Cati stupi putem face dintr-un mc. de scandura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2010, 10:02:18 AM

« precedentul - următorul »

petru.atudorei

Ce sa zic de stup? Am pus poza ca sa vedeti cum arata vopsit cu vopsea pe baza de apa.

marius_vfp

petrule , referitor la stupul din poza , ce caturi are , si daca are cum sunt pozitionate ramele in el .
referitor la vopsea poate dupa prima mana ar fi trebuit finisat apoi dat iarasi cu vopsea , imi place culoarea am dat si eu 2 anu trecut galben simplu. dar vopsea pe diluant.

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

petru.atudorei

caturile sunt de 1/2 si ramele le pot pune si in pat rece si in pat cald. atat corpul cat si caturile au 2 randuri de falturi. In pat cald, faltul e mai mare astfel ramele se lasa mai jos si distanta dintre ramele din cuib si cat e mai mica. Daca le pun in pat rece faltul e mai mic (in pat cald 2 are 2 cm adancime in pat rece are 1 cm adancime.) si astfel ramel vin mai sus.
am 3 variante de asezare.
pat cald cuib pat cald cat = distanta mica intre ramele din cat si cuib
pat cald cuib - pat rece cat = distanta mare
pat rece cuib - pat cald cat = nu mai ramane nici o distanta, ramele din cat calca pe cele din cuib.
Stupul e facut de mine si modelul l-am luat de la un vecin.. Is multumit de el dar nu 100% faptul ca capacul are falt exterior si corpul interior permite ca apa care se prelinge de pe capac sa ajunga in stup. La noi stup fac faltul invers pentru imbinarea corpurilor.
is multumit de el

cristian bh

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 15, 2014, 05:31:41 PM
.
Stupul e facut de mine si modelul l-am luat de la un vecin.. Is multumit de el dar nu 100% faptul ca capacul are falt exterior si corpul interior permite ca apa care se prelinge de pe capac sa ajunga in stup. La noi stup fac faltul invers pentru imbinarea corpurilor.
is multumit de el
Sa nu fie cumva vecinu oriste rubedenie cu ursu s-o fi ceva project strict secret =))
Fuga la OSIM cu el :) :hi:

petru.atudorei


marius_vfp

eu ma gandesc doar la faptul ca atunci cand vrei sa ridici un cat si sa-l pui alaturi ramele vor atinge pamantul sau corpul pe care il asezi ,nu strivesti albina?

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

petru.atudorei

Doar daca sunt puse in pat rece in cat.. e si asta un incovenient. oricum sunt primi si ultimi stupi facuti de mine dupa un stup inprumutat..
dar asa invatam:D. mai ales ca stupii ii fac eu.

marius_vfp

aceeasi greseala am facut-o si eu la 16 cutii 10r pat rece, am pus in falt podisorul si ramele ceva mai jos , dar folosesc acele cutii doar pentru roiuri ,nu le voi pune cat , urmatoarele care vor veni vor fi facute altfel.

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

petru.atudorei


mosunick

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 16, 2014, 01:22:08 PM
eu ma gandesc doar la faptul ca atunci cand vrei sa ridici un cat si sa-l pui alaturi ramele vor atinge pamantul sau corpul pe care il asezi ,nu strivesti albina?

spor
Am vazut la DM si cred ca mai sunt si altii care pun capacul invers pe jos si peste el catul dat jos de pe stup, asezat rotit putin, in asa fel incat catul sa se sprijine numai in patru puncte, nu pe tot perimetrul de sprijin. O alta solutie e sa pui corpurile pe lateral (pozitie rasturnata 90 de grade fata de pozitia lor normala).
Sa fiti iubiti si voi si albinele voastre!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

marius_vfp

nick. metoda cu capacul intors o practic si eu , pun catul putin rotie si gata , am rezolvat problema , sunt sigur ca multi dintre noi fac acelasi lucru.
spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

L.Andrei

Buna seara si bine v-am gasit ,nu stiu sigur daca postez unde trebuie va rog daca se poate sa ma ajutati cu o informatie sau o indrumare unde pot gasi si eu scandura uscata sau un uscator de scandura in Bacau sau vecinatate.
Cu stima Lupan Andrei.

cornelioandanciu

Citat din: marius_vfp din Ianuarie 16, 2014, 01:22:08 PM
eu ma gandesc doar la faptul ca atunci cand vrei sa ridici un cat si sa-l pui alaturi ramele vor atinge pamantul sau corpul pe care il asezi ,nu strivesti albina?

spor
Am vazut pe siteul lui Wendel o treaba interesanta cum manipuleaza caturile acolo.Pentru ca ramele sa nu atinga pamantul, dupa ce s-a luat catul acesta se pune pe lateral pe pamant, nu in pozitie normala. Nu se intampla nimic, ramele sint propolizate, apoi interventia la acei profesionisti nu dureaza mult.
Va salut.

CATALIN_CJ

Un meserias imi ia 120 ron per lada imi face 80 de lazi cuib de 10 rame fund anti varooa detasabil podisor diafragma capac cu tabla de aluminiu si hranitor, vreu o parere e scump ieftin grosimea peretilor e de 2,5cm. Cit costa acu un metru cub de scindura el imi spune ca e 750 ron .Care e pretul pe la voi?

petru.atudorei

uscata....cam pe acolo se duce...verde e mai jos.