Grădina de lângă casă - colţişor de rai.

Creat de romikele, Septembrie 18, 2011, 08:11:12 AM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

dombazile donbazile ia mai da un pom bazile ca de cand ma luat viteza am gresit iar cu POMeza  :hippo:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

happy

Citat din: marius_vfp din Martie 31, 2012, 11:26:12 PM
domnule happy , am adus din spania niste samburi de migdal(almendra se zice la ei ) si iam pus o zi 24 ore la apa vreau sa stiu daca am procedat corect, unii dintre samburi iam spart usor cu ciocanul pana au plesnit putin coaja , altii i-am lasat asa ,

asi vrea sa stiu daca cinava dintre voi a incercat sa creasca puieti de migdal din samburi .
o zi buna .
Marius,eu am crescut migdali din samburi de migdal de Buzau(renumiti).Semintele le-am plantat atat toamna cat si primavara.Nu trebuiau puse in apa,germineaza foarte bine.In primavara trecuta am pus in pamant si samburi de migdali din Spania(20buc)si au germinat toti,acum au intre 40-100cm. :cool:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

happy

[quote Pana atunci postez si eu poze cu un nuc in ghiveci, si as dori sa stiu daca nucul rasarit din nuca  pastreaza calitatile semintei. Sa fiti iubiti!!  :hi:
[/quote]
Nea Costica nucul isi pastreaza caracteristicile prin inmultire din nuci.Eu am luat de la cineva din Prahova 20nuci mari si le-am pus in pamant in primavara asta.Tipul mi-a spus ca nucul care a facut acele nuci este obtinut tot din nuci.Il cunosc si de aceea il cred.Eu vreau sa pun la tara cat mai multi nuci din acestia,cand parintii nu vor mai fi sa am pt. ce sa ma duc acolo! ^:)^
Singurul dezavantaj este ca din zece nuci daca ies 3 pomisori este bine.Nu toate germineaza!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Nea Costica din Buzau

Va multumesc pt raspunsuri, mas bucura sa pastreze caracterele semintei pt ca erau niste nuci foarte mar. Am pus si eu in gradina samburi de migdal, au rasarit sunt marisori poate fac si niste poze, dar impresia mea, poate gresesc, pt ca sa fructifice trebuie plantati cel putin doi pt polenizare. La Buzau am pus trei nuci in strada, adusi de la munte, i-am udat permanent si m-am bucurat foarte repede de fructele lor, pana s-a pus fi-miu cu drujba pe ei, ca aparuse crapaturi pe peretii casei. Eu stiam ca nucul are radacina tip morcov, si mai putine orizontale dar asta a fost.
Am primit de la ocunostinta 10 aluni, nu stiu soiul [era sa zic rasa ca sa mi-o iau de la Donbazil  :rotfl:], dar calul de dar nu se cauta la dinti, i-am mocirlit, i-am plantat si acum astept veveritele[la pachet] de la Postasul  :rotfl:  ^:)^.
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

Adrian Roman

Citat din: whiser din Martie 31, 2012, 10:40:43 PM
Ehheee la nuci abia peste 7-8 ani, ma mai documentez sa vad daca are rost.Numai bine

Stii... pe la noi este o vorba din batrani  : nucii se planteaza pentru nepoti ! :rotfl:...dar nu trebuie luat ad literam.. :hi:, ca de exemplu, eu am plantat in 1994 4 nuci : unul s-a uscat, unul a inghetat si apoi dat din nou si creste, si ceilalti doi sunt splendizi ca aspect, dar inca nici o nuca n-au facut !! Mai stii ? poate anul asta ?

pharaonu75

Prin toamna anului 2000, tatal meu a pus in pamant 2 nuci mari si frumoase, primite de la cineva de prin Dobrogea.
Au incoltit ambele si acum are in curte 2 nuci care rodesc.
Nucile sunt la fel de mari si frumoase ca cele puse in pamant in urma cu aproape 12 ani.
Nu i-a altoit nimeni, nu le-a aplicat nimeni niciun tratament special.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nea Costica din Buzau

