Stramtorarea cuibului

Creat de dragos2006, Februarie 07, 2008, 01:08:45 AM

« precedentul - următorul »

D006

Salutare dragi iubitori ai albinelor.
Vreau sa va intreb si eu cand ar fi indicat sa stramtoram cuibul pentru ca Regina sa oua compact primavara.
      Bafta tuturor.
 
 
   Ionel

frantescu

E cazul inca de pe acum. Deja la mine din 40 verificati 39 au puiet .unul cred ca a pierdut matca,dar il voi verifica mai atent la prima fereastra de caldura.

D006

In acest moment am familiile pe 7 rame, ce sa fac sa scot ramele goale.
Am inteles bine ????

bucovineanu

Florine, ai promis ca uiti de albine o luna si nu te tii de cuvant.

gregor

La primul control de primavara este bine ca sa se rearanjeze cuibul si sase puna acent pe pastrarea caldurii in cuib .

balasbebe

In aceasta perioada se pierd cele mai multe matci. Albinele sunt agitate, vor cu orice pret sa-si apare cuibul, si de aici apar necazurile. Cum este o fereastra de caldura, cum ies la cercetare albinele. Orice miscare gresita a stuparului, poate sa produca un furtisag, si totul incepe prin atacarea matcii.

D006

Citat din: bucovineanuFlorine, ai promis ca uiti de albine o luna si nu te tii de cuvant.
nu am umblat la ele, dar intreb ca sa stiu ce am de facut cand o veni primavara.

balasbebe

Citat din: florinpngIn acest moment am familiile pe 7 rame, ce sa fac sa scot ramele goale.
Am inteles bine ????
Numeri cate intervale de albine sunt, si lasi o rama in plus. Adica sa nu stea albine, langa diafragma.

bucovineanu

Florine,
Cand temperatura va depasi 15 grade, procedezi asa cum a aratat balas, avand grija ca pe rama de langa diafragma sa aiba miere.

filip

Citat din: frantescuE cazul inca de pe acum. Deja la mine din 40 verificati 39 au puiet .unul cred ca a pierdut matca,dar il voi verifica mai atent la prima fereastra de caldura.
Anul trecut am gasit o matca care a inceput ponta la 15 martie
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Sper ca mai ai matca respectiva,daca ai urmarit-o da mai multe detalii[consum miere la iernare etc.] Personal selectionez numai aceste matci.

filip

Citat din: teinegru64Sper ca mai ai matca respectiva,daca ai urmarit-o da mai multe detalii[consum miere la iernare etc.] Personal selectionez numai aceste matci.
Consumul il au foarte mic,nu ierneaza in numar mare de albina maxim 4 intervale dar in martie au o explozie in ponta .Sincer am facut atatea incercari incat nu sunt sigur care e.Dar am facut cativa ani la rand selectie si am ,cateva matci de care sunt multumit.Consum mic,ponta ponderata in lipsa de cules,cules pe timp mai putin prielnic,au fost cateva din criterii.Daca gasesc vreuna care incepe mai tarziu o sa te anunt stiu grupul de stupi pe unde ar trebuii sa fie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Am avut tot timpul albine dar dupa martea tatalui,a trebuit sa ma implic activ sa iau singur decizii,asta era in 1995.Desi am cunoscut cate ceva,imi era frica sa iau decizii[Lipsa in luarea unor decizii poate produce mult rau]chiar mai mult decat luarea unor decizii nu cele mai optime.Voiam sa am stupi puternici ,lasam rame mai multe decat necesar in cuiburi.Apoi am invatat ca un stup strans in primavara poate sa se dezvolte bine,iar acelasi stup avind rame multe stagneaza.Acum o explicatie;matca va oua umplind ramele iar albinele vor acoperi mai bine puietul decat daca matca ar oua mai pe multe rame dispersat.Primavara vremea e capricioasa ,strangerea cuiburilor conteaza enorm a nu se uita ca albina din toamna incepe sa moara,ritmul de inlocuire nu tine pasul in prima faza cu cresterea unei noi generatii de albine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filip
Citat din: teinegru64Sper ca mai ai matca respectiva,daca ai urmarit-o da mai multe detalii[consum miere la iernare etc.] Personal selectionez numai aceste matci.
Consumul il au foarte mic,nu ierneaza in numar mare de albina maxim 4 intervale dar in martie au o explozie in ponta .Sincer am facut atatea incercari incat nu sunt sigur care e.Dar am facut cativa ani la rand selectie si am ,cateva matci de care sunt multumit.Consum mic,ponta ponderata in lipsa de cules,cules pe timp mai putin prielnic,au fost cateva din criterii.Daca gasesc vreuna care incepe mai tarziu o sa te anunt stiu grupul de stupi pe unde ar trebuii sa fie.
Am vazut ca ai familii puternice.Ai renuntat la matcile cu ponta tarzie?

filip

Anul asta am pe trei sferturi magazii.E drept ca au iernat pe 8-9 rame.
Iar in ianuarie aveau puiet deja.
In alti ani puneam magaziile inainte de salcam.
Acum au cerut ele iareu le-am dat MAGAZII.
Merg de 1 MAI si o sa revin cu poze.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)