Mica mea stupina

Creat de oroles, Decembrie 27, 2013, 07:27:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Uite partea din spate!







Si gaurile de aerisire de la podisor. Freza de dimensiunea asta am gasit. Stiu, cred ca trebuiau mai mari. Le-am facut ca la nuclee.



Si diafragma pentru iernare 2 in 1 sau gazduire doua familii. De aceea i-am si vopsit diferit jumatatile.





Falt incheiere capac:

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

intradevar,acuma se vede mai bine. :hi:

nicu84

acele lazi sunt pt roi?

oroles

Cele cu diafragma sunt pentru roi. Nu toate insa au diafragme.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Capcane de prins viespi. La 2 ore de la amplasare am prins cativa lupi ai albinelor care imi deranjau albinele. Randamentul maxim il dau oricum in cateva zile. Ieri gasisem un lup mort intr-un stup.





Mai am o varianta mai buna, cu partea de sus a capacului taiata, intoarsa si introdusa in partea de jos.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mihai.vr

Te rog sa imi zici cat se poate de exact cantitatile de ingrediente care le-ai pus inauntru. Eu am facut 2 astfel de capcane anul trecut si nu cred ca am prins mai mult de 3 viespi, desi aveam probleme cu viespii in stupi. Nu stiu ce nu am pus sau ce am pus prea mult (poate prea mult otet)... Multumesc

oroles

Citat din: mihai.vr din Mai 12, 2014, 08:22:51 AM
Te rog sa imi zici cat se poate de exact cantitatile de ingrediente care le-ai pus inauntru. Eu am facut 2 astfel de capcane anul trecut si nu cred ca am prins mai mult de 3 viespi, desi aveam probleme cu viespii in stupi. Nu stiu ce nu am pus sau ce am pus prea mult (poate prea mult otet)... Multumesc
Eu pun sirop 1:1 cu otet aproximativ 2 linguri la 1/2 de sirop. In cateva zile fermenteaza si atunci rezultatele vor fi mai bune. Eu in primele 2 ore am prins cred ca vreo 3 lupi, viespi si muste mai multe. Il las asa cca 1 1/2 luni si se tot umple de insecte.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Citat din: oroles din Mai 13, 2014, 09:48:37 AM

Eu pun sirop 1:1 cu otet aproximativ 2 linguri la 1/2 de sirop. In cateva zile fermenteaza si atunci rezultatele vor fi mai bune. Eu in primele 2 ore am prins cred ca vreo 3 lupi, viespi si muste mai multe. Il las asa cca 1 1/2 luni si se tot umple de insecte.
asa am facut si eu,dar nu mi-a fermentat din cauza timpului cred.am prins vreo 200 de albinute. :D

oroles

Cred ca nu ai pus otet, sau nu ai pus destul. Eu pun otetul dupa ce se raceste siropul, iar siropul nu il fierb ca altfel nu mai fermenteaza apoi continutul... Doar incalzesc un pic apa. Uneori fac siropul direct in apa rece. Mirosul de otet trebuie sa se simta in sirop. Albinele nu trag la mirosuri otetite.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

davcosti

Nu vă mai chinuiți cu siropul, că nu miroase! Eu folosesc doar Oțet din vin, cumpărat simplu, fără nimic altceva și vin viespile și gărgăunii, fără nici o albină pierdere, că albinele nu vin la Oțet! Sănătate!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

marius_vfp

hmmm , capcane , imi place cum suna , acu ceva timp in urma am avut prin casa cateva mere pe care copii le-au cam ocolit , in final s-au stricat si le-am dat afara intr-o cutie de carton ,stricate fiind au adunat o groaza de viespi , am bagat bucati de mar stricat intr-o sticla si am dat bice , s-au adunat ca mustele la c....at.  deci merge si cu mere stricate.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

Citat din: marius_vfp din Mai 14, 2014, 01:52:15 PM
hmmm , capcane , imi place cum suna , acu ceva timp in urma am avut prin casa cateva mere pe care copii le-au cam ocolit , in final s-au stricat si le-am dat afara intr-o cutie de carton ,stricate fiind au adunat o groaza de viespi , am bagat bucati de mar stricat intr-o sticla si am dat bice , s-au adunat ca mustele la c....at.  deci merge si cu mere stricate.

spor
erau mere autohtone,sanatoase,de aceea sau stricat.daca erau de la turkia si acuma erau bune,la cate chimicale au
:hi:

oroles

Cat a colectat intr-o saptamana o capcana. Din pacate, cat am stat eu acolo a intrat si o albinuta. Direct din zbor, nu a dat tarcoale. A intrat brusc.



Padurea de salcam. In dreapta se poate observa in prim plan o padure de salcam alcatuita din doua parcele de cateva ha (cca 3-5 ha) dupa spusele unora. Se vede diferenta de culoare. Ideea e ca este cca 1 km  (dupa Google Earth) in linie dreapta si panta este foarte abrupta. In stanga, in planul secund e tot salcam. Pana infloresc mai dureaza cca 2 saptamani. 






Noii stupi pe pozitia lor, printre vechii stupi. Sper sa apuc sa ii inmultesc saptamana asta care vine.





Si un mic filmulet cu albinele bucuroase azi, iesite la zbor.

[jwp=425,344,image]http://youtu.be/60clUKbsoKY[/jwp]
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Cel putin asa mi-as dori sa arate toti stupii:

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)