceasta miere nu o mai capacesc si nu inteleg de ce nu e bine sa ramana asa.   ...

  Se stie ca mierea e higroscopica. Daca ar sta oricum in celule, albinele nu s-ar mai obosi sa capaceasca.
  E adevarat ca unii stupari ierneaza fara probleme mari cu mai multa miere necapacita. Depinde de vreme si de felul de impachetare. Cine lasa o aerisire mai puternica in stupi, evita o crestere a umiditatii si deci reduce probabilitatea ca mierea necapacita sa absoarba apa si sa fermenteze. Dar o aerisire prea mare creste consumul total de miere, incat apare necesitatea hranirilor de iarna, cu turte.   Cine lasa aerisirea mai redusa, are un consum mai redus de miere, dar si pericolul ca cea necapacita sa se altereze si sa produca diaree. Pericolul e mai mare cand nu exista 'ferestre' de zbor de curatire in timpul iernii. Mierea cu umiditate face ca punga rectala sa se umple mai repede si sa apara diaree daca albinele nu pot iesi la zbor.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Karpetrusov

Citat din: antiopa din ardeal din Septembrie 20, 2012, 04:19:05 PM
  Infestarea cu varroa este mult mai mica decat in alti ani.
In stupina mea a fost o infestare cum nu am mai vazut niciodata. La primul tratament au cazut sute de acarieni. Toate spatiile dintre scandurile fundului si sub blocul de urdinis, erau pline cu acarieni morti.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.