Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

mausica

Citat din: oroles din Mai 26, 2016, 05:12:50 PM
Am de gand sa imi cumpar masina de rindeluit. Am mai multe optiuni si nu stiu pe care sa o aleg. Oricum, e posibil sa am si eu asteptari prea mari de la acest tip de masinarie. Eu imi doresc sa trag la fata scanduri pentru stupi. Intentionez sa folosesc masina pentru a face maxim 40/50 de stupi anual.

Am cateva optiuni:
Stern TP-330A: Ar fi ca punct forte motorul de putere mare (Cel putin la nivel declarativ). Ca puncte slabe am inteles ca are componente de slaba calitate. In plus service-ul si mentenanta e destul de proasta.

Bernardo TH 330: Ar fi ultimul pe care l-as alege. O parte din colegi au facut deja un review bun si am inteles ca este un produs de proasta calitate.


Metabo DH 3300 : Ar fi cel care ma atrage destul de mult. Am inteles totusi ca o scandura de  4 metri sau un dulap mai gros trebuie impins deoarece nu are putere sa il traga.

Gude GMH 2000
: Am primit informatii de la andrei_georgian. Are cutitele un pic mai inguste decat mi-as fi dorit. Pretul este foarte atragator. Nu stiu cat de bine este construit. Pe forumuri germane am gasit informatii care m-au cam dezamagit. Se spunea ca materialele de constructie nu sunt de foarte buna calitate. Stiu ca nemtii au un sistem foarte bun de calitate iar produsele ieftine care au "GS" mentionate pe ele sunt produse de calitate. Nu am vazut la niciu produs Gude specificatia "GS".

Voi ce imi recomandati? Vreau recenzii de la posesori.
Nu sunt posesor de asa ceva insa daca tot vrei sa te orientezi spre asemenea masini iti recomand Makita si DeWalt...restul uita-le.
Ca posesor de DW pot sa iti spun ca scoate finisaj ireprosabil,trage singura si scandura de 4 m si modelul meu are latime de 315-317mm.Pt un mic atelier e perfecta insa daca vrei sa faci industrial reorienteaza-te
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Citat din: mausica din Iunie 26, 2016, 10:42:33 PM
Nu o fi indicat dar altfel nu ai cum sa maresti turatia,iar un abricht fara turatie......= 0 ;)
Eu am pe motor fulie de 15cm diametru si nu sunt probleme

Si la mine fulia trebuie sa fie de circa 15 cm. Daca o fac de 15 cm turatia ar trebui sa ajunga undeva la 5600 RPM. Zic eu ca e bine. E prea mare?

@mausica, deocamdata am renuntat la DeWalt si celelalte masini de rindeluit. Cred ca o sa imi fac treaba cu ce am, adica cu abricul traditional al socrului meu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mausica

Citat din: oroles din Iunie 27, 2016, 08:06:19 AM
Citat din: mausica din Iunie 26, 2016, 10:42:33 PM
Nu o fi indicat dar altfel nu ai cum sa maresti turatia,iar un abricht fara turatie......= 0 ;)
Eu am pe motor fulie de 15cm diametru si nu sunt probleme

Si la mine fulia trebuie sa fie de circa 15 cm. Daca o fac de 15 cm turatia ar trebui sa ajunga undeva la 5600 RPM. Zic eu ca e bine. E prea mare?

@mausica, deocamdata am renuntat la DeWalt si celelalte masini de rindeluit. Cred ca o sa imi fac treaba cu ce am, adica cu abricul traditional al socrului meu.


Eu zic ca e suficienta.Am auzit de unii care au dus turatia mult mai sus dar au de suferit si rulmentii atunci.Eu lucrez la abricht pe 2 turatii :4500 si 5300 (ceva de genu) si sunt foarte multumit

Citat din: sorinma din Iunie 27, 2016, 07:23:27 AM
Ce model ai?

