Grădina de lângă casă - colţişor de rai.

Creat de romikele, Septembrie 18, 2011, 08:11:12 AM

« precedentul - următorul »

Donbazil


Donbazil

Sal'tare!
Am preferat ca portaltoi gutuiul pentru ca gradina mea e cam jos si in unele primaveri tzine apa iar la gutui nu-i face rau ca-i place umezeala.
Donbazil - Faget :thanks:

ves.lucian

  te salut cu respect , Donbazil !!! la un gutui am vazut 2 lastari cu 5 , 6 muguri !!! nu sunt prea multi muguri ??? intrebam doar asa !!! sa nu te superi pe mine !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

sorin_79

 Sanatate Don Bazil, frumoasa lucratura. La cat mai multe roade .

Donbazil

Sal'tare!
Lucian are dreptate, nu trebuiesc lasatzi decat maxim doi ochi, da' io m-am luat cu pozatu' si-am omis.......Pe moment, ca dupa aia am rectificat....
Azi am altoit niste lastari de nuc adusi anu' trecut "de pe deal" - si am pus altoi dintr-un nuc de la un vecin, care are cele mai mari nuci din sat.
Altoirea nucului am invatzat-o de la un svab ( neamtz din Banat)   acum multzi ani, da'  pana acuma n-am facut niciodata.....Altoire prin taiere "in diagonala"....Vedem ce iese....
Sal'tare!
Donbazil - Faget :thanks:

Nea Costica din Buzau

Salutare la toata lumea!!  :hi: Nu am stiut ca se altoieste si nucul, am sa icerc si eu dupa mintea mea, ca vad ca Donbazil [ sa traiesti maistre], este foarte secretos si pe linga toate astea a pierdut si apaeatul foto  :rotfl: =)). Pana atunci postez si eu poze cu un nuc in ghiveci, si as dori sa stiu daca nucul rasarit din nuca  pastreaza calitatile semintei. Sa fiti iubiti!!  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

marius_vfp

normal cred ca ar trebui sasi pastreze calitatile semintei , anii anteriori miam facut o casa , in balastul din curte se asezau mereu ciori care spargeau nuci , nu dupa mult timp in anul urmator au inceput pe langa balast sa rasara nucusori  , au o radacina foarte viguroasa sub forma pivotanta , deci ar trebui un ghiveci mai inalt  cam 20cm , dor pentru primul an

am o intrebare , stie cineva cum sau daca e posibil sa obtin puieti de migdal din samburi ,si cam care ar fi operatiile ,
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

RazvanTi

Migdalul din cate stiu eu ca si citricele trebuiesc altoiti.
Altfel NU fac fructe...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

whiser

Salutare,un prieten are 3 ha pamant si ma tot bate la cap sa plantam nuci voi ce ziceti se merita?
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

marius_vfp

salut, pretul pe kg de miez de nuca e cam 20 ron(din ce stiam eu ) , dar o sa cam astepti pana vei culege nuci din copaci
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

whiser

Ehheee la nuci abia peste 7-8 ani, ma mai documentez sa vad daca are rost.Numai bine
Tot ce veti cere cu credinta,prin rugaciune,veti primi.

marius_vfp

eu zic ca se merita orice faci pe un teren numai sa fie la locul potrivit si pentru planta potrivita , dar ca idee ar fi bine sa incerce sa planteze mai multe specii de pomi fructiferi nu numai nuci , ca si la apicultura se doreste a beneficia de toate produsele stupului 8 , asa si din pomicultura .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

happy

Citat din: RazvanTi din Martie 30, 2012, 10:53:52 PM
Migdalul din cate stiu eu ca si citricele trebuiesc altoiti.
Altfel NU fac fructe...
Te contrazic Razvan,lamaiul nealtoit face fructe dar mai tarziu(10ani)iar migdalul din seminte fructifica aproape la fel ca cel altoit. :ok:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marius_vfp

domnule happy , am adus din spania niste samburi de migdal(almendra se zice la ei ) si iam pus o zi 24 ore la apa vreau sa stiu daca am procedat corect, unii dintre samburi iam spart usor cu ciocanul pana au plesnit putin coaja , altii i-am lasat asa ,

asi vrea sa stiu daca cinava dintre voi a incercat sa creasca puieti de migdal din samburi .
o zi buna .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Donbazil

Citat din: marius_vfp din Martie 31, 2012, 10:37:30 PM
salut, pretul pe kg de miez de nuca e cam 20 ron(din ce stiam eu ) , dar o sa cam astepti pana vei culege nuci din copaci
spor la treaba

Sal'tare!
Da!... Are sa astepte mult si bine pana culege nuci.....din copaci :yes: :yes: :yes:
Sal'tare!
Donbazil - Faget

                                        P.S.  Pe la noi  cresc fructele in POMI... :rotfl: