TARGUL APICOL SLOBOZIA EDITIA a VII a 05 - 07 febr. 2016

Creat de stefy.costea, Ianuarie 11, 2016, 09:47:04 AM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Pentru cei care aţi vizitat deja târgul:
Vă rog să nu daţi preţuri pentru "produsele de bază" ale târgului, că nu cred că interesează pe nimeni !
^:)^

Kov iulian

#91
Citat din: romikele din Februarie 06, 2016, 08:37:14 AM
Conferinta ROMAPIS Slobozia 2016 ora 09.30 : http://www.youtube.com/watch?v=xC-AW3JWyp8
PROGRAM
11:00 - Bunele relații dintre fermier și apicultor, ghidul de bune practici la deplasarea stupilor în pastoral aflat în dezbatere între APPRS și ROMAPIS. Masa rotundă cu participarea: Alina Crețu, Director executiv și Arnaud Perrein, președinte APPRS și a conducerii ROMAPIS.
11:30 - Program de monitorizare a eventualelor situații de mortalitate excesivă și depopulare la culesul de rapiță și floarea soarelui în anul 2016. Lector Constantin Dobrescu, ROMAPIS.
Daca imi este permis un mic comentariu.

Ne " batem "  noi cu ei si noi intre noi pe resurse melifere ce au un anumit grad toxicitate cand ar trebui sa tragem impreuna tare ( mai ales in preajma inzapezirilor ) pentru a se infiinta alte resurse melifere alternative la care nu se folosesc pesticide .

Comentariu SEF CNADNR acum dupa ce au fost luati din nou prin surprindere cu zapezile astea

CitatIn campia baraganului parazapezile sunt ineficiente, inaltimea zapezii depasindu-le cu mult.
Singura solutie viabila, implementarea perdelelor forestiere lucru care poate fi realizat in doua etape de Ministerul Mediului si anume, in prima etapa exproprierea terenului si in etapa a doua plantarea.

Experimentul Medgidia

http://stirileprotv.ro/stiri/social/experimentul-medgidia-ce-sa-pui-in-pamant-ca-sa-nu-se-mai-usuce-culturile-pe-timp-de-seceta-video.html

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Perdelele+forestiere+de+la+marginea+drumurilor+un+proiect+care+v



Initiative private:

http://molromania.ro/ro/despre-mol/relatii-cu-media/stiri/15667-mol-romania-si-fundatia-pentru-parteneriat-lanseaza-a-11-a-editie-a-programului-spatii-verzi-cu-finantari-de-680-000-lei

Pic cu pic se face mult

bio

#92
Citat din: MirceaCalin din Februarie 06, 2016, 08:01:34 PM
Pentru cei care aţi vizitat deja târgul:
Vă rog să nu daţi preţuri pentru "produsele de bază" ale târgului, că nu cred că interesează pe nimeni !
^:)^


Mircea, daca te intereseaza ceva anume intreaba si daca imi aduc aminte pretul i-ti raspund cu placere.

La ce am luat eu ...
--fagure de la ETTA la ~ 500 kile luate mi l-a lasat la 31 Ron/Kg .... cred ca pe multi ii intereseaza pretul la fagure... Era si faguri ~30 Ron/Kg dar am ales ETTA . Faguri Apisrom parca 34 Ron/KG am luat pt un amic 60 de kile la 33 Ron/Kg ca asa a fost comanda lui.
--am gasit o "masinarie" care ajuta sa pun insirmez la rame si ce are in plus fata de altele asemanatoare este faptul ca in momentul cind stringi sirma la manivela,.... are un sistem de arcuri care face sa sara sirma singura dupa tamburii de ghidare a sirmei.... nu mai vazusem asa sistem si am dat 250Ron pe ea..
--rame pentru botci cu protectie de haneman-- 23 Ron de la Api Blaj..
--o masianarie simpatica de la Wilara....separator  pastura la 650 Ron...http://www.apis-blaj.ro/produse/noutati/separator-de-pastura_ap222.html

In rest  maruntisuri ... care sunt prea multe si marunte si dureaza destul de mult in a le amintii.

De rame... nu am luat,...mai am de anul trecut luate destule si nici nu am fost atent la preturi sa va pot spune  .

albinasebes

Citat din: bio din Februarie 05, 2016, 09:00:49 PM
...Albinasebes.... roaba aia este la pret parca peste  4000 ron, mai scumpa decit un Matiz...:(... si nu merita .

La banii aia il pot platii pe primarul de la mine din sat  sa imi dea sirop la albine si ies mai ieftin .

.... pot spune ca este ceva inutil si scump.
multumesc de lamuriri, foarte utile
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bio

Nu era 4000 Ron... am vazut azi mai bine: este 4900 Ron...

Era o roaba care avea  2 acumulatori care alimentau un motor care ajuta la deplasarea mai usoara a roabei... acumulatori care alimentau o pompa cu dozare de dat sirop la albine dintr-un butoi de vreo 120 litri.
Imi parea un sistem cam nelalocul lui deoarece furtunurile de racord era cred sub 1/2 si erau prea subtiri sa poata fi folosite la un sirop mai dens .

MirceaCalin

Nelule mulţumesc frumos !!!
Am fost interesat de foiţe şi de rame, în principal, dar cred că există mulţi amatori de ştiri "financiare" pentru produsele/utilajele care sunt expuse la târgurile apicole...

albinasebes

Citat din: bio din Februarie 06, 2016, 09:09:52 PM
Nu era 4000 Ron... am vazut azi mai bine: este 4900 Ron...

Era o roaba care avea  2 acumulatori care alimentau un motor care ajuta la deplasarea mai usoara a roabei... acumulatori care alimentau o pompa cu dozare de dat sirop la albine dintr-un butoi de vreo 120 litri.
Imi parea un sistem cam nelalocul lui deoarece furtunurile de racord era cred sub 1/2 si erau prea subtiri sa poata fi folosite la un sirop mai dens .
la pretul al dau si un chinez sa lucre la ea cat e garantia?
cred ca multi bani se arunca pe mizilicuri
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bio

acum la citeva zile dupa incheierea tirgului care s-a tinut la Slobozia pot spune despre tirg ca a fost foarte bine organizat.

Felicitari organizatorilor !!... care pe an ce trece, fac acest tirg tot mai atractiv . :bravo: