A inebunit lupu, sau ce?

Creat de costin, Noiembrie 29, 2011, 06:44:55 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

daca stii ca ti ai facut treaba bine in toamna lasa le pina la sfirsitul lui februarie inceputul lui martie IN PACE!!!
:hi: :hi: :hi:

emil.oltean

De ce va framintati atita.La temperaturi de peste 10 grade ele se desfac din ghem si urca pina deasupra .Daca stiti sigur ca au mincare suficienta,dati-le pace.De regula se pozitionea inspre partea din fata,spre urdinis pentru ca pe acel perete bate soarele si este mai cald.Daca nu au mincare suficienta profitati de acest interval cald si completati,insa mai buna mincare  si sanatoasa decit cea care si-au pus-o ele din timp pentru iarna nu exista

bucovineanu

Citat din: evulet78 din Decembrie 03, 2011, 04:08:44 PM
La mine au fost maxim 10 grade la umbra. Aproximativ 50% din familii au avut zbor de curatire frumos. Pentru ca am folie peste cuib m-am uitat la toate. La trei din familii (care nu au avut nici zbor azi) am vazut ca ghemul de iernare este ajuns la folie. Se afla in partea din fata a stupului, in treimea din fata. Desi au miere multa de ce a urcat acolo sus? Trebuie sa intervin sa ii pun o bucata de apifonda sau se va reaseza mai in state si mai jos acum ca s-a incalzit? :sad:
Am observat cand am facut cuibul in toamna ca in spate este mult mai multa miere (rama plina pana jos). In fata era doar 2/3 din rama.
Lasa-le in pace.Asa cum au zis si colegii nu e nici o problema daca au urcat sus. Pana acum au consumat foarte putin. Daca termina mancarea in fata se deplaseaza de-a lungul ramei spre spate unde ajung asa prin martie.

POSTASUL

Citat din: bucovineanu din Decembrie 03, 2011, 07:04:40 PM
Citat din: evulet78 din Decembrie 03, 2011, 04:08:44 PM
La mine au fost maxim 10 grade la umbra. Aproximativ 50% din familii au avut zbor de curatire frumos. Pentru ca am folie peste cuib m-am uitat la toate. La trei din familii (care nu au avut nici zbor azi) am vazut ca ghemul de iernare este ajuns la folie. Se afla in partea din fata a stupului, in treimea din fata. Desi au miere multa de ce a urcat acolo sus? Trebuie sa intervin sa ii pun o bucata de apifonda sau se va reaseza mai in state si mai jos acum ca s-a incalzit? :sad:
Am observat cand am facut cuibul in toamna ca in spate este mult mai multa miere (rama plina pana jos). In fata era doar 2/3 din rama.
Lasa-le in pace.Asa cum au zis si colegii nu e nici o problema daca au urcat sus. Pana acum au consumat foarte putin. Daca termina mancarea in fata se deplaseaza de-a lungul ramei spre spate unde ajung asa prin martie.
in pat rece  se face asa deplasarea lor , dar in pat cald ?? :uimit:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

POSTASUL

nu am gaurit nici o rama pentruca la anul acolo sigur asi vor construi botci , dar cum ati spus le voi pune turta cand va fii nevoie[turta pusa pe niste betisoare , nu direct pe rame ,ca albina sa se poata deplasa pe dedesuptul iei]  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

dorindafi

Citat din: POSTASUL din Decembrie 04, 2011, 11:05:34 AM
nu am gaurit nici o rama pentruca la anul acolo sigur asi vor construi botci , dar cum ati spus le voi pune turta cand va fii nevoie[turta pusa pe niste betisoare , nu direct pe rame ,ca albina sa se poata deplasa pe dedesuptul iei]  :hi:
:hi: postas
shi daca vor construi botci unde e rama gaurita care-i problema? ca doar tot ele le vor roade :)
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Adrian Roman

Citat din: POSTASUL din Decembrie 04, 2011, 11:05:34 AM
nu am gaurit nici o rama pentruca la anul acolo sigur asi vor construi botci , dar cum ati spus le voi pune turta cand va fii nevoie[turta pusa pe niste betisoare , nu direct pe rame ,ca albina sa se poata deplasa pe dedesuptul iei]  :hi:
Daca nu e placa CANDI, turta se muleaza de la caldura pe rame. betisoarele nu sunt de folos.

MIHALACHE

Si an zona Bucurestului ieri si azi au fost temperaturi de peste 14 grade la umbra au esit la zbor toti stupi si din cei de la umbra mai putine ce-i drept decat ce-i de la soare .Am deschis pe cei din OSB uni aveau umezeala si am marit urdinisul si aerisirea din podisoare am sters apa ,cei de OSB nu sunt buni iarna daca nu au aerisise buna.