Grădina de lângă casă - colţişor de rai.

Creat de romikele, Septembrie 18, 2011, 08:11:12 AM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  Happy ,ne-ai uimit cu frumusetile acelea .
   Fa rost de seminte ,ca sunt f f frumoase .
   Numai bine .

happy

Tase ,semintele le am deja.Problema este ca unele germineaza foarte greu.De exemplu davidia involucrata germineaza dupa 18luni!!! :wink2: Se pun la stratificare la cald cateva luni ,apoi se pun la stratificare la rece(in frigider).Rabdare si tutun!!! :)
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

orbanstefan64


bismark

      Frumos,frumos n-am  ce zice dar daca vrei un colt de rai uite aici poti si sa visezi., :happy_birthday: :happy_birthday:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

POSTASUL

are iarna farmecul iei dar parca tot vara e  mai frumos in foisor
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

cristi ciuc

Davidia involucrata arată foarte bine! Nu ştiu cum rezistă la temperaturile din zona ţării noastre.
Abia aştept să văd cum a trecut iarna Albitzia de la tine. Am protejat-o cu folie care se pune sub parchet, dar a avut neşansa să prindă o IARNĂ adevărată la Ciuc.
Am o restanţă, ştiu, şi vreau să-ţi trimit puieţii de cătină promişi.
Problema ar fi că nu prea mă pricep să diferenţiez arbuştii (ştiu că sunt unisexuat dioici).
Numai bine!

happy

Citat din: POSTASUL din Martie 04, 2012, 05:16:07 PM
are iarna farmecul iei dar parca tot vara e  mai frumos in foisor
Nu prea ii vad bine pe cei acre vor sta la foisor sub umbra nucului!!Degaja diverse noxe care afecteaza organismul uman! :wink2:
Cristi,am facut rost de catina,multumesc!
Toti arborii postati de mine rezista cu brio la noi.Pentru davidia acum sunt in tratative sa cumpar seminte din soiul sonoma care infloreste dupa 2-3 ani.Necazul mare este ca samburii ei germineaza dupa 18luni :uimit: Majoritatea arborilor expusi au astfel de germinari! :new:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

POSTASUL

Citat din: happy din Martie 05, 2012, 11:48:53 PM
Citat din: POSTASUL din Martie 04, 2012, 05:16:07 PM
are iarna farmecul iei dar parca tot vara e  mai frumos in foisor
Nu prea ii vad bine pe cei acre vor sta la foisor sub umbra nucului!!Degaja diverse noxe care afecteaza organismul uman! :wink2:

happy sa stii ca ai dreptate   :roll: ca daca beam seara  mai mult de 2 litri de gin ars   acolo in foisor a doua zii ma durea capul  :nebun:  cate noxe mai degaja si nucii astia  :roll:  =))  =))  =))  :hi:  :hi:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

romikele

Așa-i, așa-i, curat gaze de eșapament... ai naibii nuci  =)) :rotfl: =))

jonny_it

Sfaturi batranesti(nu de la mine  :))
Nucul contine(in special frunzele) si degaja foarte mult iod. De aceea nu se tin familii de albine sub nuci; albinele mor si se comporta ca atunci cand sunt infestate masiv cu nosema. In anii mai ploiosi se poate ajunge ca in mijlocul verii matcile pur si simplu sa intrerupa ponta.

Si mai grav cand se combina cu CnH2n+1OH    :P

pharaonu75

Citat din: jonny_it din Martie 06, 2012, 12:22:57 AM
...
Si mai grav cand se combina cu CnH2n+1OH    :P

Da' ce au alcoolii? Mai ales în combinaţie cu nucile?
Că eu am o bunătate de nucată acasă şi nu produce nimic grav... poate doar somn instantaneu! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

happy

Mai Jonny,tu nu vezica noi vorbim serios si ei se gandesc numai la sprituri :lol: Eu mi-am baut portia de alcool si de asta nu ma mai gandesc la el!Butoaie,damigene.Acum stau si cresc nuci cu fructe uriase! :wink2:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

jonny_it

Citat din: happy din Martie 06, 2012, 09:50:48 PM
Mai Jonny,tu nu vezica noi vorbim serios si ei se gandesc numai la sprituri :lol: Eu mi-am baut portia de alcool si de asta nu ma mai gandesc la el!Butoaie,damigene.Acum stau si cresc nuci cu fructe uriase! :wink2:

Se gandesc si ei la "problemele" lor :rotfl:

Am discutat putin si cu Orban Stefan si poate facem o intrunire a apicultorilor de pe Apiardeal la Sighisoara, sa vezi ce ma iau de ei daca nu vin sa bea un pahar cu vin. Ca la discutat observ ca sunt buni, vreau sa vad si parctic!  :rotfl:

:hi:

D006

.....Ca la discutat observ ca sunt buni, vreau sa vad si parctic!   ...   dar tu cand prezinti ceva practic ?????  :D

jonny_it

Citat din: dragos2006 din Martie 06, 2012, 11:29:39 PM
.....Ca la discutat observ ca sunt buni, vreau sa vad si parctic!   ...   dar tu cand prezinti ceva practic ?????  :D

Dupa 18 martie cand ma intorc in tara promit sa filmez ceva practic la mine in stupina, Dl Dragos spune ce anume.
Bine asa?  :)