zbor de curatire

Creat de dragos2006, Ianuarie 08, 2010, 11:45:09 PM

« precedentul - următorul »

D006

de vreo doua saptamani albinele mele au iesit la zborul de curatire .O familie insa  nu a iesit deloc .L-am deschis usor si am constatat ca stateau in ghem toate .Am incercat sa ciocanesc putin in lada cu gandul ca ele sa iasa insa nimic
.Care sa fie motivul de sunt asa de lenese?Mentionez ca au rezerve de miere suficienta momentan

D006

As  mai vrea sa intreb ceva .In viitor as vrea sa -mi mut stupina intr-o livada cu pomi fructiferi ,zic eu ca e un loc  frumos insa e o problema ,la vreo 100 de metri mai sus de ea  exista o antena pentru telefonia mobila .Va afecta acea antena albinele mele ??Si cam cand ar trebui sa le mut  acolo ,eu m-am gandit undeva la inceputul lunii martie ,ce ziceti dvs? multumesc

D006

Le muti cand incep sa infloreasca pomii.

D006

Citat din: istoricul80de vreo doua saptamani albinele mele au iesit la zborul de curatire .O familie insa  nu a iesit deloc .L-am deschis usor si am constatat ca stateau in ghem toate .Am incercat sa ciocanesc putin in lada cu gandul ca ele sa iasa insa nimic
.Care sa fie motivul de sunt asa de lenese?Mentionez ca au rezerve de miere suficienta momentan
Acel  stup  poate  este  mai  la  umbra  si  nu  apuca  sa  dea  soarele  prea  bine pe  el.Cand  prinzi o zi  insorita treci  la  stimularea zborului  de  curatire si  ridici  capacul,saltelute  ,lasand sa  dea  soarele  pe podisor.Deasemenea  se  ridica  gratiile ,se  deschide  larg  urdinisul  si  se  curata de  albine  moarte care  pot  bloca  urdinisul.

D006

Citat din: istoricul80As  mai vrea sa intreb ceva .In viitor as vrea sa -mi mut stupina intr-o livada cu pomi fructiferi ,zic eu ca e un loc  frumos insa e o problema ,la vreo 100 de metri mai sus de ea  exista o antena pentru telefonia mobila .Va afecta acea antena albinele mele ??Si cam cand ar trebui sa le mut  acolo ,eu m-am gandit undeva la inceputul lunii martie ,ce ziceti dvs? multumesc
Vina  pe  antena  o  pun  agricultorii  care  folosesc  tot  felul  de  sustante  chimice si  invenineaza polenul  si  nectarul.Dupa  unele  studii  se  demonstreaza  ca  pierderea  de  orientare la  albine  se  datoreaza chimicalelor si  prea  putin  datorita  antenelor  de  telefonie.

sfantul spiridon

Citat din: istoricul80de vreo doua saptamani albinele mele au iesit la zborul de curatire .O familie insa  nu a iesit deloc .L-am deschis usor si am constatat ca stateau in ghem toate .Am incercat sa ciocanesc putin in lada cu gandul ca ele sa iasa insa nimic
.Care sa fie motivul de sunt asa de lenese?Mentionez ca au rezerve de miere suficienta momentan
poate din cauza grosimii blanii.....unii stupari fac stupi cu blana groasa ca sa treaca iarna albinele mai bine si in ochiuri de caldura albinele nu pot iesi la curatit ca nu se incalzeste stupul
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

multumesc pentru raspunsuri

bucovineanu

Nu e nevoie sa le deranjezi. Ele stiu cand trebuie sa iasa la zbor.

gudas valentin

Azi a fost o zi super prielnica pt zbor de curatire,am constatat un consum mai mare decat in ceilalti ani (fructuatile de temperatura de pana acum cred) .

                valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006

Am si eu 5 familii de albine sunt incepator si zoburl de curatare a fost destul de bun la 3 din familii cred ca pe parcursul intregii iernii au iesit de vreo 7 orii din stup.
Insa doua familii nu le-am vazut niciodata pe tot parcursul iernii am fost si putin descurajat si am crezut ca au murit si in primavara au iesit afara. Ar putea cineva sa imi spuna care e motivul pentru care nu au iesit ?

dedu

In primul rand bun venit printre noi Rihanna,ai un nume foarte frumos:wink:
Sunt multe motive pentru care nu ieseau albinele cum ar fi:
-albine putine
-lazi prea groase pentru a patrunde caldura soarelui repede
-albinele daca erau cat sa astupe puietul nu prea cred ca paraseau puietul
Mult succes in continuare si bun venit pe forum!!! :hi:
http://carafacumiere.ro/
Basarabia Pământ Românesc!