Descentralizarea normei de venit

Creat de so-ri-pan, Februarie 12, 2014, 07:31:39 PM

« precedentul - următorul »

bucursorinelionel

Ca să nu apară niciun dubiu despre datele furnizate de dl.Panait via Romikele, vă comunic următoarele:
1) pentru perioada 2008-2012 sursa de documentare o reprezintă baza de date ,,Tempo on line" a Institutului Național de Statistică, deci date oficiale, disponibile public dar contracost...fie vorba între noi, ce a fost postat reprezintă mai mult de 20 de ore de muncă " în folosul comunității" pentru procesarea datelor, în timpul liber, săptămâna trecută..
2) pentrul anul 2013 au fost utilizate date de pe site-ul MADR- AGRICULTURA-PROGRAMUL NAȚIONAL APICOL-Prezentarea sectorului apicol-Raport tehnico-operativ...tot acolo veți găsi și date ce țin de import-export miere, respectiv ,,Situația sectorului, Studiul transmis comisiei europene,,...La data de 4.02.2014..raportul tehnico-operativ se referea la date de 31.01.2013...azi avea ca referință data de 31 .04.2013...din acest motiv mediile de producție pe anul 2013 ar trebui privite cu reticență deoarece e puțin posibil să reflecte situația reală a anului 2013, și, mai degrabă, o producție preconizată de minister
Chiar și sub această rezervă, cel puțin sub aspect didactic, tot reprezintă ceva ..muult mai mult decât nimic..!!
3) pentru comparații reale, ar trebui postată și versiunea actului normativ cu normele metodologice aprobate de domnul prim-ministru ( și care prevăd modul de calcul cu media pe ultimii 3 ani)..dar și reglementările europene,pe principiul logic.." la mod de calcul și impozite europene..și metodologie de calcul tot europeană"
Pentru precizări suplimentare, aștept de la romikele o adresă de mail pe mp-ul meu, ca să îi trimit și alte date sau lămuriri (aceasta ca să nu îl stresați pe so-ri-pan, mai mult decât e necesar, dar care merită mulțumiri din partea multor apicultori pentru gradul de implicare în problemele de impozitare... mai vechi sau mai noi....)
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

romikele

Adresa de email nu e secreta, e cea de pe care administrez domeniul: [email protected]

bucursorinelionel

Pe site-ul M.A.D.R. au fost postate efectivele de albine și producțiile de miere pentru anii 2011, 2012, 2013..Cu siguranță că acestea vor fi valorile de referință pentru Direcțiile Agricole Județene pentru stabilirea normelor de venit, și, din moment ce sunt pe 3 ani, mediile de producție de  miere și prețurile medii ( se pare că la nivel de en-gros/ respectiv de achiziție de către procesatori), vor fi conform metodologiei stabilite deja, adică pe 3 ani.
Ceea ce se cunoaște mai puțin, chiar deloc,este cum vor fi calculate cheltuielile pe familia de albine, deoarece din diferența dintre Valoarea Producției și Valoarea costurilor rezultă Norma de Venit, iar impozitul de 16% se aplică la Norma de Venit...eventual și 5,5% ( cass).
Cand ma analizez, ma ingrozesc..!!; cand ma compar, ma linistesc..!! (Descartes)

mitiy_bot

Raportul UE spune. ,aici o sa reduc sumele la simplu ,deci ptr mierea la nivel de UE se obtine 1 euro,DAR pentru serviciu de polenizare aportul nostru cu albinele !!!!!!   ar trebui sa ne plateasca 133 euro ,si atunci. noi tot vb de miere  in val de 1 euro SI PLATIM  impozit ,apoi pentru cei 133 care n i s ar cuveni luam ..0 euro , pai aici ar trebui sa ne luptam sa se recunoasca , ca defapt iei  ar trebuii sa ne plateasca si de acolo sa si ia si impozitul ptr miere si sa vedem cine ii cu plus . ASTA spus la  orice discutie in PRIMUL rind ,pina o sa inteleaga . Noi ne laudam ( unii. expl sper ca stiti la cine vreau sa ma refer ...)cita miere facem ! pai ne meritam soarta.  daca nu le. bagam in cap sa inteleaga odata pentru totdeauna raportul UE  si ROLUL ALBINEI!.

D006

  Mai omule mafia uselista fura la greu , de unde mai vrei bani de polenizare ?

mitiy_bot

Gresit inteles ,ei sa inteleaga sa nu ne impoziteze (taxe) ptr miere! nimic altceva!

D006

Păi nu trebuie sa fure si de la noi ????????

mitiy_bot

Eu zic ca daca pina  acuma , am tot zis de fiecare data cind am avut ocazia referitor la impozitul pe mijloacele de transport  sa fim scutiti se pare ca am reusit !,asta se vede si in noua lege a apiculturi (s a omis pavilioanele  nu stiu cine  a dorit ? sau n-am inteles eu bine ? ) tot asa daca insistam  sa se inteleaga  rolul albinei ! ( pentru munca depusa de catre albina pentru polenizare DUMNEZEU le-a dat mierea ) , atunci  Nu Nu trebuie sa ne lasam sa ne... cum zici colega, NU si NU  o zic  de pe vremea cind am citit in revista  apicola cum sunt rasplatiti colegi din alte tari, spre expl am vazut cu ochi mei stupine la polenizare in california,   o sa spui  a da acolo, apropo l-am intrebat cu miere cum stati ,pai o recolteaza ptr a-si plati  angajati,daca au  daca nu nu recolteaza si pot ierna bine mersi ?,  ia sa nu mearga nici un coleg din tara asta la polenizarea culturilor 1 sa 2 ani la rind ,sa vada diferenta ( ceea ce la noi NU se poate !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! de ce oare???  raspunsul nu suntem uniti!!!!!!) .