albine in agonie ?

Creat de Liviu.gh, Martie 19, 2012, 08:51:09 PM

« precedentul - următorul »

Liviu.gh

  Mult asteptata primavara se instaleaza si pe meleagurile noastre. Dupa trei zile cu temperaturi ce mi-au permis sa fac o scurta revizie in familiile de albine constat urmatoarele :supavietuire 100%, albine 4-5 intervale, rezerve se hrana 2-3 rame, ceva umiditate mai mare in citeva lazi cu ventilatie deficitara, zumzet si veselie pe albine ce ne amintesc ca se apropie sezonul activ si pentru ele....
   Bucuria pentru mine a fost numai pina duminica pe la prinz cind zumzetul a scazut in intensitate iar la urdinis....jale mare ! albina in agonie si albina moarta!  am intrat in panica in momentul in care am verificat citiva stupi din poliuretan si am gasit albina moarta pe fundurile ce fusesera curatate cu doar doua zile inainte.
Astazi am chemat medicul veterinar si a prelevat probe de albina moarta si vie pe care le-am dus la analiza la DSV. Partea proasta e ca rezultatele vor fi gata abia peste o saptamina.
Daca v-ati intilnit cu astfel de situatii va rog sa-mi spuneti si mie cam despre ce poate fi vorba si mai ales cam ce poate fi facut in prima urgenta, deoarece pina vin rezultatele analizelor parca ar fi o vesnicie.


Florin-braileanul (FlorinI)

filmul insoteste comentariile colegului Liviu, de mai sus

Albine in agonie
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Parerea mea este ca sunt otravite!
Vreun vecin "harnic" si-a stropit pomii, iar albinele au luat otrava fie de pe pomi, fie din ochiurile de apa ramase dupa ce vecinul si-a spalat ustensilele!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Eu am alta banuiala, e foamea asta de polen acum, colegul apicultor nu sa ocupat sa le asigure un supliment de polen ( uruiala sau altceva) albinele sau dus la troacele de porci ale vecinilor sau la mancarea gainilor asa ca vecini au luat masuri .

pharaonu75

Pai si ce masuri puteau lua?
Sa otraveasca malaiul si sa il lase la dispozitia albinelor?
Sau sa consume un spray pentru tantari la urdinisul stupilor?

Liviu ne poate spune daca vecinii aveau acces in stupina sa, daca era pazita, etc.

Oricum ar fi, este pacat de aceste insecte si de munca stuparului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian


Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Kov iulian din Martie 19, 2012, 10:00:17 PM
Legea asta ajuta cumva apicultorii ?

iuliane, e o chestie buna, dar trebuie dovedita vina respectivului
si daca apelezi la politie.... sau lasa...

iti dau un exemplu concret, trait de mine:
vara trecuta veneam de la tei si la bac la dunare, o cunostinta, era suparata ca cei cu bacul nu voiau sa faca cursa speciala
el a sunat nervos la politie, dar "domnii" i-ai raspuns ca albinele nu intra in sarcina lor...
asa ca.... pana dovedeste liviu ca nea gheorghe din capul satului a "luat masuri" impotriva albinelor....
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Liviu.gh

In primul rind va cer scuze pentru stingacia lucrului la calculator.
In urma cu zece zile am administrat fiecarei familii de albine cite o turta din miere cristalizata cu polen si protofil.
Stupina nu cred ca a fost vizitata de cineva rau intentionat deoarece stupii cu astfel de manifestari sunt intercalati. De asemeni fenomenul se manifesta si la stupii din poliuretan si la stupii din lemn.

pharaonu75

Liviule, eu raman la parerea ca au fost intoxicate cu ceva, iar principala cauza care imi vine in minte, in perioada asta, este stropirea pomilor fructiferi.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Liviu.gh

eu in decursul a 12 ani nu-mi aduc aminte sa fi vazut ceva asemanator.
pentru albine  nici nu stiu daca se foloseste antidot in astfel de cazuri !

balasbebe

Am avut si eu astfel de cazuri in decursul anilor. Albinele se raspandesc pe 700 de Ha. Daca una sau mai multe familii a ajuns pe un teren otravit doar asa se explica. Nu toate au gasit aceeasi sursa otravita.
Trebuie toate ramele insemnate, topite, sa nu le mai folosesti.
Anul trecut la un vecin care avea doar cateva  familii i-au murit cateva. A inceput la o lada si s-a extins. Doar asta ma face sa cred ca pe rand au descoperit sursa de otrava.
Singura sansa este sa faci un efort sa le muti, sa scoti cat de multe rame poti, sa le dai zilnic foarte putin sirop.

Daca sunt otravite ai sanse putine sa descoperi sursa pericolului.

Liviu.gh

Daca sunt otravite va muri toata familia ?

pharaonu75

Vreo veste despre aceste familii?
Ce s-a mai intamplat cu ele?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jenica67

      S-a mai discutat pe forum vechi de la vecin. Obligatoriu scuturate toate albinele, scoase toate ramele vechi, puse rame noi, si alimentate cu sirop, eventual se ajuta cu vitamine.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Liviu.gh

   La patru zile de la aparitia manifestarilor anormale am curatat fundurile tuturor stupilor, le-am administrat sirop cu protofil (200 ml/fam) si in fata stupilor le-am pregatit un amestec de faina si malai. Din 70 de familii am gasit albina moarta in cantitati diferite la 23. Pina acum nu am pierdut nici o familie 100% ci doar s-au depopulat in proportii diferite, ceea ce ma va determina sa mai fac o restringere a cuiburilor. Astept rezultatul analizelor de laborator (rezultate ce "se vor elibera in aproximativ 7 zile") pentru un diagnostic de certitudine si pentru a sti ce sa fac mai departe.