Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Am fund AV si am deschis suberele unde aveam umezeala. Imediat a disparut. Din pacate nu stau acolo sa o inchid-deschid functie de necesitati / umezeala observata. Le las semideschise.
La cele puternice e uscat. La cei mici sunt mai multe probleme cu umezeala.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

asa se intimpla si la iernare horn daca sunt mai infofoliti [la cei mai mici putina umezeala ],sanatate si numai bine :bzz: si d voastra .

corneliuhrom

 pt d l motanu                                 urmaresc postari din zona cernica am vazut multa rapita si multe flori melifere in zona si o dezvoltare si inflorire mai timpurie  [am o fata in zona caldararu linga cernica si as aduce 2 stupi dar e prea mult zgomot facut de un tren naveta care trece foarte des ].

MOTANUL

Anul asta a fost in mod exceptional rapita - in alti ani nu a fost. Refula ar fi sa nu puna. Floarea soarelui pun mai des (2 ani din 3). Primavara pleca binisor dar toamna merg mult mai prost comparativ cu Snagov (unde aduceau polen in noiembrie). Aici din septembrie deja incep sa consume resursele stranse.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

multumesc pt informatii,sarbatori cu bine  %%-.

MOTANUL

M-am uitat azi prin cativa stupi. Suber deschis = umiditate zero, Din pacate capacele proate lovesc din nou (trece apa prin ele umezesc podisoarele si de aici probleme  ))/

O sa pun o folie intre podisor si capac - sa nu treacă mucegaiul de la capac la podișor (ca asta se întâmpla dacă le las asa pana in primăvară). La momentul asta podișorul arata foarte bine (doar un pic umed la colturi).

Macar izolez pagubele-umezeala la capace.  :mosul:

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Sal. Cum stai cu stupii? Ce rase mai ai? Cum a fost anul asta?

jonny_it

Citat din: MOTANUL din Decembrie 18, 2018, 07:30:51 PM
M-am uitat azi prin cativa stupi. Suber deschis = umiditate zero, Din pacate capacele proate lovesc din nou (trece apa prin ele umezesc podisoarele si de aici probleme  ))/

O sa pun o folie intre podisor si capac - sa nu treacă mucegaiul de la capac la podișor (ca asta se întâmpla dacă le las asa pana in primăvară). La momentul asta podișorul arata foarte bine (doar un pic umed la colturi).

Macar izolez pagubele-umezeala la capace.  :mosul:

Ai aerisire in capace? Un polistiren ceva sub el?  Nu cumva iese umiditatea si condenseaza sub capac si problema este la aerisire nu la tabla de pe capac.

dan sebastian

Am incercat si cu varianta cu folie pusa peste capac si legata cu sfoara de dosare. A fost o imbunatatire dar nu a fost de ajuns. M-am apucat acum 3 ani si am facut un adapost pentru 42 fam. De atunci se simte diferenta. Nu e umiditate nu se darama blana la cutii desi in sezonul de pastoral ii tin doar pe jos.
Acum am inceput constructia la al doilea, acesta din lemn de stejar.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MOTANUL

#1509
Citat din: Eugen B din Decembrie 18, 2018, 08:13:47 PM
Sal. Cum stai cu stupii? Ce rase mai ai? Cum a fost anul asta?

Toti prezenti pana acum (mai am vreo 25 prin care nu m-am uitat). Au iesit slabi din toamna (din 10 rame full majoritatea au ajuns stransi pe 5 rame).
Am incercat si eu 2 buckfast si o carpatina acum 3 ani si mi-a s-a dus vestea  :D
Anul asta doar transvazare selectiva din Carpatina in stupina.

Citat din: jonny_it din Decembrie 18, 2018, 08:52:45 PM
Nu cumva iese umiditatea si condenseaza sub capac si problema este la aerisire nu la tabla de pe capac.

Sigur nu e de la familie. Peste familii am folie. Apoi podisor si capac. Capacul am scris ca era uscat si un pic umed doar la colturi.

Citat din: dan sebastian din Decembrie 19, 2018, 05:16:45 PM
M-am apucat acum 3 ani si am facut un adapost pentru 42 fam.

Omul gospodar merita felicitari. :welcome:  E cea mai buna solutie. La mine era plin de turturi pe marginile capacelor, statea zapada pe pereti, capac, pe suber ca le-am lasat deschise vreo 5 cm, zapada pe urdinis, etc

Amul trecut era zapada la nivelul capacelor. (adica nu a venit iarna si deja era lemnul imbibat cu apa in unele parti - unde sta in contact cu zapada).

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

corneliuhrom

d le motanu  am o parere  cind prindeti un timp mai bun [pina sa iasa la zbor ]stringetii unul linga altul cit de lipiti  sa fie acoperisurile  [tabla ]uscata  sub capace fara folie si acoperiti peste tabla  cu carton asfaltat [care se poate plia in spate [greutati pe carton ]cu stresina in fata cca 4--- 5 cm  si lipsa umiditate  [ev  chiar table cu suprafete mai mari ca acoperisul] si daca puneti carton  ori   pinza bilka care se foloseste sob acoperisuri  legati cu sfoara in jurul stupului pt vint  va doresc sanatate  dvstra si albinelor  [[si nu mai puneti peste impachetej sub capace folii sau mat care impiedica  evacuaerea conds  de la albine ] %%- :bzz:

dan sebastian

Daca faci calculul cat te costa 70 de capace, o sa optezi pt varianta mea. Iesi mai ieftin. Doar sa te ocupi tu de toata manopera.
Daca ii pui pe 2 randuri si suportul e la 1 m de sol, poti pune 3 caturi si pe randul de jos. Pe cel de sus poti pune chiar 4 caturi de jumatate. Daca ploua primavara poti lucra in voie. Te scapa si de deszapezirea de iarna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

corneliuhrom

d l  dan sb  in timp de ploaie nu e indicat  sa umbli la stupi [si culg  acasa ] iarna si viscoleste  asa e mai bine un adapost ca vad ca iarna  vine din sud [da e bine pt ploaie  dar numai atit  si acoperis mai sus  dai cu capul in el   valul de carton  il stringi primavara sul si il mai folosesti ] e bine oricum cu avantj  si dezavantaj   ,va doresc iesire cu bine din iarna   ^:)^ :mosul: : sampanie:

jonny_it

Citat din: corneliuhrom din Decembrie 20, 2018, 07:17:26 PM
d l  dan sb  in timp de ploaie nu e indicat  sa umbli la stupi [si culg  acasa ] iarna si viscoleste  asa e mai bine un adapost ca vad ca iarna  vine din sud [da e bine pt ploaie  dar numai atit  si acoperis mai sus  dai cu capul in el   valul de carton  il stringi primavara sul si il mai folosesti ] e bine oricum cu avantj  si dezavantaj   ,va doresc iesire cu bine din iarna   ^:)^ :mosul: : sampanie:

Cand ai multi si nu ai de ales umbli si prin ploaie, nu doar cand sunt in adapost si ploua afara.   :)
Culegatoarele pot sa tot fie in stup, stau cuminti.

MOTANUL

Stupi - miere Bulgaria
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0