Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: almasel2011 din Noiembrie 13, 2013, 10:31:42 PM

Partea "electro" nu-I chiar punctual meu forte! In weekend merg la stupina si o sa verific!
nui problem daca nui punctul tau forte cu timpul va fi , cand o sa observi ca motorul da rateuri si face flame foarte mari pe periile colectoare , schimbi imediat carbunii , cauta sa ai carbuni cat mai buni calitativi , arcul lor sa fie de aceeasi putere ca si cei originali , nu folosi carbuni cu arc slab , va ovaliza periile colectoare , spun asta din patite .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

emil.oltean

O scula ce satisface un apicultor sa-si construiasca in stupina tot ce are nevoie,daca se stie si are si un circular in dotare

sorinnel

Salutare, eu pentru rindeluit, degrosat folosesc http://ebernardo.ro/masini-de-indreptat-si-rindeluit-la-grosime-abric/2115-pt-250-230-v.html. Despre performante ce sa zic? Este o vorba pe la noi "ii dupa bani" (adica utilaj ieftin, performanta mica).In vara l-am achizitionat si am rindeluit aprox un m3 de scandura dar nu l-am folosit mai mult de 20min odata. Deocamdata sunt multumit de el. Am vazut ca folositi circular de mana adaptat pe masa. Am folosit si eu, dar mi-am cumparat anul trecut asa ceva:http://www.einhell.ro/index.php?option=com_ayelshop&route=product/product&path=36_43&product_id=296 (modelul meu este fara mesele prelungitoare ) dar in vara i-am distrus motorul (am cam exagerat eu) dar dupa ce m-am certat cu cei de la service si am dat si un telefon la Einhell Romania mi-au schimbat motorul... Mi jos cateva poze cu circularul si o presa (eu nu fac falturi)



Sorin Pop

jenica67

   Apropo de cei care ziceati ca Sternul e slabut. Uite rusul a facut una asemanatoare mai tare :
https://www.youtube.com/watch?v=I1SpOGhuJ9U
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?


almasel2011

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 14, 2013, 09:59:18 PM
sistemul de ridicare coborare a panzei e foarte util , insa problema e la motorul care trebuia palsat pe ansamblul mobil si nu pe shasiul mesei ,
ce faci daca ai nevoie sa cobori panza sa tai doar 1 cm din material , oare cureaua va mai fi tensionata?
motorul acestui circular e pe inductie , sau cu rotor indus , cele mai bune motoare pentru uz indelungat.
spor

Da, cureaua este tensionata tot timpul! Asta a fost una din problemele cu care s-a confruntat meseriasul care a facut circularul.
Solutia aleasa a fost foarte buna: atat sistemul de urcare-coborare al panzei, cat si suportul motorului (o "talpa" din tabla de 5 cred) sunt prevazute cu cate o balama, astfel incat cele doua urca, respective coboara in acelasi timp. Sistemul pe care e asezat axul face miscarea de urcare-coborare prin antrenarea manivelei, iar cureaua de pe axul circularului trage motorul in pozitia in care trebuie, functie de sens (urcare sau coborare); cu alte cuvinte mototul are un punct de sprijin fixat de cadrul mesei (balama), iar celalalt punct de sprijin este cureaua.
Pentru a testa problema asta am folosit doua panze- cea din foto este de 40 + inca una de 20. La ambele panze am urmarit ca panza sa coboare sub nivelul mesei, respectiv punctual de maxim. In ambele cazuri testul a fost ok, iar motorul nu a intampinat nici un obstacol in a sta in cureaua tensionata.
Nihil sine Deo.

almasel2011

Citat din: marius_vfp din Noiembrie 14, 2013, 10:03:06 PM
Citat din: almasel2011 din Noiembrie 13, 2013, 10:31:42 PM

Partea "electro" nu-I chiar punctual meu forte! In weekend merg la stupina si o sa verific!
nui problem daca nui punctul tau forte cu timpul va fi , cand o sa observi ca motorul da rateuri si face flame foarte mari pe periile colectoare , schimbi imediat carbunii , cauta sa ai carbuni cat mai buni calitativi , arcul lor sa fie de aceeasi putere ca si cei originali , nu folosi carbuni cu arc slab , va ovaliza periile colectoare , spun asta din patite .

