rapita 2014

Creat de buya, Februarie 23, 2014, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

relutu ,poate nu am explicat eu prea bine ,dar a venit NYK in ajutor,multumesc NYK  :hi:

NYK74

Citat din: mape 48-petru manea din Aprilie 27, 2014, 09:46:12 PM
relutu ,poate nu am explicat eu prea bine ,dar a venit NYK in ajutor,multumesc NYK  :hi:
Ai explicat foarte bine din punctul meu de vedere,voiam sa si scriu acest lucru,sa intimplat sa am la indemana si manualul care descrie această metodă,atit doar ca am pus imaginea răsturnată din greşeală ,in rest sper sa fie de ajutor celui ce are nevoie.
Salve MANEA,spor........ :hi:

Nelly88

Si acum ce ar trebui sa mai fac, deja a trecut o zi peste. E posibil sa moara in continuare sau otrava si-a pierdut din putere?  :sad:

dodo79

Citat din: Nelly88 din Aprilie 27, 2014, 10:51:11 PM
Si acum ce ar trebui sa mai fac, deja a trecut o zi peste. E posibil sa moara in continuare sau otrava si-a pierdut din putere?  :sad:
e posibil ca acele albine sa fi fost in momentul stropiri in lan.L-ea prins acolo si s-au otravit.celelalte au scapat daca solutia e de cea buna ptr albine.

Nelly88

Si in dimineata asta am gasit albine moarte, nu asa multe ca ieri dar sunt. M-am hotarat sa le mut...

mmacreanu

Citat din: Nelly88 din Aprilie 28, 2014, 08:34:00 AM
Si in dimineata asta am gasit albine moarte, nu asa multe ca ieri dar sunt. M-am hotarat sa le mut...

nu cred ca mutatul rezolva problema, ia legatura cu cel care a stropit rapita, daca a folosit un produs sistemic ... trebuie sa le muti, daca a folosit ceva de contact au fost afectate doar albinele care au luat contact cu substanta si probabil mai este prin stupi cate un strop de nectar otravit. mortalitatea este mare?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Nelly88

vreo 70-80 albine la fiecare

rarescyp

daca sunt doar atatea e egal cu 0...daca cand deschizi stupul nu observi o depopulare fata de ultimul control inainte sa apara problema, pierderea nu e de luat in seama...totusi trebuie cautata sursa otravirii..
eu le-as duce la analize si as incerca sa iau legatura cu proprietarul rapitei, sa-ti spuna cu ce subst a dat; eventual le-as muta...
Mult succes si sper sa nu ai paguba mare...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

romikele

Citat din: rarescyp din Aprilie 28, 2014, 09:12:32 AM
... as incerca sa iau legatura cu proprietarul rapitei, sa-ti spuna cu ce subst a dat...
Citat din: Nelly88 din Aprilie 27, 2014, 09:09:09 AM
... Rapita nu a fost stropita.
Daca rapita nu a fost stropita, sigur s-a stropit altceva in zona.
Poate grau, iar daca in lan sunt petice mari de rapita iesita singura, albinele e posibil sa le fi cercetat.
Daca se stropea rapita nu mai ramaneau pana acum culegatoare.

Nelly88

Intr-adevar a fost stropit graul de langa rapita si avea destula rapita prin el, dar eu am crezut ca au dat cu azot... Ipoteza asta e cea mai plauzibila.

daniel.arad

Asa cum am promis revin cu concluziile si rezultatele de anul acesta. Am fost la 15 km de Arad, la o ferma foarte serioasa in privinta colaborării cu stuparii. Am mers pe 7 aprilie, am pus cantarul pe 13 aprilie la o familie pe 10 rame full si catul cu 10 rame cladite 1/1, cantar 44,5 kg azi la ora 19 fiind ultimul stup stors cantarul era la 62 kg, însă am mai luat de la acest stup 3 rame cu miere duminica trecuta care au dat cantarul 6 kg înapoi. Acum e de mentionat ca nu roti stupii erau asa dar am si avut 6 familii mai bune... Din 4 familii am mai făcut 8 roi pe trei  cu reginele iesite de la ei... Concluzia...

dodo79

Citat din: daniel.arad din Mai 01, 2014, 09:58:13 PM
. Concluzia...
cu cati stupi ai mers si cata miere la final?

daniel.arad

Cu 40 de familii, încă nu am descărcat bidoanele din camion dar după o privire aproximativ 560-600 kg. Am lăsat multa miere la ei, eu sunt foarte multumit mai ales de dezvoltarea stupilor si de roii facuti deja la ora asta....

Aurelian A.

"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

dodo79

Citat din: daniel.arad din Mai 02, 2014, 07:48:57 PM
Cu 40 de familii, încă nu am descărcat bidoanele din camion dar după o privire aproximativ 560-600 kg. Am lăsat multa miere la ei, eu sunt foarte multumit mai ales de dezvoltarea stupilor si de roii facuti deja la ora asta....
media de 15 kg mi se pare buna.cate ha de rapita ai avut in zona?