rapita 2014

Creat de buya, Februarie 23, 2014, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

crisian-nicolae

Citat din: mmacreanu din Aprilie 23, 2014, 10:12:01 PM
oare este posibil sa fi ajuns in stupi albinele prinse in lanul de rapita la stropire? sunt 4 zile de cand au stropit rapita si inca mai vad albine prin fata stupilor care se zbat pe jos, am vazut si ceva trantori care merg pe pamant si nu mai pot zbura.
La fel am patit si eu,la4 stupi un pumn de albine.

daniel.arad

#181
Ieri a fost ploaie - 1,5 kg in schimb azi.... 7,200 kg. Nu blochează cuibul ca nu-i lasa nenea.  Ca sa fiu mai explicit am pus cantarul la răpită la sosire pe o familie cu 10 rame cuib, si catul cu rame cladite, tot 10 rame dar goale total 44,500 kg, momentan cantarul arata 62,500. Familia sta pe 14-16 rame.  La punerea catului am urcat de jos 3 rame 2 miere si una puet, am pus pe jumate folie intre ele, acum nu mai e.... Ramele sunt toate 1/1...

bucovineanu

Citat din: mmacreanu din Aprilie 23, 2014, 10:12:01 PM
oare este posibil sa fi ajuns in stupi albinele prinse in lanul de rapita la stropire? sunt 4 zile de cand au stropit rapita si inca mai vad albine prin fata stupilor care se zbat pe jos, am vazut si ceva trantori care merg pe pamant si nu mai pot zbura.
E foarte posibil sa fi adus in stupi nectar otravit.

mmacreanu

Citat din: bucovineanu din Aprilie 23, 2014, 11:19:27 PM
Citat din: mmacreanu din Aprilie 23, 2014, 10:12:01 PM
oare este posibil sa fi ajuns in stupi albinele prinse in lanul de rapita la stropire? sunt 4 zile de cand au stropit rapita si inca mai vad albine prin fata stupilor care se zbat pe jos, am vazut si ceva trantori care merg pe pamant si nu mai pot zbura.
E foarte posibil sa fi adus in stupi nectar otravit.

as putea face ceva in acest sens? am vazut si puiet abia iesit mergand pe jos, nu multe dar am vazut
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

yulian

Citat din: dodo79 din Aprilie 23, 2014, 08:55:45 PM
+3 doar azi ?
cum sunt incepator nu prea stiu eu astea.cat polen se strange /zi /familie?
Da, plus 3kg jumatate doar azi. In total, dupa doua saptamani jumatate, am ajuns de cand am plecat de acasa cu plus 12kg. Dar aici se include si dezvoltarea familiei de albine care este exploziva in aceasta perioada. Din pacate nu cred ca am avut mai mult de o saptamana cu zile bune...dar asta este, ne multumim cu ce este si multumim lui Dumnezeu ca nu venim cu sirop de acasa. Referitor la polen...sunt familii si familii, nu exista un stas, dar ce pot sa iti spun ca atunci cand am lasat gratiile jos am avut maximul de 3kg jumate de polen/zi de la 21 familii. Pana acum de la rapita nu am reusit sa prind decat 3 zile de cules de polen si sunt (cred) vreo 10kg.

dodo79

Citat din: yulian din Aprilie 24, 2014, 05:59:19 AM
Citat din: dodo79 din Aprilie 23, 2014, 08:55:45 PM
+3 doar azi ?
cum sunt incepator nu prea stiu eu astea.cat polen se strange /zi /familie?
Da, plus 3kg jumatate doar azi. In total, dupa doua saptamani jumatate, am ajuns de cand am plecat de acasa cu plus 12kg. Dar aici se include si dezvoltarea familiei de albine care este exploziva in aceasta perioada. Din pacate nu cred ca am avut mai mult de o saptamana cu zile bune...dar asta este, ne multumim cu ce este si multumim lui Dumnezeu ca nu venim cu sirop de acasa. Referitor la polen...sunt familii si familii, nu exista un stas, dar ce pot sa iti spun ca atunci cand am lasat gratiile jos am avut maximul de 3kg jumate de polen/zi de la 21 familii. Pana acum de la rapita nu am reusit sa prind decat 3 zile de cules de polen si sunt (cred) vreo 10kg.
mersi mult.acum pot face si eu o idee.

dodo79

am vb cu un proprietar care stropeste azi,dupamasa.el are plantatia cam la 1,5-2km de mine.eu mai am la 200m o plantatie si una la 5oo m.ultimele 2 nu se stropesc.cea de 500m se afla pe directia de zbor catre cea de 1,5-2 km.trebuie sa imi fac probleme?se duc albinele la cea de 1,5 daca au cules mai aproape?|

rarescyp

depinde de stadiul de inflorire dintre parcele....cu ce stropeste...?....oricum daca se stropeste deseara nu mai ai ce le face....bine ar fi sa se stropeasca seara cat de tarziu, pt ca nu sunt asa multe culegatoare iesite...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Eduard Rotaru

Ieri a fost prima zi in care albinele si-au schimbat culoarul de zbor de la papadie la rapita...au intrat in forta cu un spor de 2kg. Daca tine vremea de azi vor baga consistent.
Au stropit acum 3 zile cand rapita avea cateva floricele deschise. Au folosit Mospilan ca de obicei.