spor

Ahaaaa, acu' pricep!
Am patit si eu o "chestie cu flamele" cand gauream in beton cu Bosch-ul socrului. Si eu care credeam ca asta de lene a pus bricheta la bormasina, astfel incat sa nu lasi jos scula cand aprinzi tigara  :D :D :D
Pana sa-mi dau eu seama ce si cum, "scula de firma" a scos si fum  =))
De ciuda asta zice: baaa, am dat o groaza de bani pe ea!   :mad:
Concluzia mea: baza-n Bosch ca-n ... bleaga!

=)) :rotfl:
Nihil sine Deo.

fiug1970

Citat din: almasel2011 din Noiembrie 16, 2013, 09:59:25 PM
Citat din: marius_vfp din Noiembrie 14, 2013, 10:03:06 PM
Citat din: almasel2011 din Noiembrie 13, 2013, 10:31:42 PM

Partea "electro" nu-I chiar punctual meu forte! In weekend merg la stupina si o sa verific!
nui problem daca nui punctul tau forte cu timpul va fi , cand o sa observi ca motorul da rateuri si face flame foarte mari pe periile colectoare , schimbi imediat carbunii , cauta sa ai carbuni cat mai buni calitativi , arcul lor sa fie de aceeasi putere ca si cei originali , nu folosi carbuni cu arc slab , va ovaliza periile colectoare , spun asta din patite .

spor

Ahaaaa, acu' pricep!
Am patit si eu o "chestie cu flamele" cand gauream in beton cu Bosch-ul socrului. Si eu care credeam ca asta de lene a pus bricheta la bormasina, astfel incat sa nu lasi jos scula cand aprinzi tigara  :D :D :D
Pana sa-mi dau eu seama ce si cum, "scula de firma" a scos si fum  =))
De ciuda asta zice: baaa, am dat o groaza de bani pe ea!   :mad:
Concluzia mea: baza-n Bosch ca-n ... bleaga!

=)) :rotfl:
Un sfat:pe langa faptul ca sculele Bosch sant de doua culori,hobby si profesionale,cele profesionale se diferentiaza depinzind de tara de fabricatie:
1.tari asiatice(china,taiwan,coreea,singapur,etc)sant ca si hobby
2.tari europene(belgia,rusia,romania,ungaria,etc) ceva mai bune
si...3.GERMANIA(sant din ce in ce mai rare sculele fabicate aici)cele mai bune

morozan simion

o mica parere despre cele spuse de dumneavoastra, fabricate in germania pentru europa de vest(CALITATE) si fabricate pentru europa de est(STIFTURI) dar la preturi pentru germania.
am patit-o pe propria mea piele.

fiug1970

asta-i stiuta!!preturile la scule profesionale sant aceleasi,indiferent de tara de fabricatie,sau un pic mai ieftene cele fabricate in asia,sau iti ofera, pe langa un pikhammer de 800€ fabricat in germania, o lisa de transport ce costa  70€,gratis,dar fabricata in malayesia si pe care daca nu traiesti prea mult o ai toata viata!!marketing in stare pura!si o curiozitate sa scule cu motoare cu perii colectoare:periile colectoare ce le au din fabricatie dureaza 3-4 ani(depinde de regimul de lucru),dupa ce se uzeaza si se schimba cu altele noi,acestea nu dureaza 6 luni!!parca sant facute din creta!!

morozan simion

sunt multe chestiuni si de fond si de atitudine. Nu mai exista corectitudine si farplay, ideea este sa vand cat mai mult si cat mai scump, calitatea nu mai conteaza, aesta este marketingul de piata in secolul XXI, mottoul ala cu ,, clientul nostru stapanul nostru,, a apus de mult, acuma este ciupeala si instinctul de a fraieri, asta este,a avea stofa de comerciant inseamna a supraevalua produsul pe care vrei sa-l vinzi. Cert este un singur lucru, economia de piata actuala este aceea economie care cu materie prima de calitate scazuta si cu mijloace de productie necalificate rezulta produse de proasta calitate la preturi de 10 ori mai mari decat cel real.

