Cum decurge iernarea in iarna 2009-2010.

Creat de bucovineanu, Ianuarie 02, 2010, 10:05:31 PM

« precedentul - următorul »

N A MARIN

MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

N A MARIN

din nou...
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

N A MARIN

Poate maine ,daca este ca azi,aratam si puiet .
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

valter

Situatia iernarii 2009/2010;
-pierderi -doi amarasteni, unul sa depopulat exagerat(VAROUA -sarit la tratament), celalalt nu a oprit ouataul si a murit pe puiet capacit masiv(3,5 rame);
-familiile au pierdut in medie doua rame de albina acoperitoare;
-hrana ajungea pentru inca un an de iernare;
-nu se observa paraziti la vedere;astazi facem verificarea numarului de paraziti prin sondaj(cu coala de hartie cu vaselina) cu varachet;
-puietul este prezent pe doua, trei rame compacte, matcile mitraliaza relativ bine;
-din lipsa fundurilor antivarooa unele lazi prezinta mucegai;
-in doua lazi am avut chiriasi cate un soricel, familiile supravietuiesc normal;
-nucleele verificate la iernare 100% supravietuies, cu doua rame de puiet compact, unul din nuclee a urcat in corpul de sus si arata grozav de bine;
Sa efectuat o minima hranire cu o punguta de 200-300 g miere de amorfa.
:smile:  :hi:
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

balanescuadrian

Citat din: valter-nucleele verificate la iernare 100% supravietuies, cu doua rame de puiet compact, unul din nuclee a urcat in corpul de sus si arata grozav de bine;
:hi:
sus unde?? :hi:  ce fel de cutii aveti ptr iernarea roiurilor (nucleelor)? ce sistem folositi?? :hi:

janese

Citat din: balanescuadrian
Citat din: valter-nucleele verificate la iernare 100% supravietuies, cu doua rame de puiet compact, unul din nuclee a urcat in corpul de sus si arata grozav de bine;
:hi:
sus unde?? :hi:  ce fel de cutii aveti ptr iernarea roiurilor (nucleelor)? ce sistem folositi?? :hi:
nepoate..citeste-i atent toate postarile ca asta e hotz mare!...vezi ca ascris undeva ce nuclee a iernat anu asta  ceva cu cat.....a facut el niste teste!!! fii cu ochii pe el!!
VALTERE...lasa-te si tu ,,citit"!!!

valter

Sunt urmarit.STOP.
Ma dau lovit...
Ma nea janese uite cum m-am gandit eu, nimeni in romanica asta nu vrea sa-i ofere lui dom doctor maximus roi la pachet...de ce?
Pentru ca nu se produc in Romania, sau daca se produc sunt in numar foarte mic.
Stiu eu un gazar de-al dumitale care a revandut niste roi la pachel cu albina batrana si a fost de rasu satului... nu ca n-ar fi oricum de ras...nea byvital.
Si atunci iernez 100 de nuclee- visez...(gen ware) le induc roire prin hraniri timpurii si in 25 mai vand primul lot de roi la pachet cu matcile din primul lot de transvazare.
Se face?
100x200 ron=20000 ron incasati la 01.06.
Las paznicu sa aiba grija de stupina si fug la balta cu unditele si caramida...poate pica ceva.
STOP. Am spus prea multe pentru u debut de primavara.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

gudas valentin

Iernare cu consum foarte ridicat,2 fam,inscrise la pierderi ,nu sau mutat de pe ramele goalale,ambi cu matci din august anul trecut,2 unificari,1 bucata matca vanduta,cam asta a fost iarna 2009-2010,miere cca 1Kg la pungi peste rame.
aduc polen de la Arin,Alun,Brandusi,Luscute ceva potbal,iar matisori (loza) stau gata sa infloreasca,ponta matcilor se vede exploziva,puiet capacit foarte putin in comparatie cu ani precedenti.
Doamne ajuta.
                    valy   :hi:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

filip

Ma ofer eu sa-i trimit   roi la pachet cum procedeaza unele persoane.
Se ia o MATCA  imperechiata ,se introduce in cusca alaturi de vre-o 10 albine.
Dupa care se scutura circa 1,5 kg albine{de regula albinele sunt scuturate din magazii}
Ce albina se afla in magazii?
Albina culegatoare trecuta de prima tinerete.
Roiul la pachet trebuie sa construiasca faguri,sa creasca prima generatie de puiet,etc
Concluzia o trageti singuri.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Se pare ca "ursul" a avut dreptate si se pare cu varf si indesat. Se anunta inca cel putin 2 saptamani de iarna. Unde sunt oare cele trei luni de primavara de care vorbeau meteorologii in ianuarie? Primavara o sa vina dupa 21 martie. Acum albinele au puiet si consumul este mult marit. Tebuie atentie pentru ca e posibil sa avem surprize acum, cand deja ne credem cu sacii in caruta. Cei care stiu ca mancarea e pe terminate trebuie sa intervina.

D006

mare grija ca deja familiile au puiet pe doua rame si in caz de frig familia ramane blocata pe puiet si va muri de foame cu mierea langa ea. Deja un prieten al meu , incepator ,  a avut pierderi insemnate deoarece  nu a pus nici un fel de turta si familia nu s-a deplasat si a murit cu mierea langa ea.

janese

Citat din: valterSunt urmarit.STOP.
Ma dau lovit...
Ma nea janese uite cum m-am gandit eu, nimeni in romanica asta nu vrea sa-i ofere lui dom doctor maximus roi la pachet...de ce?
Pentru ca nu se produc in Romania, sau daca se produc sunt in numar foarte mic.
Stiu eu un gazar de-al dumitale care a revandut niste roi la pachel cu albina batrana si a fost de rasu satului... nu ca n-ar fi oricum de ras...nea byvital.
Si atunci iernez 100 de nuclee- visez...(gen ware) le induc roire prin hraniri timpurii si in 25 mai vand primul lot de roi la pachet cu matcile din primul lot de transvazare.
Se face?
100x200 ron=20000 ron incasati la 01.06.
Las paznicu sa aiba grija de stupina si fug la balta cu unditele si caramida...poate pica ceva.
STOP. Am spus prea multe pentru u debut de primavara.
douasute de roni bucata???cine tzi-l ia ma...ca un roi frumos din pom de exemplu nu face mai mult de 50-80 de roni!!!nimeni nu-tzi da mai mult in romanica!hai mai da shi tu ceva din gusha!!!un secret..un gand...o tactica....
da-mi ma si mie o matca pe care zice dragosh ca mi-o garanteaza el ca e tzatza de matza!...imi dai?
:hi:
cu domdoctor maximus...lasa-l ai rabdare sa vedem ce are si pe urma ii dam in cap!!...ceva imi spune ca e pe felie cu pupe!...timpu va arata!!!!!
ps...din ce mi-ai zis mai sus n-am retzinut decat treaba cu caramida!!!!!!!!!!!!

prisecarul

nu porti casca de protectie si vrea sa-ti testeze teasta!
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
p.s. iar umbli cu mana intinsa?
:nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Macar un borcan mic cu miere pt familia lui vrea si el.
Zilnic.  :rotfl:  :rotfl:

janese

Citat din: AndreiRNMacar un borcan mic cu miere pt familia lui vrea si el.
Zilnic.  :rotfl:  :rotfl:
ce vretzi ma???.......adun si eu de la ai bogatzi...unde dai nitzel...DOMNU itzi da inzecit!!!!asha ca datzi-mi!!!! cate putzin dar totzi ..si in fiecare zi!!! :hi:  :rusine: