deparazitare stupi

Creat de buya, Noiembrie 21, 2011, 07:45:50 PM

« precedentul - următorul »

buya

buna seara
De curand am achizitionat 10 buc stupi  multietajat 2 corpurii de la cineva care nu a avut grija de ei si de albine , si in primavara  nu a mai avut albine in ei.
Partea buna ca stupi arta f bine in exterior , dar in interior sunt varza,trebuie sa iau rama cu rama sa le curat de ceara, si in plus in ei pe timpul verii au intrat o gramada de fluturi, de ex la unele lazi au facut pur si simplu gauri in ele (dar astea e rezolv eu cumva).Ramele am citit eu undeva , (nu mai gasesc unde sincer) le fierb in apa, dar pentru deparatizare stupi habar nu am.
Va rog un sfat, cum sa procedez cu stupi, cum sa ii curat ca sa nu am probleme cu viitoarele roiuri care le voi bagaa in primavara.
Apreciez orice sfat si in leg cu ramele si cu stupii

Merci si respect.
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

marius_vfp

salut buya , bun venit venit in apicultura si pe acest forum .
ramele le cureti foarte bine cu apa clocotita dar de sterilizat nu le poti doar cu apa ,, dupa ce le cureti bine de ceara , lazile si ramele le bagi intrun vas integral in apa rece cu un amestec de soda caustia de 5-10 %   le tii cam 20 25 minute la apa . le poti da apoi si cu flacara (clasicul parlitor de poc) asta dupa spalarea in soda , dar cea mai corecta i eficienta metoda e spalarea in soda caustica .
acei fluturi se cheama gaselnita , ei manaca ceara , daca ramele sunt neacoperite de albine fluturii isi depun ouale si distrug astfel fagurii, pentru pastrare se trateaza in camere ermetice cu batoane de sulf si se tin asa , sau in congelator daca ai loc ,daca rama nu e prea tare distrusa se poate da la albine dupa ce o catesti cu apa rece ,iar ele o curata
spor la treaba ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

buya

aplic in week end sfatul tau

Merci si respect
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

marius_vfp

eu zic sanu te grabesti , la primavar ininte cu 1 saptamana de populare cu albine le bagi fumosla apa , apoi le lasi l uscat le pregatesti si exteriorul , poate o vopsea , de moment curata ramele topeste ceara  si poate cumperi ceva scandura si incerci sati faci cutiile tale ,
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

guraustefan

apa cu 10% soda caustica,dupa aceea clatit bine cu apa rece,si la urma intra in functiune arzatorul.parerea mea!
macin.tulcea,