Întâlnire forme asociative

Creat de romikele, Februarie 01, 2016, 11:32:17 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Asteptam versiunea cu propunerile, inca nu le-am primit.

tinumaftei

Voiam sa vad ce scrie mai ales printre randuri :thanks:

bio

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 06:48:29 AM
Greu se mai înțeleg apicultorii între ei !!!
.....
Să sperăm că totuși se mai salvează câte ceva din acest proiect dezastruos al PNA-ului, care de la o ediție la alta devine tot mai neatractiv, restrictiv și stufos?

.... de multi ani tot scriu ca modul de gindire al PNA-ului este dezastruos. ..
PNA-ul este un simulacru de ajutorare al apicultorilor ....foarte multi bani se pierd in afaceri aiurea .
Mi-am facut afacerea apicola din nimic, pardon, o Dacie vinduta acum 17 ani in urma si ceva bani-uti luati cu imprumut ...... si stiu destul de bine cum trebuie gospodarit  orice banut .

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 10:06:51 AM
.....
In aceatsa ultima versiune se incearca excluderea asociatiilor de la accesarea PNA-ului, incercandu-se colectivizarea fortata, adica DOAR cooperativele sa poata avea acces la fonduri.

Eu credeam ca supararea vine din faptul asociatiile sunt constiente ca cea mai mare parte din bani s-au aruncat pe fereastra/afaceri profitabile pentru altii, numai pentru apicultura adevarata,  nu .... dar cind colo asociatiile sunt suparate ca banii se duc spre acele cooperative ... ahha...

tinumaftei

@bio, ai pus punctul pe i. De fapt sunt mai multi de i, cand e vorba de PNA.
Am fost in grupul restrans de 5-6 persoane care au scris proiectul de ordin pentru primul PNA 2008-2010. Si atunci erau niste certuri permanente. Pe timpul acela procesatorii erau cei mai suparati pentru ca in ultimii ani subventia se platea pe numarul de familii si doar daca apicultorul livrase miere la procesator.
Nu a existat nici o viziune. Ministerul nu a fost in stare sa ne spuna nimic despre sectorul apicol din celelalte state europene. Se puteau culege informatii prin directiile econice din ambasade, prin alte instrumente publice. Primul PNA a fost facut pe genunchi. Celelate doua care au urmat au copiat in mare masura aceeasi viziune.
Dar problema principala nu este aici. Dupa ce a fost gata primul PNA a venit APIA cu normele. Cuvantul de ordine si singurul a fost ASOCIATIE.
Cel mai ciudat era pe timpul acela ca aproape toate discutiile erau monopolizate de indivizi care nici macar nu aveau stupi, incepand cu celebrul Zorici si continuind cu altii pe care ii vad inca pe la asociatii tip ROMAPIS....

romikele

Apicultorii sunt inscrisi in cooperative? NU, in asociatii.
Excluderea asociatiilor inseamna excluderea apicultorilor.

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 03:09:15 PM
Apicultorii sunt inscrisi in cooperative? NU, in asociatii.
Excluderea asociatiilor inseamna excluderea apicultorilor.
Chiar nu inteleg de ce nu se poate accesa individual?! Pentru APIA este si mai putina munca, pentru ca oricum verifica achizitiile fiecarei persoane din asociatie.

romikele

Asta s-a solicitata acum... dar nu de mila apicultorului, ci a presedintilor care au platit la APIA pentru prostiile unora care nu au fost in regula.

La APIA ar fi haos, cum e la cota de motorina.
Daca tot se desfiinteaza asociatiile, mai bine se desfiinteaza si PNA-ul si se termina toate discutiile, tot la cota pe familie se ajunge...

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 03:33:47 PM
Asta s-a solicitata acum... dar nu de mila apicultorului, ci a presedintilor care au platit la APIA pentru prostiile unora care nu au fost in regula.

La APIA ar fi haos, cum e la cota de motorina.
Daca tot se desfiinteaza asociatiile, mai bine se desfiinteaza si PNA-ul si se termina toate discutiile, tot la cota pe familie se ajunge...
Cum adica au platit la APIA presedintii de asociatii?
Eu stiam ca apicultorul cotizeaza (5-10% din suma primita) la asociatie (Sigur striu si asociatii care nu solicita).

bucovineanu

Oare de ce numai la albine e obligatoriu asociatii si mai nou cooperative? Eu am impresia ca sunt deja prea multe forme asociative si "malaiul" e prea mic si se trece la alta forma asociativa. Cer scuze daca ma insel. De ce la alte ramuri ale zootehniei se pot accesa fonduri individual? Este ceva putred aici.

pharaonu75

Citat din: romikele din Februarie 02, 2016, 10:12:09 AM
MADR-ul, in acord cu APIA au propus un draft...

Cu programul ala informatic, ce se vrea achizitionat de ANARZ din banii apicultorilor, dar folosit pentru tot sectorul zootehnic, ce se mai aude?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

A picat... cica pica si ANARZ-ul  :P

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: bucovineanu din Februarie 02, 2016, 04:19:50 PM
Oare de ce numai la albine e obligatoriu asociatii si mai nou cooperative? Eu am impresia ca sunt deja prea multe forme asociative si "malaiul" e prea mic si se trece la alta forma asociativa. Cer scuze daca ma insel. De ce la alte ramuri ale zootehniei se pot accesa fonduri individual? Este ceva putred aici.
CitatArt. 1. - (1)
Persoanele fizice si persoanele juridice care urmaresc desfasurarea unor activitati de interes general sau in interesul unor colectivitati ori, dupa caz, in interesul lor personal nepatrimonial pot constitui asociatii ori fundatii in conditiile prezentei ordonante.

http://www.anpc.gov.ro/anpcftp/legislatie/asociatii/ordonanta_26_130312.pdf 
CitatART. 7
Cooperativa  agricolă desfăşoară activităţi comerciale, fiind producătoare de bunuri şi de servicii în agricultură, urmărind în acest scop:
http://www.bpi.ro/fisiere/acteNormative/incidente/lege_2004_566.pdf

romikele

Citat din: tinumaftei din Februarie 02, 2016, 03:48:59 PM
Cum adica au platit la APIA presedintii de asociatii?
Eu stiam ca apicultorul cotizeaza (5-10% din suma primita) la asociatie (Sigur striu si asociatii care nu solicita).

Orice suma decontata necuvenit de un solicitant al PNA se recupereaza de la presedintele formei asociative care a intocmit cererea de solicitare.

bucovineanu

Stiam ce e cu asociatiile si cooperativele. Vroiam sa intreb de ce in alte ramuri ale zootehniei se pot accesa fonduri fara sa fii asociat si in apicultura e obligatorie asocierea pentru a ajunge la fonduri.