Cati stupi putem face dintr-un mc. de scandura ?

Creat de dragos2006, Iulie 18, 2010, 10:02:18 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Citat din: puiu5 din Martie 02, 2012, 05:29:45 PM
confectionez stupi la comanda,verticali 3/4,verticali1/2,verticali1/1, orizontali 18 rame, Marinescu Puiu, Radomiresti-Olt,tel 0760050935
Forumul pentru anunturi este in alta parte.
Sanatate tuturor apicultorilor

andrei_d

Pentru fabricarea unor stupi ME, care sunt dimensiunile optime ale scandurii? Ma refer la lungime si latime, pentru cele mai mici pierderi.
Am inceput sa fac ceva calcule care includ lungimea peretilor, pierderi la panza de circular, resturi care poti fi refolosite la fund, capac, podisor sau rame.
Vreau sa-mi fac singur stupii, nu pentru vanzare dar nu am experienta si as avea nevoie de sfatul avizat al unui producator. Sunt axat doar pe ME, magaziile vor fi tot corpuri de ME, nu voi face Dadant sau orizontali sau altceva, deci cheresteaua o voi alege pentru o singura destinatie.
Multumesc!

apivasmob

Citat din: andrei_d din Ianuarie 08, 2014, 07:43:16 PM
Pentru fabricarea unor stupi ME, care sunt dimensiunile optime ale scandurii? Ma refer la lungime si latime, pentru cele mai mici pierderi.
Am inceput sa fac ceva calcule care includ lungimea peretilor, pierderi la panza de circular, resturi care poti fi refolosite la fund, capac, podisor sau rame.
Vreau sa-mi fac singur stupii, nu pentru vanzare dar nu am experienta si as avea nevoie de sfatul avizat al unui producator. Sunt axat doar pe ME, magaziile vor fi tot corpuri de ME, nu voi face Dadant sau orizontali sau altceva, deci cheresteaua o voi alege pentru o singura destinatie.
Multumesc!

In functie de cate rame vor fi.
Ex 10 R lungimea 4000, latimea de 260 grosimea care doresti
Sanatate tuturor apicultorilor

kamy

Mai nou ,,toata lumea-i mester,, da io zic ca nu strica niste sfaturi batranesti sau macar din experienta!
Scandura cumparata iarna pe ger si stivuita imediat,gerul scoate umiditatea din scandura,in luna mai poate fi folosita,chiar daca o sa ma contrazica meseriasii am facut acest lucru in anul 2000!
Lazile coada de randunica sau in tincuri ,veti trage concluzia ca in timp sant cele mai proaste,sta apa intre imbinari!
Metrul cub de scandura pe hartie are 40 mp,in realitate v'o 35 mp dupa prelucrare!
Sant 2 soiuri de noduri,cazatoare si ne!
Cele necazatoare intaresc lada e mult mai rezistenta,daca aveti noduri cazatoare( imposibil sa nu aveti si din alea) inainte de a cadea se pot impana,adica lipite cu aracet si batuta o pana sa-l fixeze,iar dupa pierderea dopului faci o coada de matura din brad pe care o ascuti dupa masura,o bati fortat cu aracet in lada si o tai cu pasuitorul pe ambele parti!
Ca sant lazi care crapa si noi crapam!
In anul 2000 am folosit vopsea kober,un strat chior diluat pentru impregnare si unul nediluat pentru luciu!vopsea foarte buna in vremea aceea si nu cojeste la uv,decat culorile preparate cu oxizi,dar intr-o iarna foarte umeda cu condens puternic apa a iesit prin peretii lazii facand basici sub vopsea!
De aceea momentan prefer imbaiatu in duetul sacaz parafina!
Daca santeti pavilionari si vreti culori diferite la fata lazii,puteti folosi fara probleme coloranti pe baza de apa pentru fatada (mai rezistenti la uv decat cei de interior) indoiti cu apa si ulterior botezate lazile in baie de parafina,dar pentru ideea asta va costa o bere la balasbebe!
La pavilion daca incheiati lazile cu cuie cam trebuie sa aveti la bracinar o dalta mai grea sau un ciocanel ies cuiele si mai trebuie convinse sa intre la loc,prin modificarea umiditatii lemnul se umfla sau scade cand se umfla cuiele ies cand scade raman iesite!
Scandura lata e foarte sanatos sa-i taiati sira spinarii nu mai are  puterea sa se inconvoaie!
Fundurile detasabile va ajuta mult primavara la curatat!
Ar mai fi multe de spus dar e prea devreme!

bucovineanu

Vopseaua face besici si se cojeste numai daca e data in strat prea gros. Acest lucru se intampla atunci cand se foloseste nediluata. Daca se dau cu pensula trei straturi de vopsea diluata astfel incat sa poata fi intinsa cat mai subtire, tine multi ani fara sa se cojeasca.

cornelioandanciu

Mie din 5 scanduri de 4 metri la 19-20 cm latime imi ise un stup de multietajat, asta inseamna ca dintr-un metru cub ies zece stupi de multietajat, asta inseamna ca la 850 de lei cat costa 1 mc de scandura, un stup ma costa 85 de leiscandura, plus manopera, cam doua zile de lucru , zic eu inca 100 de lei, apoi tabla si alte nimicuri inca 20 de lei aproximativ , deci cam 205 lei, fara rame.
Va salut.

newcristian

Pentru andrei_d : Mie din 5,5 mc i-mi ies lazi pentru 50 de familii ( soclu , 4 corpuri 3/4 , podisor cu sita , capac cu polistiren ) si lazi pentru 25 de roiuri ( soclu , 2 corpuri 3/4 , podisor cu sita , capac cu polistiren ) .
Peretii laterali sunt de 25 mm . Daca vreai mai multe dimensiuni , detalii anunța-ma.
Ce credeți , este mai bine sa vopsesc sau sa folosesc ulei de in . Daca vopsesc capacul trebuie sa aibă neaparat tabla sau poate sa fie si acesta vopsit ?


pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

kamy

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 14, 2014, 03:34:12 PM
Vopseaua face besici si se cojeste numai daca e data in strat prea gros. Acest lucru se intampla atunci cand se foloseste nediluata. Daca se dau cu pensula trei straturi de vopsea diluata astfel incat sa poata fi intinsa cat mai subtire, tine multi ani fara sa se cojeasca.
Nu s-a intamplat din aceasta cauza am fost zugrav chiar preparam vopsele,si primul strat a fost de impregnare dar a fost o iarna mai pacatoasa cu umiditate mare si gerul a scos apa prin lada sub vopsea!

petru.atudorei

#144
Eu am vopsit stupii cu vopsea pe baza de apa.... avantajul e ca o absoarbe foarte bine lemnul si chiar daca exista umezeala in scandura nu se decojeste. E putin mai scumpa..dar poate fi diluat cu apa 50/50 si aplicata foarte usor cu o pensula..

https://www.cubby.com/pl/IMG_20130909_160332.jpg/_44f1f51a18e4432f890d9359fc58f41b

stupul din poza e vopsit cu astfel de vopsea si au fost date doar doua maini cu pensula.. vopseaua galbena acopera foarte bune..Daca vreti vopseluri inchise gradul de acoperire este mai scazut si trebuie date mai multe straturi.

romikele


petru.atudorei


romikele


cristian bh


romikele

Eu zic de link si poza, de stup sa zica proprietarul...  :D