Cat profit scot de la 100 stupi intr-un an bunicel?

Creat de Gib Cristian, Ianuarie 07, 2012, 02:09:50 PM

« precedentul - următorul »

Spuza

:)))) Asta e pentru Ursu Ioan bio, el stie raspunsul

PricopArthur

Citat din: Gib Cristian din Ianuarie 07, 2012, 02:09:50 PM
  Eu vreau sa investesc anul acesta sa ajung la cam 100.
  Stupina v-a fi una stationara.
  Conditii: am vita de vie si pomi fructiveri jumate de hectar la deal imprejur mai sunt cam 500 hectare vita de vie si cam 50 hectare pomi fructiferi, o padurice cu 80% salcam (cam 20 hectare) la 50 metri de locul unde am eu terenul, campul cu floarea soarelui si et.. cam la 500 metri eu zic ca ii o zona buna
  Cam cat as scoate intr-un an mediu nici foarte bun si nici foarte rau. As dori un calcul la 100 stupi.
Eu tot i-am inmultit niciodata nu am lasa un stup puternic sa vad cat scot de pe el.
As vrea sa calculati polen, miere, propolis tot ce colectati de la albine.
Multumesc
Daca nu am postat unde trebuie ma scuzati.
o stupina stationara de 100 de stupi, cu 50 ha pomi fructiferi, 20 ha padure, nu va asigura decat un usor cules de intretinere, daca asa cum scria un coleg mai devreme, proprietarul livezii nu stropeste cu un insecticid cu remanenta pomii in timpul infloririi.
Esti un norocos ca ai si vie. Mierea de strugure nu e buna pentru iernat.
Dupa pararea mea, la baza melifera ce o ai, productia va fi negativa.
100 de stupi te obliga la pastoral, sau o padure adevarata in preajma ta (macar 200 ha si sa fie singura stupina), cu flori de primavara, corn, salcie, salcam, tei si sa faci 2 deplasari la floarea soarelui.
Miere multă şi inimă curată!

yulian

Dupa doi ani de tot scos si mai ales bagat cred ca i-a trecut de apicultura  :D

PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

yulian


PricopArthur

Via e o problema in zona de iernare, daca ajungi langa ea in timpul recoltarii. Am patit-o vreo 3 ani la rand.
Miere multă şi inimă curată!

Din lanul de fasole

Citat din: PricopArthur din Februarie 07, 2014, 05:11:42 PM
Via e o problema in zona de iernare, daca ajungi langa ea in timpul recoltarii. Am patit-o vreo 3 ani la rand.

Dar dacă ai livezi de pruni, de meri şi de peri, ai vreo problemă?  Întreb şi eu, ca prostul...   :wink:
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

PricopArthur

In timpul infloririi daca se stropeste cu insecticid. Nu stiu daca albinele aduna ceva de la fructele coapte.
Miere multă şi inimă curată!

State

Citat din: PricopArthur din Februarie 08, 2014, 11:04:14 PM
Nu stiu daca albinele aduna ceva de la fructele coapte.

Doar daca sunt coapte in adevaratul sens al cuvantului. Am in gradina doi peri si am vazut albine pe fructele cazute pe jos. Erau calare doar pe cele coapte foarte bine. Am si un filmulet pe youtube- pere si albine.
La fel si cu via. Albinele culeg doar din strugurii copti, care sunt intepati mai inainte de viespi.

PricopArthur

Mierea ce o fac din strugure nu e buna deloc pentru iernare.
Miere multă şi inimă curată!

octav

Eu zic ca asta e basm. Eu am vatra intr-o zona viticola. In primul an am scos mierea dupa diferite sfaturi. In al doilea an nu am avut timp si asta a fost am zis ce o fi o fi. In al treilea am am zis ca daca cu un an inainte a mers si erau jumate cu miere de strugure de ce nu ar merge si acum. Si a mers
Anul asta nici nu m-am mai gandit sa o scot.
Fiecare cum crede. Eu asa fac. Apropo nici urma de pete.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

bucovineanu

Probleme apar daca albinele ierneaza pe miere de mana sau struguri numai atunci cand iarna e foarte grea si albinele nu au zbor de curatare o perioada mai lunga, 3-4 luni. Iarna trecuta au zburat aproape in fiecare luna si nici nu au fost multe zile cu temperaturi scazute mai mici de -20 de grade.

Din lanul de fasole

Citat din: bucovineanu din Aprilie 07, 2014, 09:07:13 PM
Probleme apar daca albinele ierneaza pe miere de mana sau struguri numai atunci cand iarna e foarte grea si albinele nu au zbor de curatare o perioada mai lunga, 3-4 luni. Iarna trecuta au zburat aproape in fiecare luna si nici nu au fost multe zile cu temperaturi scazute mai mici de -20 de grade.

Stimate domn,
Ieşind din iarnă cu roii făcuţi anul trecut, începând din iulie – târziu, contrar oricărei indicaţii – pot povesti, că de priceput nu mă pricep, dar zic şi eu.
Am avut puiet până târziu, la începutul lui noiembrie, miere adusă tot cam până la aceeaşi dată, sursa nu putea fi alta decât fructele coapte: prune, mere, pere, exclus mană, zic eu. Nu ştiu de la ce, exact, dar altceva nu mai era.
Când a fost zăpada aia de 1 metru, o ciocănitoare mi-a omorât un roi, albinele au căzut toate, s-a blocat urdinişul, a rămas mierea, deasupra cuibului, în spate, şi complet pe laterale, toată această miere am folosit-o acum. Miere fluidă, Doamne fereşte, nimic cristalizat. Asta e una.
Doi. Albinele au avut în fiecare lună zboruri de curăţire, la cam douăzeci de zile. Şi asta e adevărat.
Concluzia cred că vine în sprijinul afirmaţiei dumneavoastră. 
PS  Întrebarea ce face obiectul acestui ,,topic" mă depăşeşte, le-am întrebat pe albinele mele ce şi cum, zău, dar ele mi-au arătat picioruşul arătător ridicat. :)
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Am uitat să precizez: roii mei au fost iernaţi pe şapte-opt rame, ca la carte, pe un singur corp. Nu cred că a fost cuibul prea larg. Asta nu înseamnă că am dreptate.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

PricopArthur

Se poate sa aveti dreptate. La mine insa trei ani la rand am avut albinele cu abdomenele pline de dadeau pe dinafara, iar ele saracele nu  erau in stare sa se miste nici de pe rame.
In doi ani am fortat zborul de curatire de maniera scuturat ramele pe un sac in fata stupului, iar in al treilea aceasta lucrare am facut-o in casa. De atunci evit venirea pe vatra de iernare prea devreme.
E insa si un aspect "pozitiv" . Anul asta proprietarul viei nu a mai avut putere nici sa o taie. Mii de hectare de vie vor deveni arabile sau parloaga.
Miere multă şi inimă curată!