Distanta dintre rame in cuib

Creat de crombra, Noiembrie 12, 2008, 01:10:23 PM

« precedentul - următorul »

crombra

Vreau sa supun dezbaterii o problema mai veche.
Prin 1995 am citit un articol din Romania Apicola unde se propunea reducerea distantei dintre ramele cuibului de la 37 mm la 34,5 mm. Astfel in corpul de 10 rame ar intra 11.
Se prezentau si avantajele :
Prin reducerea spatiului dintre fagurii claditi:
1. Se reduce cantitatea de albina care participa la cresterea puitului ( existand loc de acces pentru un singur strat). Astfel cand se face interventia in stup pe o rama vom ridica cu 50% mai putina albina (decat in cazul standard), astfel gasirea reginelor (nemarcate) este mai usoara.
2. Se pastreaza mai bine caldura in cuib.
3. Probabilitatea de aparitie a celulelor mai adanci unde regina sa nu poata depune oua este micsorata.
4. Iernarea este mult mai buna deoarece ghemul de iernare este mai mare(cuprinde mai multe intervale).
Ce pot sa va spun e ca eu am aplicat metoda asta atunci si am verificat punctele 1 si 3.
A fost intocmai.
Apoi din 1996 pana in 1998 nu am avut albine asa ca am uitat de metoda.
Vreau acum cu ajutorul vostru sa reiau experimentele si va invit la dezbatere.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Cristian IONITA

in viata (ca urmare si-n apicultura) totul este un compromis
tu ai enumerat doar avantajele ,.... dar care ar fi dezavantajele
ce vad eu:
1. aerisire mai greoaie => vara supraincalzire, iarna condens
2. sigur o sa omori (prin zdrobire) mai multe albine cand scoti si mai ales cand bagi rama in stup
3. nemaiavand rame STAS va fi mai complicat sa vinzi albinele
4. productia de miere / rama mai mica => mai multe rame de invartit in centrifuga

PricopArthur

La 37 mm, cu propolisul inerent dintre rame, mai apar faguri suplimentari.
La mai putin, cu atat mai mult ca de multe ori fagurele artificial nu e intotdeauna centrat, se poate sa cladeasca numai o fata a fagurelui.
Decat o rama in plus, mai bine mai pun un cat.
La ridicarea fagurilor nu se omoara albina. Ridici prima rama dupa ce ai rupt puntile, si apoi la ridicarea fiecareia o tragi in golul creat. Nu poate fi un impediment.
Cine a hotarat distanta intre rame? Parca albinele. Eu nu am caderea sa le schimb ordinea.
Miere multă şi inimă curată!

Cristian IONITA

Citat din: PricopArthur
La ridicarea fagurilor nu se omoara albina. Ridici prima rama dupa ce ai rupt puntile, si apoi la ridicarea fiecareia o tragi in golul creat. Nu poate fi un impediment.
ma refer DOAR la prima rama pe care o scoti din cuib
daca distanta intre rame este mai mare .... sa incapa 2 albine => ca se vor inghesui albina peste albina ..... doar daca te misti foarte brusc reusesti sa le vatamezi .... daca insa intre rame este loc doar ptr o albina atuinci se va inghesui albina in fagure .... daca in fagure mai ai si miere capacitat sigur o sa le strivesti .... nu mai vorbesc de cazul in care prinzi matca

