vatra albine

Creat de vali_szabo, Februarie 21, 2013, 09:51:23 PM

« precedentul - următorul »

vali_szabo

Buna ziua tuturor. Cred ca este locul potrivit sa adresez o intrebare... sunt pasionat de albine, dar nu am unde sa fac o micuta vatra (spatiu necesar). daca stie cineva vreo modalitate, o idee, sau un sfat as fii recunoscator. unde as putea apela ca sa pot obtine asa ceva...  :roll:

tassevasi

  Bine ai venit printre noi , dar........pui intrebare la care nu-ti poate raspunde nimeni .
    Nu dai nici un detaliu ,virsta, de unde esti ,la oras ,la tara ,  proprietar de stipi ori in cautare.
   Asteptam  prezentare .

johnysibiu

Dezvolta ideea! Ar fi frumos sa te prezinti si sa ne prezinti situatia astfel incat sa te putem ajuta.
Cu respect

vali_szabo

ups.... scz  :D pai.... ma cheama vali. sunt din bv, din oras. stau la casa, dar in curte nu am posibilitatea de a tine albine din cauza vecinilor(posibile pericole si nu e bine sa pun pe nimeni in situatii de genul). imi plac, ma pricep, dar... nu am unde sa le tin. ma gandeam ca poate mai sunt si altii care s-au lovit de problema asta si imi pot da vreo idee. multumesc oricum pt. implicare.

johnysibiu

Daca zici ca te pricepi inseamna ca sti ca fara o niscaiva baza melifera nu poti vorbi de albine iar, in ziua de azi, cuvantul "securitate" are cu totul alte conotatii.

tassevasi

  Mergi la o ruda ce are teren mai mult si e mai la periferie  ori la tara   si  arondeaza  500mp in fundul gradinii (mai nefolosit )  si te poti ocupa de stupi daca-i  doresti asa de mult .
  Alta solutie nu vad ,decit sa-i  urci undeva pe casa( construesti o terasa ) ca nu poate nimeni sa-ti faca nimic  daca ai 5 m  de la  inprejmuira exterioara  .
  Spor . :)

vali_szabo

Citat din: johnysibiu din Februarie 21, 2013, 10:26:01 PM
Daca zici ca te pricepi inseamna ca sti ca fara o niscaiva baza melifera nu poti vorbi de albine iar, in ziua de azi, cuvantul "securitate" are cu totul alte conotatii.

F bine punctat  :wink: :wink: :wink: dar... la asta ma gandea si eu... totusi.. poate am sa gasesc o solutie :)

johnysibiu

Si eu sunt in situatia ta (stau la bloc, in oras), am gasit o casa nelocuita intr-un sat la 15 km cu gradina si curte aferenta.

Alti doi stupari din oras s-au asezat langa sat si au imprejmuit vatra, caini si toate alea...

Unul a fost pradat acum doi ani iar celalalt anul trecut.Nu cred ca hotii erau ciormalai, tot ce se stie este ca au fost cu un microbus.

vali_szabo

Citat din: tassevasi din Februarie 21, 2013, 10:31:09 PM
  Alta solutie nu vad ,decit sa-i  urci undeva pe casa( construesti o terasa ) ca nu poate nimeni sa-ti faca nimic  daca ai 5 m  de la  inprejmuira exterioara  .
Nu am terasa. Doar podul casei.

RazvanTi

Citat din: ValLi din Februarie 21, 2013, 10:55:58 PM
Nu am terasa. Doar podul casei.
darama-l si fa terasa!  :nebun:
acum serios... cauta in satele de la periferie in casele batranesti.
imposibil sa nu gasesti batranei care nu se ma pot ocupa de gradina...
le ingrijesti gradina, iti tii si stupii, eventual ii si ajuti cu una alta, un borcanel de miere din cand in cand si nu cred ca nu se rezolva.
parerea mea...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

vali_szabo


dorindafi

Citat din: ValLi din Februarie 22, 2013, 11:30:16 AM
ii pun in pod  :rotfl: :lol:
ei uite ca la asta nu m-am gindit .  oare daca iei acoperishul jos , deranjeaza vecinii ?  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

vali_szabo

Citat din: johnysibiu din Februarie 21, 2013, 10:48:48 PM
Si eu sunt in situatia ta (stau la bloc, in oras), am gasit o casa nelocuita intr-un sat la 15 km cu gradina si curte aferenta.

Alti doi stupari din oras s-au asezat langa sat si au imprejmuit vatra, caini si toate alea...

Unul a fost pradat acum doi ani iar celalalt anul trecut.Nu cred ca hotii erau ciormalai, tot ce se stie este ca au fost cu un microbus.

   Am cautat pe net si prin ziare o chirie... Insa nu da nimeni spre inchiriere un spatiu asa de mic. Am tot gasit dar de ordinul hectarelor :sad:. Ideea cu batranii nu-mi surade. Batrani fiind nu poti avea pretentii. Nu stii niciodata cum te zboara... nu am incredere. Deci... nicio sansa.

dorindafi

 :roll: daca totushi ai dragoste pt aceste mici zburatoare , eu zic ca nu trebue sa abandonezi asha fuga
mai mediteaza  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

vali_szabo

Citat din: dorindafi din Februarie 22, 2013, 03:02:43 PM
:roll: daca totushi ai dragoste pt aceste mici zburatoare , eu zic ca nu trebue sa abandonezi asha fuga
mai mediteaza  :hi:
evident ca nu! vad eu cum fac. daram podul :)) =))  :rotfl: