vineeeeee primavara!!!!

Creat de sfantul spiridon, Ianuarie 18, 2010, 01:23:18 AM

« precedentul - următorul »

eusebiu

Albastrele.

eusebiu

Fragi

eusebiu

Coltunasi.

eusebiu

Cocarai.

stefan1

Vineri, tot frumos, doar noaptea putin cam rece iar dupamasa cu vant care a deranjat. A fost o maxima de 16,8 gr, maxima anului pana acum. Din cauza vantului, pe la 16, cand m-am dus la stupi, era deja zbor slab. Cantarul a aratat un spor de 1,2kg. Nu stiu ce este in stupul de pe cantar, ca din noiembrie nu i-am ridicat capacul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mihaipop_55

d-le stefan se apropie 1APRILIE dar totusi...

bee_lover

Domnule Mihai ia uitati-va la aceasta poza. Este facuta azi. Asa era rama pe ambele fete( se si vede ca au inceput sa capaceasca) eu am aproximat cam 1.5-2 kg. Plus ca mai aveau miere adusa si in jurul puietului, deci eu il cred pe domnul Stefan.

mihaipop_55

ma gandeam la o gluma si nu la altceva.sincer sa fiu eu nu am instalat cantarele de control desi albinele au o activitate intensa.imi cer scuze d-lui stefan ,am pus doar sub semnul intrebarii o cantitate mare de miere pentru aceasta perioada.

stefan1

Citat din: mihaipop_55d-le stefan se apropie 1APRILIE dar totusi...
Nu tin neaparat sa te conving. Nu am insa nici obiceiul sa induc lumea in eroare. Sporul la cantar a fost exact cat am notat. Si sambata a fost tot un spor de 1,2 kg. Pana la ora 15 era deja 1 kg, dar dupamasa cerul a fost opac si a inceput sa se raceasca. Cine are cantar pus primavara poate confirma ca la salcie se pot inregistra sporuri substantiale. In ani cu primaveri mai tarzii (cand ziua e mai lunga si noptile mai calde), am avut la salcie sporuri si de 4 kg/zi. La salcam, in stationar si cu resursele din zona rar cand am avut sporuri zilnice de 4 kg. E drept ca acum o parte din spor este si cresterea de puiet si acumularea de polen. Dar si ieri am observat ca 80-90% din albine veneau cu nectar nu cu polen ca in primele zile.
  Pe de alta parte aceste rezerve in special de polen se consuma incredibil de repede de albine. Este un polen valoros si va face albine puternice, apte sa se lupte in marile culesuri.
  De asta noapte ploua, vremea s-a racit, minima noptii si a zilei s-a inregistrat la ora 14, doar 7,2 grade. Si ploaia e necesara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cetin

ai facut stimulari? nu ai furtisag?

ApisAntim

Spunene te rog cate rame de albina are stupul de pe cantar ? Multumim si miere nulta :hi:

stefan1

Am mai scris ca nu fac nici un fel de stimulari. Fac stationar si nu am nici rapita in zona. Salcami sunt doar solitari, nu in masiv si e un fel de salcam III. Pana atunci stupii ajung la o dezvoltare acceptabila. Anul asta am dat la singurul stup pe care l-am iernat in 'fundu gol', o puga cu 1 kg de miere, ca a consumat mult mai mult decat ceilalti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Citat din: munguriuSpunene te rog cate rame de albina are stupul de pe cantar ? Multumim si miere nulta :hi:
Nu am deschis anul asta stupul, nu este cel mai bun dar este dintre cei buni. E stupul nr 1 si are de 20 de ani cantarul tot pe el. A iernat pe 9 faguri, dar putea fii mai restrans, insa avea cam putina miere in toamna pe fagurii centrali. E unul din 3 stupi pe care l-am iernat pe urdinisul de sus, dar in general nu sunt diferente serioase intre ale doua moduri de iernare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

johnysibiu

Anu' asta cand vine primavara?

bucovineanu

Oare mai vine?  :smile: La mine e -1 grad, ar vrea sa ninga, e vant , iarna in toata regula.