PricopArthur

Citat din: Cristian IONITA
Citat din: PricopArthur
La ridicarea fagurilor nu se omoara albina. Ridici prima rama dupa ce ai rupt puntile, si apoi la ridicarea fiecareia o tragi in golul creat. Nu poate fi un impediment.
ma refer DOAR la prima rama pe care o scoti din cuib
daca distanta intre rame este mai mare .... sa incapa 2 albine => ca se vor inghesui albina peste albina ..... doar daca te misti foarte brusc reusesti sa le vatamezi .... daca insa intre rame este loc doar ptr o albina atuinci se va inghesui albina in fagure .... daca in fagure mai ai si miere capacitat sigur o sa le strivesti .... nu mai vorbesc de cazul in care prinzi matca
Scuze. Nu am stiut ca te referi DOAR la prima rama. Dar si in acest caz eu scot de regula rama opusa cuibului, sau la me, rama unde e mai putina albina. Si de regula pe ultima rama matca nu prea ajunge.
Insa discutia e de prisos, ca nu am rame de 34,5 mm. Insa o sa stric 11 rame de proba. Va tin la curent.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Dle Cristian Ionita,
Topicul propus de dl combra a fost discutat pe Forumul stuparitul in urma cu ceva vreme. Dle Cristian Ionita la acel topic ati raspuns ca:" de ce este neaparat rau ca albinele stau iarna pe mai putine rame?". Atunci indirect v-am raspun la intrebarea dv (nu neaparat ci ca justificare la postare) "Incepind cu stuparii din fosta URSS si sfirsind cu cei din USA au descoperit studiind familiile de albine care traiesc in libertate(adica cele carora li se spune "salbatice" nu au distanta dintre rame(faguri) ca cea standar folosita de noi in mod curent.(stiti cam cit?)"Acum,sincer fiind , nu pot argumenta de ce au hotarit albinele in salbaticie sa construiasca faguri cu asa distanta si nici de ce construiesc faguri cu celule mici(reduse). Chiar daca un alt stupar (numele userului) spune" Ma indoiesc. In salbaticie cladesc fagurii de dimensiunea liber aleasa, in funtie de familie.
Si de aia tot roiesc. Altfel ar fi disparut ca specie in decursul timpului." Ii raspun acum ca nu trebuie sa se indoiasca ptr ca lucrul a fost studiat de catre cei care chiar se ocupa de albina si culmea si o studiaza si ca nu trebuie sa se ingrijoreze.
Eu personal folosesc rame reduse de tipul celor descrise in articolul din Romania Apicola din 3 Martie 1995 (in afara de vre-o citiva stupi cu care am inceput si pe care ii am mostenire) dar:
"ce vad eu:
1. aerisire mai greoaie => vara supraincalzire, iarna condens
2. sigur o sa omori (prin zdrobire) mai multe albine cand scoti si mai ales cand bagi rama in stup
3. nemaiavand rame STAS va fi mai complicat sa vinzi albinele
4. productia de miere / rama mai mica => mai multe rame de invartit in centrifuga" Apud Cristian Ionita.
Eu asa vad:
1. eu nu am impresie ca e aerisire greoaie si nu mi s-a imtimplat condens
2. albina sigur o omori daca nu ai grija cind manevrezi ramele (si te gindesti la doua forumuri)
3. ce intelegeti prin "neavind stas" si mai "complicat sa vinzi albinele"
4. ati folosit rame reduse? Cu cit e mai mica productia de miere?
Cu stima
PS. Remarca buna dublata de logica "Cine a hotarat distanta intre rame? Parca albinele. Eu nu am caderea sa le schimb ordinea." Dle PricopArthur.

Cristian IONITA

dle drone va multumesc frumos pentru interesul acordat postarilor mele, chiar pe 2 sau mai multe forumuri  :)
ma bucur ca ne imparatsiti din experienta si cunostintele dvs fie ele atat practice cat si citite in diverese lucrari de specialitate de pe alte meleaguri
va rog daca se poate sa mai detaliati raspunsurile la pbele ridicate de mine
1. eu nu am impresie ca e aerisire greoaie si nu mi s-a imtimplat condens - ideea este daca exista sau nu diferenta de aerisire in cazul ramelor cu umerasi mai inguste decat in cazul celkor STAS, si daca aceasta diferenta aduce sau nu prejudicii, din experienta dvs inteleg ca nu .... atunci e de bine .... ramane de vazut daca si in conditiie mele .... de Baragan este aplicabil

2. albina sigur o omori daca nu ai grija cind manevrezi ramele (si te gindesti la doua forumuri) - la fel ca mai sus .... e vorba de diferente intre aceste 2 sisteme .... si asa ca informatie personala eu cand umblu la albine ma gandesc la .... albione si eventual la femeie .... la forumuri si la colegi de forumuri ma gandesc in alte situatii  :dinti:
3. ce intelegeti prin "neavind stas" si mai "complicat sa vinzi albinele" - adica daca vrei sa vinzi albina cu tot cu rama trebuie ori sa-l pacalesti pe cel la care vinzi ori sa-l convertesti la sisatemul tau de rame, eu personal nu vad nici un avantaj sa ai mai multe tipuri de rame in stupina - complica administrarea .... trebuie sa te gandesti ce rama iei din ce stup si unde o bagi
4. ati folosit rame reduse? Cu cit e mai mica productia de miere? - nu am folosit rame reduse dar imi folosesc capatana din dotare, care spun ca intr-o rama cu celule mai adanci este miere mai multa decat in una cu celuler mai inguste => ca aceeasi cantitate de miere se regaseste in mai putine rame => ca la extragere
ai de pus mai multe rame in centrrifuga (+ ca ai de descapacit mai multe rame)
sper ca m-am facut inteles si astept ca mare interes completarile