733
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

uve

Pentru o scula aschietoare , la lemn sau metal , este importanta viteza periferica a muchiei de taiere. Ea depinde de turatia sculei ( sau turatia piesei la operatia de strunjire ) si diametrul sculei . In functie de acesti parametri se fac calcule . La lemn , o viteza superioara asigura o calitate mai buna a piesei  prelucrate. la metal intervine si duritatea materialului din piesa, rugozitatea ceruta , precizie , duritate scula aschietoare  s.a. Deci , la lemn este mai mult arta , la metal este meserie. Asa ca , dati-i turatie , cu mare atentie la degete ! Spor la treaba !
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

dan sebastian

Mi-am luat un pendular makita 4351T, semana cu acesta( http://www.shopexpert.ro/shop/produs/2075/MAKITA-4351CT-Ferastrau-pentru-decupat-720-W) numai ca are 580 w.
Are 4 pozitii la panza. Nu realizez care este scopul celor 4 viteze. Poate ma lamureste cineva mai priceput.
Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

cristian bh

Cand tai in curbe,..se incinge panza si albastreste de la supraincalzire.
Atunci o lasi mai domol cu turatia.

andrei_georgian

Citat din: dan sebastian din Iulie 03, 2016, 12:57:32 PM
Mi-am luat un pendular makita 4351T, semana cu acesta( http://www.shopexpert.ro/shop/produs/2075/MAKITA-4351CT-Ferastrau-pentru-decupat-720-W) numai ca are 580 w.
Are 4 pozitii la panza. Nu realizez care este scopul celor 4 viteze. Poate ma lamureste cineva mai priceput.
Multumesc !

Pozitii sau viteze? daca este vorba despre cele 4 pozitii ale butonului din lateral atunci rolul lor este de a modifica unghiul la care taie panza pe vertical, se regleaza in functie de duritatea materialului pe care il tai  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

dan sebastian

Exact.
Care este insa functia si pt ce tip de material?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

uve

Butonul acela impinge panza, in partea din spate, prin intermediul unei role. Cu cat se impinge mai mult panza, inaintarea , adica avansul, este mai mic. Daca dorim sa facem o taietura cat mai apropiata de linia dreapta , vom folosi aceasta pozitie , cu avans de inaitare mic (scurtarea unui blat de bucatarie) . Daca se scurteaza doar un lemn si nu conteaza calitatea taieturii , atunci se merge pe avans maxim . Daca trebuie facuta o taietura dreapta se poate folosi o panza detalonata , adica este rectificata pe ambele fete, spatele fiind mai subtire sa nu frece. Pe ambalaj este o linie zimtata dreapta ca simbol. Daca este nevoie sa se taie o curba, se foloseste o panza care are fetele paralele iar dintii sunt impartiti stanga -dreapta. Latimea taieturii este mai mare si se poate taia curb. Sunt mai multe latimi de panze impartite cu care se pot taia raze mai mici sau mai mari. Simbolul de pe ambalaj este o linie zimtata curba. Daca pendularul are reglaj electronic al turatiei , la lemn se va folosi turatia maxima . Daca se taie aluminiu trebuie panza pentru taiat metale si o turatie mai mica. La otel turatia se va micsora la minim si se va folosi ulei sau slanina . Daca o panza scoate fum , fie nu mai taie panza fie nu este pentru curb . Dintii panzelor pot fi inclinati in sus , in jos sau pot fi de forma unor triunghiuri isoscel. Se alege un anumit model in functie de calitatea taieturii. Daca tai un blat de bucatarie si semnul este pe fata , dintii sa fie inclinati in jos , spre blat . La pal melaminat poate conta calitatea taieturii pe una din fete. Poate nu sunt disponibile mai multe tipuri de panze si atunci se face trasare pe fata necesara.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

dan sebastian

Asa da.
Multumesc !
Puteti sa mai continuati cu exemplele ca mi-ati deschis mintea.
:yes:    :yes:    :yes:   :thanks:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

andrei_georgian

Salutare tuturor,
Vin cu o intrebare...Ce parere aveti de sculele pentru tamplarie de la ''Damatomacchine Italia'' a lucrat cineva cu ele sau le detine? cat de precise sunt? ma intereseaza in special abric cu grosime si masina de frezat  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

RazvanTi

pentru construit cocioabe de-alea de le ia tornada cu totul e minunat!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

vranceanul

Am lucrat cu unul in DK, foarte bun, Makita, spintecat, tivit, scurtat, unghiuri diferite, nuturi, falturi....., finete, precizie....., cam tot ce vrei in materie de circular. Merita banii.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!