Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Azi dupa CT aflu daca se mai poate repara cate ceva  :razz:

apivasmob

Ei cum stam cu rezultatul CT?
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Las' ca te faci bine!
Multa sanatate si sa ne tii la curent!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Citat din: apivasmob din Mai 12, 2016, 06:26:48 AM
Ei cum stam cu rezultatul CT?
Din pacate nu prea grozav, voi urma un tratament de lunga durata... probleme cu memoria...

bismark

    Haleste fasole neagra repara memoria.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

Neagra de la mama ei, sau merge si vopsita ?  :razz:

bismark

   Nu vopsita ca e toxica :rotfl: =)) Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

Citat din: Kiwi Bee din Mai 09, 2016, 10:10:58 AM
... Am o idee noua pt pagina apiardeal.
Astept ideea... am 2 saptamani de concediu...

pharaonu75

Insanatosire grabnica... Nu e indicat un tratament de lunga durata... Dtii cum se zice... boala lunga este...sigura... =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Din pacate concediul nu e de odihna... la expirarea sa ma intorc la spital pentru evaluarea evolutiei si tratament.
Cel putin 3 luni de acum inainte sunt pe tratament si regim... fara zahar, fara sare...

Kiwi Bee

Citat din: romikele din Mai 14, 2016, 08:36:48 PM
Din pacate concediul nu e de odihna... la expirarea sa ma intorc la spital pentru evaluarea evolutiei si tratament.
Cel putin 3 luni de acum inainte sunt pe tratament si regim... fara zahar, fara sare...

Dar fructe dulci ai voie nui asa?
Oare niste laptisor de matca si polen cum tiar prinde?...... daca esti pregatit/dotat sa colectezi. Citeva colectoare de polen ati aduc o cantitate frumoasa dar cu laptisorul este mai migalos(eu tot planific sa ajung la un nivel mai mare, mai multi stupi, sa colectez niste laptisor). Trebuie ceva dotare sa faci 1 lingura mare de laptisor pe care sa o consumi...... zilnic, timp de o luna. Si sa mai poti si repeta tratamentul de vreo 3 ori pe an....... ai nevoie de un borcan plin cu laptisor.

Kiwi Bee

#1196
Citat din: romikele din Mai 14, 2016, 07:31:20 PM
Citat din: Kiwi Bee din Mai 09, 2016, 10:10:58 AM
... Am o idee noua pt pagina apiardeal.
Astept ideea... am 2 saptamani de concediu...

Nu am intentionat sati incarc memoria....  :)

Este vorba despre pozele pe care le vizionam intrun topic. Acum citeva minute am vizionat pozele mai noi din topicul lui Calin Catalin. Dai click pe o poza care ati apare intro fereastra noua apoi revii pe fereastra principala si dai click pe o noua poza si ....... trebuie sa pescuiesti fereastra in care se incarca poza caci se ascunde in spatele ferestei principale. Ideea mea ar fi sa imbunatatim putin la acest capitol.

Pozele sint incarcate in baza de date deci ele pot fi culese de acolo. Eventual indexate(ca sa fie grupate) per topic. Sau posibil sa fie deja indexate pt acest scop?

Sa luam un topic oarecare dar tare fain..... "Lumea apicola a lui Romikele".
Aici sint multe poze incarcate si imprastiate pe vreo 80 de pagini(actualmente) in functie de postarile facute.
Cum ar fi ca aceste poze sa fie grupate? Google are ceva asemanator dar posibil ca al lor este mai complicat decit la ce ma gindesc eu.

Sa zicem ca ai postat o poza si noi dorim sa o vizionam.
Se da click pe poza din postare.
Se deschide o fereastra noua - Full Screen - fara meniu in partea de sus. Fondul ferestrei(window background) va fi transparent codat din HTML. Aceasta fereastra se va imparti in doua parti:

Partea de jos al ecranului: mai putin decit 25% din inaltimea ecranului unde se vor insira/grupa toate pozele din ACEL topic., toate pozele postate in topicul "Lumea apicola a lui Romikele". Nu se vor amesteca cu poze din alte topice.
Aceste poze vor fi de cca. 2/3cm, deci destul de mici si se vor insira in functie de data postarii(prima/cea mai veche la stinga iar ultima/cea mai noua la dreapta).
Daca numarul pozelor dapaseste latimea ecranului ne vor aparea doua sageti(unul la capatul din dreapta iar celalat la capatul din stinga) cu ajutorul carora mai putem naviga si sa mai alegem si poze care au fost postate mai demult. Sagetile de genul cum avem si momentan pt "Sus" si "Jos".
Ca si un bonus ar fi ca acest grup de poze sa functioneze ca si un Docky in Linux, si anume atunci cind se duce soricelul deasupra unei poze de 2/3cm aceasta se va mari cu vreo 50%.... ca si in Docky.
Un extra bonus ar fi ca tot atunci cind ducem soricelul deasupra unei poze sa ne apara acel mic mesaj/descriere in care sa vedem data postarii al acelei poze.
Avind in vedere ca acest forum are deja istorie nu mai tin minte cind sa postat prima poza in topicul "Lumea apicola a lui Romikele".

Partea de sus al ecranului va fi restul ecranului unde ne apare poza(in marime mare) pe care am dat click initial si evident tot aici apare oricare alta poza o alegem din "grupul de poze" din partea de jos al ecranului.

Atunci cind trecem la fereastra principala acesta fereastra cu poze sa se inchida automat, daca nu am inchiso noi cu "X" din dreapta sus.



romikele

Mda, interesanta si incitanta ideea!
E ceva de bibilit, dar sper sa am in curand o proba concreta... un soi de album per topic (cu numele acelui topic).
Sa vad cum voi reusi selectarea din baza de date, stocarea e un pic ciudata, dar suficient de intuitiva.


Kiwi Bee

Indexarea existenta pt ca pozele sa apara in postari nu este suficienta pt a le grupa? Iar data postarii sa dea ordinea/pozitionarea pozelor de la stinga la dreapta.
Ca sa creezi cite un album pt fiecare topic ar fi mult de lucru cu baza de date. Nui asa?

Dar zici tu bine. Un album, care se activeaza cind dorim sa vizionam oricare poza dintrun topic.

Acest album se va deschide numai o singura data intrun moment dat. Nul vei putea deschide in mai multe topice simultan ca sa nu creeze probleme la selectarea/incarcarea pozelor. De aceea am scris initial ca in momentul cind ai iesit din acesta fereastra ai si iesit din album care se inchide automat(sau il poti inchide cu acel "X" al ferestrei).

romikele

Nu ar fi complicat de lucru, deoarece fiecare album poate fi indexat cu id-ul userului.
Problema e ca salvarea pozelor se face dupa id-ul mesajului si cel al membrului, si trebuie selectate doar acele atasamente care corespund id-ului topicului personal, altfel s-ar selecta toate pozele postate pe forum de membrul respectiv.

Deocamdata gata cu teoria, sa vedem practic ce iese...   :P