crombra

Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

D006

Dle Cristi Ionita,
Imi cer iertare ca nu am raspun la timp.
Interlocutorului ii acord de obicei  toata atentia chiar daca trebuie sa circul pe mai multe forumuri  si mai ales ii cam cunosc pe toti useri care posteaza in mod curent.Fara discutie ii respect pe toti chiar daca tonul meu este mai usor acid si nu cred ca am sa ma mai schimb.
1.Dle Cristi Ionescu oricum  nu drone1952 da verdictul in cazul ramelor reduse. Iarna trecuta am iernat ptr prima data  stupii  cu folie si la 2 stupi am vazut doua picatori de condens . Atit. Oricum in privinta condensului  multe lucruri concura si cred ca suparul  si nu rama aste  determinanta,cred ca albinele stiu ele de ce cladesc ramele care prefera (albinele salbatice) spatii reduse. Intr-o  zi am sa va prezint o sumedenii de concluzii trase in timpul experimentul facut cu distantele reduse in libertate.
2.Sper ca v-ati dat seama ca glumeam si ca stuparul este cel prin modul de lucru si ca influenta ramei este cred minimala.
3.Nu e cazul de pacaleala(doar daca nu-I spui omului)ci poate va fi multumit si la rindul lui o sa-ti multumeasca.Chestia cu Stas-ul, cred eu, tine mai mult de productie si de comert nu si de albina si dezvoltarea ei. A se vede ca stas-ul a inceput sa se schimbe chiar si in privinta celulelor de pe faguri la marii producatori de materiale apicole.
4.Sper sa nu fiti suparat dar si eu mai folosesc din cind in cind capatina dindotare dar incerc ca cel putin in legatura cu albinele un stupar care o folosea mai des decit mine pe numele sau George Imirie obisnuia sa spuna ca in privinta albinelor sa nu gindesti antropomorfic. Greu dar am inceput sa ma prind ca avea dreptate.Diferenta intre rama cu miere la ramele reduse nu este asa de mare incit sa va puneti probleme cu storsul(de prdinul la o rama de stup). Dar sa dea Dzeu sa aveti in fiecare an din cei ce vor veni sa aveti de stors cite 10 in plus de fiecare stup,eu mi-as dori.
Cu stima
PS. Nu pot sa ma abtin si sa nu fac un comentariu. Ati dat singur raspuns la afirmatia facuta,cu nonsalanta, in 13-05-2008,14-47:05.

D006

Dle combra,
Nu cred ca deschidere unui topic care a aprut pe un alt forum sa aibe consecinte atit de grave incit useri sa nu mai posteze pe acest forum.Am mai discutat ne-am mai spus oful si in concluzie cam toti am avut de cistigat cred eu.Recunosc ca sint unii care vor spune ca pe Apiardeal useri nu mai au subiecte bla,bla bla.
Cu stima

PricopArthur

Intre peretele median aramei mele e 35 - 36 mm.
Si in natura distanta dintre faguri nu e fixa. Pe un cules de intretinere fagurii sunt mai apropiati, in timpul unui cules puternic ei sunt mai departati.
Cum am observat, la 37 mm daca mai ramane si un pic de propolis intre rame (si cine are timp sa il curete mereu), pe cules de intretinere sunt constuiti fagurasi salbateci. Nu in totalitatea ramei, dar suficient cat sa incurce.
Miere multă şi inimă curată!

eusebiu

la inceput am avut rame cu distante de la 34 la 40 in acelas stup.
aveam 7,5kg faguri si un roi intr-o lada care nu era stas,ramele stateau putin oblic.Nu au fost probleme peste iarna.
Asa a iesit lada mea dupa stas(MARE TAMPLAR!)
:rotfl: :cool:

bucovineanu

Eu am rame fara umar si astfel am posibilitatea sa modific distanta intre ele.La restrangerea cuibului micsorez putin distanta dintre rame si ghemul se formeaza pe o rama in plus. Pot face acest lucru deoarece fac numai stationar.

D006

La restrangerea cuibului las distanta mai mare intre rame.Concluzia:
-Albina nu moare iarna datorita intervalului dintre rame.

bucovineanu

Intradevar, albinele pot sa ierneze si atunci cand distanta dintre rame este mai mare. Dar micsorand distanta dintre rame, ghemul fiind mai mare va ocupa o rama in plus si astfel cantitatea de miere avuta la dispozitie este mai mare.Daca iarna este grea e un avantaj.
Este o concluzie logica, dar poate gresesc........