Eugen B

daniele sa imi zici si mie cat storci de pe stup. Daca ai spor de 7,2kg daca am inteles eu bine la rapita, la salcam tie iti baga peste 10 kg pe zi. Bafta. Is curios sa imi dau un mesaj privat sau daca vrei ne intalnim in arad sa imi zici cat ai media pe stupi la rapita, mie unul mi se pare extrem de mult la nivelul familiilor de acuma un spor atat de mare de miere. Bafta la mai mult

dodo79

Citat din: rarescyp din Aprilie 24, 2014, 09:49:47 AM
depinde de stadiul de inflorire dintre parcele....cu ce stropeste...?....oricum daca se stropeste deseara nu mai ai ce le face....bine ar fi sa se stropeasca seara cat de tarziu, pt ca nu sunt asa multe culegatoare iesite...
se stropeste cu biscaya.eu stiam de aseara dar nu le-am inchis.se anunta timp ploios si la aceasta ora a inceput sa picure.asa ca o sa amne cred si stropitul.
stadiul de inflorire este la fel la toate parcelele.doar cateva sunt total inflorite dar proprietarul nu le mai stropeste.
Citat din: Eugen B din Aprilie 24, 2014, 11:16:50 AM
daniele sa imi zici si mie cat storci de pe stup. Daca ai spor de 7,2kg daca am inteles eu bine la rapita, la salcam tie iti baga peste 10 kg pe zi. Bafta. Is curios sa imi dau un mesaj privat sau daca vrei ne intalnim in arad sa imi zici cat ai media pe stupi la rapita, mie unul mi se pare extrem de mult la nivelul familiilor de acuma un spor atat de mare de miere. Bafta la mai mult
si mie mi se pare mult ,dar trebuie tinut cont si de greutatea puietului care creste si se inmulteste

Eugen B

Trebuie tinut cont de mai multe lucruri, eu sper ca toti stuparii sa faca multa miere si polen si tot ce isi propun. Mai e si problema ca poate a pus cantarul pe cel mai tare stup. Oricum la cum este vremea aici in zona e posibil sa fie la stupii buni un spor de 3 kg miere pe zi. Succes la toata lumea la rapita cat mai tine si sa prinda toti vreme buna la salcam  :bzz:

Eugen B

Scuze ca nam apucat sa postez poze de la rapita dar nu am prea apucat sa fac poze. Incerc sa pun una cat mai sugestiva.

buya

Salutari din caras severin.
La noi rapita e gata .daca mai tine vineri su sambata e bine.au facut stropiri cu insecticide imediat dupa ce am ajuns eu cu stupii la rapita eu i am inchis o zi unteeaga si cu ocazia aia mi a murit un stup sufocat .dupa stropire a fost un pas inapoi cam la fiecare  pe stup un interval a disparut.rapita a debutat la noi pe data de 1 aprilie .in 3 saptamani de rapita a fost cules efectiv cam 7 - 8 zile per total.dezviltarea fam a fist foarte buna de ex ieri 23.04.2014 am facut primul roi pe anul 2014 schimb linistit de matca.de cladit sa cladit f bine iar in magazie am interval de albina pe 5 -6 rame deci facem si ceva miere de rapita
Cam atat cu vb in week end voi stoarce.
Butoaie pline la toti apicultori su respect!
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

rarescyp

#194
Citat din: dodo79 din Aprilie 24, 2014, 12:34:26 PM
Citat din: rarescyp din Aprilie 24, 2014, 09:49:47 AM
depinde de stadiul de inflorire dintre parcele....cu ce stropeste...?....oricum daca se stropeste deseara nu mai ai ce le face....bine ar fi sa se stropeasca seara cat de tarziu, pt ca nu sunt asa multe culegatoare iesite...
se stropeste cu biscaya.eu stiam de aseara dar nu le-am inchis.se anunta timp ploios si la aceasta ora a inceput sa picure.asa ca o sa amne cred si stropitul.
stadiul de inflorire este la fel la toate parcelele.doar cateva sunt total inflorite dar proprietarul nu le mai stropeste.

si la mine a stropit tot cu biscaya ...le-am inchis dimineata si cand a terminat stropirea, le-am deschis...pierderi nu am observat....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....