Avantajele si dezavantajele de a fi membru unei asociatii.

Creat de marian sima, Decembrie 31, 2013, 03:19:14 PM

« precedentul - următorul »

D006

Acum nu vreau sa jignesc pe nimeni dar stim foarte bine ca cine vrea sa exercite o meserie calificata trebuie sa faca parte dintr-o structura profesionala . Pe vremuri nimeni nu cumpara de la tine daca nu faceai parte dintr-o breasla , cei din Ardeal stiu mai bine . Azi e la fel numai ca se numesc asociatii , colegii , ordine , etc. Sa fii avocat trebuie sa fii membru in barou , sa fii medic trebuie sa fii membru la colegiu , sa fii notar trebuie sa fii membru in uniune , etc. La fel si cu apicultura , vrei sa o practici la nivel profesional trebuie sa faci parte dintr-o structura profesionala .

D006

Citat din: bio din Ianuarie 03, 2014, 04:56:34 PM
,... shi de banii muncitzi te desparti  greu.

  Daca  "ridici ochii deasupra liniei orizontului " vei observa ca banii sunt un mijloc si nu un scop  !
 

PS. Cand eu lucram la albine tu credeai ca mierea e produsa la fabrica...  apropo tu nu ai vazut in viata ta Fumidil B , poate doar Fumagilina ..

marian sima

Daca ne asociem decat sa avem colegi si ordine inseamna ca nu stim ce inseamna asocierea.

Eu  dau un ex ,la mine in zona asociatia de cereale a obtinut la floarea-soarelui pretul de 1,2 lei pe kg de floare.
Particulari au vandut floarea cu 1 leu kg.
la ingrasaminte tot la fel achizitioneaza mai ieftin datorita volumului mare ,asta inseamna asociere,sa ai beneficii nu colegi si ordine ca n-a murit nimeni ca a practicat apicultura singur si ordinea e de fatada ti-am spus santem in Romanica si ordinea o faci cu spaga.
Cine crezi ca aplica legea apicola politia rutiera?

marian sima

Pe vremuri bunici mei nu faceau parte din nici o breasla si cand apareau cu produsele lor pe piata se facea o coada de clienti de 25-30 de metri,agricultura e cu totul altceva ,medic ,avocat,notar.

Cei enumerati de tine i-si pot permite sa fie membri unde vor ,stii cate ceva de spaga medicilor?
Stii castigurile avocatilor?
Si remuneratia notarilor?

Citam categorii care nu vand o marfa  materiala,care nu au investitii, costuri de producere si altele.
Daca comparam notarul cu apicultorul e clar.


D006

As fi curios sa aflu cata spaga ia un medic de laborator sau un anotomo-patolog ...
As fi curios cat impozit plateste un notar sau avocat la stat pe an.

marian sima

Medici pe care-i numesti tu au cabinete private si o constatare si alte chestii costa sute bune de lei.
Si mie mi-ar conveni sa vin la tine si sa-ti spun bai Dragose stupul asta e mort pentru constatare trebuie sa-mi dai 500 de lei .
Are 15-20 dastia pe luna nu-i mai trebuie nimic,nu tu investitie nu tu cheltuieli cu intretinerea .
Vrei sa mai intru si la capitolul avocat si notar,credeam ca cunosti mai bine ce se intampla in lumea inconjuratoare.

bio

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2014, 05:33:19 PM

PS. Cand eu lucram la albine tu credeai ca mierea e produsa la fabrica..

Repet,  nu am multi ani de cind ma ocup de apicultura...dar au fost ani plini de realizari.


Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2014, 05:33:19 PM
.  apropo tu nu ai vazut in viata ta Fumidil B , poate doar Fumagilina ..

aa.. la acest Fumidil B te referi.>?


D006

Citat din: bio din Ianuarie 03, 2014, 05:27:35 PM
.. vad ca  ai invatat de "saltelute"...
..de  diferenta dintre F40 si Dulcofruct... 
miine, poimiine te vad si cu Fumidil in mina cum imi explici avantajele folosirii lui....

  Sa nu spui ca tu ai inventat apa calda si gaura din covrig! 
  Tinere pe vremuri altul era ambalajul la Fumidil B

PS.  cand ai folosit tu Dulcofruct ?

istodorescu vasile

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2014, 06:51:52 PM
Citat din: bio din Ianuarie 03, 2014, 05:27:35 PM
.. vad ca  ai invatat de "saltelute"...
..de  diferenta dintre F40 si Dulcofruct... 
miine, poimiine te vad si cu Fumidil in mina cum imi explici avantajele folosirii lui....

  Sa nu spui ca tu ai inventat apa calda si gaura din covrig! 
  Tinere pe vremuri altul era ambalajul la Fumidil B

PS.  cand ai folosit tu Dulcofruct ?
va comportati ca 2 copii mici . jucaria mea este mai frumoasa ca a ta . ba a mea e alt model. uite eu  am aflat de pe forum care este diferenta intre F40 si dulcofruct. desi am crescut cu stupi in ograda , nu am folosit asa ceva. am fost eu mai de moda veche , dar asta nu cred ca ma descalifica.

bio

#129
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2014, 06:51:52 PM
.... 

PS.  cand ai folosit tu Dulcofruct ?

Am incercat si eu Dulcofruct-ul.. :(...i-am dat si nota la subiectul care trata acest api-sirop,... plus ceva comparatie din experienta proprie cu hungaroswet 40 .

Citat din: istodorescu vasile din Ianuarie 03, 2014, 07:02:52 PM
va comportati ca 2 copii mici . jucaria mea este mai frumoasa ca a ta .

aaa..nu-i nici o problema...Dragosh, este actorul  meu preferat din filmele de apicultura....:)




D006


bio

#131
Dragosh,    :nod:,.. dau acum un avans pentru "bilet"..  :beer:


..si pentru ce ai facut pina acum  ...precum si pentru ce vei face de acum inainte ... =D>..+.. :hippo:


dan sebastian

Citat din: romikele din Ianuarie 03, 2014, 04:58:27 PM
Membrii ROMAPIS

Pagina web a celei de-a doua nu este gata inca, voi reveni cu amanunte dar la doua saptamani de la infiintare stiam ca erau peste 25 de asociatii si cooperative membre.
Multumesc ! Sper sa gasesc peste cateva saptamani si detalii despre a doua federatie. E bine ca exista si nu e doar una, pt ca daca ai diversitatea e un lucru bun. Oricum, cred ca in momentul cand se dezbate o lege, daca  una sau doua persoane care reprezinta toti apicultorii dintr-o federatie ar merge pentru clarificari ar avea un cuvant greu de spus, si cred ca s-ar tine seama de ceea ce cer ei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele

La viitoarele negocieri despre PNDR din partea Federatiei Apis Mellifera Carpatica vor lua parte presedintele acesteia dl. Remus Stoian si dl. Danut Puisoru, presedintele Asociatiei Apicultorilor Profesionisti Albina Ramniceana.

D006