Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Albinutele isi vad de treaba, dar nici AKY nu someaza  :razz:

laur80

Frumos exemplar!Sa va traiasca!
Cred ca vara e mai greu pentru el..
Sanatate! :)

sandupop

Citat din: romikele din Februarie 05, 2014, 11:02:24 PM
Il pun la pavilion  :rotfl:
Aha.....din cauza asta nu decontezi motorină..... =)) =)).   Lasand gluma deoparte, frumos exemplar, sa-ti traiasca si sa creasca mare. Toate cele bune.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

roi_ag


romikele

@laur80, sandupop  :thanks:

@roi_ag, stie dar nu exagereaza ca unii forumisti!
Latra doar scurt si la obiect, doar cand si cat e necesar  :D

albinasebes

Stiti vorba: cainele care latra nu musca.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Am inceput dotarea atelierului cu minimum de utilaje pentru nevoi personale  :smile:

Prima achizitie care in cateva zile trebuie sa soseasca:  http://www.einhell.com/com_en/shop/4862/4891/4892/4893/4894/table-saw-rt-ts-1725-1-u.html


romikele

"Scula" in faza de montaj...

romikele

Stimulare externa cu rame cu miere atacate de gaselnita  :zzz:

http://youtu.be/1D9OHNC4l2w

filip

In zilele urmatoare sa te astepti la un furtisag generalizat.Asta va fi pretul curatarii ramelor............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Vyktor

Citat din: filip din Martie 21, 2014, 06:53:23 PM
In zilele urmatoare sa te astepti la un furtisag generalizat.Asta va fi pretul curatarii ramelor............

Eu le am pus cate o rama pe zi,  la cca 30 m departare,  agatate in pom. Si eu trebuie sa ma astept la acelasi lucru?

filip

In lipsa de cules in natura,albinele vor ataca stupii vulnerabili.Eu pun ramele dupa diafragma.In alta ordine de idei,un ram infectat cu loca pus in corcodus e bomba biologica in zona.Ori exemplul ca si apicultorul X cu multa experienta face asa e irelevant in opinia mea.
Daca vezi albine incaierate la urdinis,sa sti ca vina apartine apicultorului cu rama din corcodus!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

orbanstefan64


filip

Citat din: orbanstefan64 din Martie 21, 2014, 07:37:28 PM
dar loca de unde ?
Se gaseste,daca nu se importa pentru prieteni ............!
Au fost semnalate multe zone cu probleme in tara
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Vyktor

Deja m ati bagat in ceata.  Intrebam doar daca prin stimularea cu rame agatate pe la streasina sau mai stiu eu prin ce dud are fiecare,  daca este pusa la o distanta cat de cat rezonabila,  nu cum am vazut la romikele,se poate declansa furtisagul. Parerea mea este ca oricum familiile foarte slabe,  cum am avut si eu una la care i mai ramasese o mana de albine,  vor fi atacate indiferent daca stimulam sau nu. Daca nu se pot apara eu cred ca sunt victime sigure. Acum ca mergeti mai departe cu ipoteze legate de loca nu pot sa mai fac niciun comentariu dar incercam deocamdata sa ma rezum la furtisag si sa exclud si alte posibile probleme care pot aparea.