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 02, 2012, 07:13:26 PM
Prin toamna anului 2000, tatal meu a pus in pamant 2 nuci mari si frumoase, primite de la cineva de prin Dobrogea.
Au incoltit ambele si acum are in curte 2 nuci care rodesc.
Nucile sunt la fel de mari si frumoase ca cele puse in pamant in urma cu aproape 12 ani.
Nu i-a altoit nimeni, nu le-a aplicat nimeni niciun tratament special.
]
Salut Dane!!  :hi: De acord cu tine, dar apa nu e tratament special, pt plantele cu frunza mare si multa trebuie si apa pe masura, daca nu, ele stagneaza si dezvoltarea e inceata si ajungem sa manance fructele stra stranepotii nostri, tatal tau a stiut ce face  [ salcamul este contrariul]. Sa fiti sanatosi!! Cu respect C.B.  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

pharaonu75

#172
Nu ma refeream la apa, asimiland-o vreunui tratament special...
Am spus ca a bagat nucile pur si simplu in pamant, fara vreun tratament special, am avut norocul sa incolteasca amandoua, pomii au crescut fiind udati de ploi si de tata cu ocazia udarii legumelor din gradina, nu au fost altoiti si totusi fac nuci mari si frumoase, exact ca cele din care au crescut pomii.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bismark

   Adevarat am observat si eu ca si din simburi sau nuci au iesit acelasi soi dar nu intodeauna.De multe ori ies ce a fost portaltoiul.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

marius_vfp

la mine pe gramada de balast ciorile spargeau nuci ,mai scapat pe altaturi primavara mai gasesc cate 3  4 care ies frumos din pamant , ii iau si ii mut unde imi convine , puneti la incoltit nuci intrun vas cu ceva ami mult nisip si sa vedeti ce fromos rasar
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Donbazil

Citat din: marius_vfp din Aprilie 01, 2012, 12:12:50 AM
dombazile donbazile ia mai da un pom bazile ca de cand ma luat viteza am gresit iar cu POMeza  :hippo:

Sal'tare!
Pomi vreI?......Iaca pomi capetzi.......
Glumesc!....
Am altoit saptamana trecuta niste nuci, dupa o metoda vazuta acuma-s peste 25 de ani la un vecin svab ( neamtz din Banat).....Musu Lech - Dumnezeu sal ierte......
Nu stiu daca o reusi, da' am altoit 5 bucatzi......Poate totusi ma aleg cu vreunu'.......Mai vedem!.....
Zicem Doamne-Ajuta si ....Asteptam....
Iaca niste poze:
Am taiat portaltoiul adus anu'trecut de pe deal si pus in "scoala"...

Donbazil

Sal'tare!
Pe urma am taiat si altoiul  dintr-o creanga luata de la cel mai fain nuc din sat. Face niste nuci de  5-6 centimetri, cele mai mari din sat....

Donbazil

Cele doua sectziuni  in diagonala, se suprapun si se leaga cu rafie. Eu n-am avut rafie - nici n-am mai vazut de catziva ani- asa ca am folosit "rafie sintetica, adica fire sesirate dintr-un sac .......

Donbazil

#178
Pe urma am "manjit" bine peste tot imbinarea cu mastic ( ceara  de altoit produs personal) si apoi am invelit totul cu banda de izolat.....
Mugurii de pe  portaltoi se castreaza sa nu fure seva celor de pe altoi.....

Donbazil

Acuma ce ne ramane de facut?.....
Asteptam rezultatele.....
Datoria  mea a fost sa incerc.....
Cine-o apuca sa si guste......Sa fie sanatos ......Si sa se gandeasca la cel ce-a  "incercat".....
Sal'tare!
Donbazil - Faget