Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: stefan1 din Octombrie 04, 2015, 01:07:03 AM
Vad acolo 38 de elevi!! Noi am fost 36 si credeam ca nu sunt clase mai mari. Uite ca si cu 38 elevi in clasa, scoala romaneasca a putut scoate Oameni. Acum daca depasesc 20 de elevi e scandal ca nu se mai poate face invatamant de calitate. Si nici nu se face, doar cei care ei, ca elevi, au dragoste de carte...

Noi am fost 44 de elevi in clasa si, desi suna a lauda, dadeam marea majoritate a lotului de olimpici.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

#1051
Citat din: stefan1 din Octombrie 04, 2015, 01:07:03 AM
Vad acolo 38 de elevi!! Noi am fost 36 si credeam ca nu sunt clase mai mari. Uite ca si cu 38 elevi in clasa, scoala romaneasca a putut scoate Oameni. Acum daca depasesc 20 de elevi e scandal ca nu se mai poate face invatamant de calitate. Si nici nu se face, doar cei care ei, ca elevi, au dragoste de carte.

  Sa ajungi si sarbatorirea de 80 de ani de la absolvire!!     :yes:
In realitate lipsesc 2, frati fiind, care s-au incapatanat si nu au venit la fotograf, au trimis poze facute de ei, dar nu au fost acceptate.
Asa ca trebuia sa fim 40 de elevi...

La a 80-a aniversare nici nu ma pot gandi, dar au fost aniversari la 60 de ani de la absolvire, iar cei prezenti aratau chiar foarte bine... evident cu unele exceptii  :D

http://www.tvsudest.ro/?p=13812

http://youtu.be/X5s2rmAe7lI

pharaonu75

Lasa ca si tu aratai bine in poza din liceu... Am vazut si eu un Romikele frumos, ca de asta urat m-am saturat!  :P =)) =)) :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Era si Romikele pe poza?  :uimit:
Eu mam uitat doar la gagici si profesoare.  :cool:

romikele


romikele

Aștept propuneri de îmbunătățire a paginii web, atât la conținut cât și ca aspect!
:hi:

Kiwi Bee

Acea mina cu degetul arartator inspre sus. Sar putea face sa fie plutitor? Adica "mina" sa apara pe ecran deja atunci cind pagina este mai lunga decit ecranul si sa pluteasca in coltul dreapta jos al ecranului in timp ce rulam/citim pagina. Prin urmare daca doresti sa sari sus la inceputul paginii nu mai trebuie sa cobori la capat ca sa dai de acea "mina".

romikele

Am retinut ideea, cred ca se poate implementa.
Cel putin, vom incerca...
:thanks:

Kiwi Bee

Cit de des folosim noi prescurtari? Exemplu: AF - acid formic; LA - loca americana; etc.

Sar merita sa avem o lista cu prescurtarile "apicole"? Dupa cite am inteles de pe un alt forum, ar exista un programel care se poate instala pe serverul forumului si care va citi aceasta lista afisind intelesul prescurtarilor.

Despre ce este vorba?
Revenind pe moment la acea mina cu degetul aratator inspre sus. Atunci cind ducem soricelul deasupra acelei miini ne apare un mic mesaj. In cazul acesta scrie "SUS".

Mergind pe aceasta idee, atunci cind pe forum(in titlul unui subiect sau intro postare) apare o prescurtare - cu sau fara majuscule - care se gaseste in "lista" si utilizatorul aduce soricelul deasupra prescurtarii, va aparea un mic mesaj cu intelesul acelei prescurtari. Eventual prescurtarea sa fie subliniata. Dind un click pe prescurtare nu se va intimpla nimic deosebit.

Cel putin pt noua generatie de apicultori care se mai lipesc de forum cred ca ar fi fololsitor o implementare ca aceasta.

romikele

Treaba cu mâna e rezolvabilă, o voi testa mai întâi pe computer.
Legat de prescurtări, e și asta posibil, dar de asemeni trebuie testat mai intâi.

Aceste două idei sunt deja în proces de testare   :P
:thanks:

romikele

Problema cu back to top e rezolvata.
Pe Firefox și Microsoft Edge totul e ok, insa pe Chrome mai e de bibilit la "down", care nu trimite direct in "bottom".

teoalbina

Eu as fi interesat de posibilitatea abonarii la anumite pagini sau subiecte care ne plac, fara a fi nevoiti neaparat sa postam, pentru a vedea raspunsurile care au aparut... Oricum, chiar si asa (adica daca postam), tot e ceva, reusind sa economisim timpul...

romikele

Se pot face setări din Profil la Notificări în acest sens.

Kiwi Bee

Citat din: romikele din Octombrie 14, 2015, 05:29:29 PM
Problema cu back to top e rezolvata.
Pe Firefox și Microsoft Edge totul e ok, insa pe Chrome mai e de bibilit la "down", care nu trimite direct in "bottom".

Pe Firefox merge bine, SUS - JOS un click si sare ca iepurele.

Acum sint pe Chromium si JOS merge cu jumatate de viteza  =))  adica la un click sare pagina la jumatate si la al doilea click sare pina jos. Deci sint nevoie de 2 clickuri sa ajunci pina jos.
Pt SUS merge perfect.

Pt noi aici in NZ la capat de cablu este SUPER.  :bravo:

romikele