Grădina de lângă casă - colţişor de rai.

Creat de romikele, Septembrie 18, 2011, 08:11:12 AM

« precedentul - următorul »

happy

Asta mergea la sfaturi batranesti la cultura plantelor =D>
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

marian sima

Pentru prinderea trandafirului trebuie sa fiti atent de unde il taiati,astfel trandafirul se taie mai jos un pic de la rindul 3 de frunze,primele doua rinduri de jos se indeparteaza de pe tija se lasa decit frunza de sus,partea unde s-au indepartat frunzele se baga in pamint astfel ca ramine decit frunza de linga floare afara,in acest mod procentul de prindere este mult mai mare ,trandafiri se prind si mai devreme de august daca sint asezati la semi-umbra,trandafiri nu ii tai toamna deoarece degera o parte buna de la taietura in jos.

marius_vfp

saut,marian ,
banuiesc ca a aproximativ ca si la carligele de vita de vie , cam tot asa se procedeaza .
multumesc tuturor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marian sima

Dl Hapy unde gasiti dv atita giniat de pescarus?Este foarte valoros ,pescarusul maninca peste care contine fosfor.Pentru cresterea unei plante 3 elemete sint de baza ,azotul (necesar frunzei)care se gaseste in trifoi ,fasole si vrejuri de tomate ,de acea compostul de gunoi de grajd este bun bovinele sint hranite cu trifoi,daca desfiintezi o parcela de trifoi in primul an dupa desfiintare ce semeni pe acel loc merge foarte bine deoarece de pe urma trifoiului mai ramine azot in pamint,vrejurile de tomate sint foarte bune compostate,un alt element este fosforul (necesar pentru inflorire si rodire) emulsiile piscicole sint bogate in fosfor giniatul de pescarus ,potasiul (necesar radacinei) o sursa buna de potasiu este cenusa de lemn ,asa ca cine doreste sa manince sanatos i-si poate transforma gradina in gradina bio,trebuie in primul rind sa cunoaste necesarul plantei ,radacinoaselor se va da mai mult potasiu ,plantelor cu flori si rod le trebuie mai mult fosfor,verdeturilor si plantelor de vrunza mai mult azot.

tassevasi

  Sa va mai pun citeva pze cu trandafirii mei ,

mape 48-petru manea

frumoase flori ,frumoasa casa ,harnici gospodari  :bravo:

tassevasi

 Va multumesc  domnul Mape ,..ofo fofff ,cit mai am de lucru , dupa ce am terminat la copii ,acum a sosit timpul sa finalizez si la mine ,sa pun gazon ,ceva tencueli ,baluistrazi ,si ordine ,ca m-am saturat numai de santier ,pe linga casa .
  Numai bine va doresc  si sanatate  multa .

happy

Fumoasa casa,frumoasa gradina! :bravo:
In spate la yucca ai cumva un palc de solidago canadiens?
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

orbanstefan64


tassevasi

Citat din: happy din Noiembrie 27, 2011, 05:48:24 PM
Fumoasa casa,frumoasa gradina! :bravo:
In spate la yucca ai cumva un palc de solidago canadiens?


Nu stie sotia cum se numeste ,face f f f multe flori (cioechine ) galbene si albinele sta gramada  pe  ele  .
       Multumesc Stefane . Sa sti sa am pus in functie masina de gaurit , sunt f  multumit  de ia.  trb sa-i mai fac picioarele (masa ) acum o am pe un scaun .
  Numai bine  :hi:

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: tassevasi din Noiembrie 21, 2011, 11:33:33 PM
  Acum daca ma rogi nu pot sa te refuz ,cu toate ca nu stie multa lume acest lucru .
     E bine sa stie si altii.
Atunci cind floarea se usuca  (ofileste) se taie cu forfecuta floarea cu inca 2 frunzulite de sub ia  si de acolo da alti lastari cu alti muguri de  flori .
Cum florile nu infloresc toate odata , in acest fel se mentine mereu pina toamna florile .
   Cel mai valoros e cel grena .
Alte poze .
Numai bine .
Va multumim pt sfat,e bine cand impartasim si cu altii din experienta, am sa adaug si eu poze cu trandafirii mei la vara, Sanatate!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

tassevasi


Nea Costica din Buzau

Citat din: tassevasi din Decembrie 11, 2011, 07:26:32 PM
[ Asteptam tinere .
Numai bine . :hi:]
Sa va dea Dumnezeu, sanatate si ani multi, ca sa va bucurarati  cat mai mult de realizarile voastre, acesta este ,,Edenul". Felicitari intregii familii!!  ^:)^ =D> =D>
Acelasi mod de inmultire folosesc si eu, doar un lucru as dori sa-l spun pt tine si pt toti ce-i interesati; trandafirul catarator se ridica cu scarita pe verticala cca 1m, dupa care scarita se aseaza in plan orizontal [ un pic inclinata in sus] , pe care se fixseaza tulpina principala. Din tulpina principala  vor pleca in plan vertical ma multi lastari iar nou vom lasa cat consideram ca duce tulpina. Inca odata Felicitari!!  :bravo: Cu respect! C.B.  :hi:
Cine are dezordine in atelier [camera, birou], are mintea ordonata!!

tassevasi

  Aceleasi  ginduri sa se indrepte  catre tine si fam ta , Costi B .
  Numai bine  si sanatate multa . :hi: :hi:

happy

#119
Hai sa va delectez ochii cu ceva arbori meliferi care nu prea exista pe la noi,sa mai uitam de zapada si frig! :smile: Toti acest arbori si arbusti merg la clima de la noi!
Vitex agnus si xanthoceras deja le am in gradina iar pentru celelalte am deja seminte pe care le voi pune la germinare!
Oxydendrum arboreum

heptacodium miconioides

Fringe tree(chionanthus virginicus)

xanthoceras sorbifolia

snowbell (styrax japonica)

davidia involucrata(arborele batista)

sophora davidii

yellowwood(arborele galben)

halesia carolina(arborele ghiocel)

clethra alnifolia

prunus serrulata

vitex agnus(este si medicinal)

Bafta la vizionare!!! :)


http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!