marius_vfp

CORECT  acum se perge pe , vinde cat mai mult cu costurile cele mai mici de productie , asta insemnand sa produci cat mai prost calitativ , vine clientul vrea discount , dai frate discount ca este de unde , il pacalesti si pa , insa si noi clientii ar trebui sa facem urmatorul lucru , ai nevoie sa dai gauri sau sa tai lemne ok
cumarati frate scula x , bag-o la treaba rupei oasele , apoi in cel mult 24/48 de ore dute si dale-o de cap ori o vor schimba pe loc ori faci service , daca fac service , conform normelor , orice scula care ajunge in service de 3 ori in perioada de garantie vansatorul e obligat sa-ti dea banii inapoi pe scula , asa ca , trageti tare de scule rupetile oasele ,apoi cu ea la service , 
texte de genul ca scula e hobyy , la mine nu merg , am avut(acu 2 ani ) o drujba electrica einhell de 2000w , so busit pompa de ulei , ala de la service imi zice ca cu drujba aia doar sa  berberesc copacei , sau sa tai rame de tablouri , m-o busit rasu.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

fiug1970

In spania ai 15ZILE sa duci inapoi scula cu ambalajul original si tichet indiferent din ce motiv si-ti returneaza banii sau alta scula(la alegere).unele magazine au prelungit termenul la 30 de zile.

marius_vfp

prin 2005 am luat de la leroy merlin(spania ) o bormasina einhell galbena, am schimbat 3 in aceeasi zi  =)) =)) =))
nu compara spania cu romania , la noi cauti 3 serviceuri sa-ti repare scula , in 2008 am luat o plasma din iasi cand am ajuns acasa , fugaream un surub prin ea , nu stiam ce se aude , a mers maxim o zi apoi s-a defectat  modulul unde intra semnalul de la antena , dar restul  conexiunilor gen dvi sau scart  erau ok, dau telefon la carrefour imi zic sa aduc tv-ul inapoi ca il schimba daca e sub 48 de ore de la data cumparari. ajung la ei , il pune pe bancul de probe , hei men da tv ul merge ce faci razi de noi , eu le zic probati si mufa de antena poi ca sa vezi ca nu avem semnal de ala , a ok nui bai , acolo e stircat , aha si ce? folosestel asa , ba fratilor  v-ati tampit , schimba jucarica ca merg la protectia consumatorului ce ma intereseaza pe mine ca merge pe jumatate . m-am cretat mai bine de 1 ora cu ei , si apoi l-au schimbat. 
e vb de un tv samsung
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinnel

Am crezut ca numai eu am patit-o cu Einhell-ul. Eu mi-am prajit motorul de la circularul cu masa iar cand am ajuns in service pentru garantie, au dat-o in balarii... Ca utilajul este hobby si ca nu se foloseste mai mult de 5 min odata pe luna, ca l-am folosit fara aspirator, ca una ca alta, si ca nu vor schimba motorul. Dupa ce am cerut o declaratice cum ca service-ul imi refuza utilajul, totusi l-au oprit la ei ca sa vorbeasca cu Bucuresti-ul dar au zis ca nu se varezolva nimic. Dupa ce am plecat de la ei am sunat la Einhell Romania si dupa ce m-am certat cu ei ca cica am folosit necorespunzator utilajul si ca garantia nu acopera dauna, le-am cerut si lor o declaratie ca nu repara utilajul, pe baza caruia le-am promis ca o sa-i dau in judecata. De asemenea le-am promis ca o sa intru pe toate sitte-urile de scule unelte si o sa le fac reclama negativa (nu mincinoasa) si doar asa am reusit sa-i conving sa-mi inlocuiasca motorul.... Cam astea sunt garantiile din Romania.
Sorin Pop