vertical pe 10r sau pe 12

Creat de brianoo_bz, Septembrie 30, 2012, 09:17:04 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

2013= dupa salcam 2 , am deblocat cuiburile prin extractzie shi nu a mai fost probleme la stupii pe 12 rame
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: sorinnel din Octombrie 18, 2013, 02:31:28 PM
Eu doar de doi ani am trecut pe stupii verticali (12r+cat 1/2). Singurul dezavantaj care il gasesc este ca uneori urca destul de greu in cat.

omu bun , daca le dai un motiv intemeiat vor urca foarte repede in cat  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mihai.vr

Eu aveam pe 12 rame blocat cuibul, desi ultimele 3 rame erau cu miere, dar nu erau pline, poate doar jumate pana la 3/4 din rama plina cu miere. Si nici capacita nu era decat coronita de sus, iar ultima rama era doar un pic de miere pe ea. Deci nu inteleg de ce imi tot blocheaza cuibul. (In magazie nu au urcat, ca nu era cladita) Am patit in fiecare an ca trebuia sa storc si de pe rame din cuib. Nu ma deranjeaza ca e miere din cuib, ci ca se opreste matca din ouat si ca trebuie sa storc si de pe rame de unde am puiet si sa nu cumva sa il omor daca centrifughez prea tare.

ioanardelean55


Cind incepe culesul la sacim pune diafragma la cite rame ai in cuib 8-9-10 ,si deasupra magazia .

bucovineanu

Citat din: mihai.vr din Octombrie 19, 2013, 09:49:13 PM
Eu aveam pe 12 rame blocat cuibul, desi ultimele 3 rame erau cu miere, dar nu erau pline, poate doar jumate pana la 3/4 din rama plina cu miere. Si nici capacita nu era decat coronita de sus, iar ultima rama era doar un pic de miere pe ea. Deci nu inteleg de ce imi tot blocheaza cuibul. (In magazie nu au urcat, ca nu era cladita) Am patit in fiecare an ca trebuia sa storc si de pe rame din cuib. Nu ma deranjeaza ca e miere din cuib, ci ca se opreste matca din ouat si ca trebuie sa storc si de pe rame de unde am puiet si sa nu cumva sa il omor daca centrifughez prea tare.
Daca se urca ramele cu miere in magazie si se inlocuiesc cu rame goale se deblocheaza si cuibul si vor urca albinele si in magazie.

dorindafi

Citat din: bucovineanu din Octombrie 19, 2013, 11:01:34 PM
Citat din: mihai.vr din Octombrie 19, 2013, 09:49:13 PM
Eu aveam pe 12 rame blocat cuibul, desi ultimele 3 rame erau cu miere, dar nu erau pline, poate doar jumate pana la 3/4 din rama plina cu miere. Si nici capacita nu era decat coronita de sus, iar ultima rama era doar un pic de miere pe ea. Deci nu inteleg de ce imi tot blocheaza cuibul. (In magazie nu au urcat, ca nu era cladita) Am patit in fiecare an ca trebuia sa storc si de pe rame din cuib. Nu ma deranjeaza ca e miere din cuib, ci ca se opreste matca din ouat si ca trebuie sa storc si de pe rame de unde am puiet si sa nu cumva sa il omor daca centrifughez prea tare.
Daca se urca ramele cu miere in magazie si se inlocuiesc cu rame goale se deblocheaza si cuibul si vor urca albinele si in magazie.
da, daca sunt ramele de aceashi marime . dar daca nu sunt atunci cum le mai inverseaza ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

 :hi: mihai.vr
familia de albine nu are importantza in ce fel de lada sta ci de puterea ei
fiind familia slaba [ neavand populatzie suficienta pt ramele din cuib ] , nu trebuia pus catul
din aceeashi cauza nu ocupa toate ramele shi ia in lucru doar atit cat poate acoperi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Citat din: dorindafi din Octombrie 20, 2013, 11:17:21 AM

da, daca sunt ramele de aceashi marime . dar daca nu sunt atunci cum le mai inverseaza ?
Da asa e. Aici se vede avantajul folosirii unui model unic de rama. La stupii pe 12 rame aproape tot timpul in cuib vor fi si rame cu miere. Regina nu reuseste sa ocupe toate ramele cu puiet.
Mai e si solutia ca ramele de magazie sa fie astfel dimensionate ,incat punand 2 caturi de magazie unul peste altul sa aiba inaltimea unei rame de cuib.

ioanardelean55


Asta este motivul ptr.care s-a facut catul redus cu 1 cm ,altfel distanta dintre ramele 1/1 era foarte apr 4 cm .

MIHALACHE

Folosesc si lada de 12 R 12 stupi de 3 ani si sunt mai multumit de ei fata de cei pe 10R daca nu sunt puternici la cules fac cum a spus Ioan Ardelean nu umblu an cuib si toamna am mereu hrana suficienta pentu iarna la multi dintre ei nu a fost suficient un cat 1/2.

mihai.vr

Citat din: dorindafi din Octombrie 20, 2013, 11:22:51 AM
:hi: mihai.vr
familia de albine nu are importantza in ce fel de lada sta ci de puterea ei
fiind familia slaba [ neavand populatzie suficienta pt ramele din cuib ] , nu trebuia pus catul
din aceeashi cauza nu ocupa toate ramele shi ia in lucru doar atit cat poate acoperi
Stiu asta.  :sad: Si aveam familie puternica. Era plina ochi de albine, curgeau pe afara din lada cand o deschideam. Dar mie nu vor sa imi urce in cat sa il construiasca. Am citit in ultimul an cam tot ce era de citit despre rame si cladirea lor aici pe forum si am sa incerc si alte metode la anul. Si cat am doar cate unu pe lada, deci nu pot sa fac chestia cu urcatul ramei sus, iar de intercalat rama de 1/1, cu 1/2 in cat am auzit si pareri bune si rele.

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 19, 2013, 10:00:59 PM

Cind incepe culesul la sacim pune diafragma la cite rame ai in cuib 8-9-10 ,si deasupra magazia .
Si asta stiu,  :sad: ca eu nu le bag rame in plus in lada, decat cand "cere" familia. Dar imi erau familiile pe 11 sau 12 rame pline cand mi se intampla asta... Pe la tei, ca eu nu am salcam decat foarte putin.

Scuze, nu vreau sa transform topicul asta in unul despre cladirea ramelor de cat. Eram doar curios daca blocarea cuibului e un fenomen intalnit asa de des si la 10 rame sau doar la 12. Multumesc pentru raspunsurile voastre multe.

morozan simion

cel mai bun stup este acela care se potriveste zonei melifere, rasei de albina si dibacia apicultorului

ioanardelean55


Scuza-ma ...ti se pare ca sti dar nu sti .... oprestete la 8 rame pune catul astfel fortezi albina sa urce in sus ,iar sus pui tot atitea rame cit jos , dupaca e plin poti face extindere cu cite o rama si jos si sus , incearca si vei vedea

mihai.vr

Ok, multumesc, o sa o incerc si pe asta.  :thanks:

Stefan Madalin

Cam ce am inteles eu din ultimele postari  , e ca daca familia e slaba si are 10 rame in cuib urca si in cat daca are 12 jos nu mai urca .
Dragos ai tu niste filme facute la " Nea Lazar " ( nu il cunosc decat din filmul facut de tine  ) omul ala se inmultea din roire si schimba macta des asta mi se pare mie secretul . Ai matca tare sa rupa , pune un cat gol peste cuib , cuibul sa fie si de 12 rame , sa vezi ce crescaturi o sa ai in el si ce de miere . Ai lichea , nu urca , ca nu are cine sa lucreze acolo . Daca matca e bunicica , poti sa o ajuti sa urce in cat , fie ca pui rame crescute udate cu sirop sau chiar un simplu hranitor .