rapita 2014

Creat de buya, Februarie 23, 2014, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

redbull_iuli

Salut pe toata lumea! Sunt nou pe forum si incepator in apicultura. Am o dilema. Vreau sa duc stupii la rapita, dar intre locul pe care vreau sa amplasez stupii si lanul de rapita se afla un lac cu o latime de 300 metri. Acum va intreb daca ar trece albina apa pana la rapita? Atasez o imagine ca sa fie mai explicit. Multumesc!


crisian-nicolae

Sunt destepte si ocolesc lacul chiar daca parcurg o distanta mai mare.Unele vor traversa si lacul.

gioni.gigolo


ady stuparu

EU zic sa cauti alt loc. Atunci cand o sa bata vantul o sa le doboare in apa.

mmacreanu

In Braila, toamna, stuparii duc stupii pe malul dunarii (la Gropeni) pentru cules de menta, menta creste unde se revarsa dunarea (intre cele 2 brate) iar albinele trec dunarea in zbor pentru a ajunge acolo ... pana acum nu s-a plans nimeni de inec :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

un_escu

    Amplasarea stupilor  este recomandat a nu se face in apropierea cailor ferate,drumuri intens circulate si  intinderi mari de ape.Tu decizi.

yulian

Azi-noapte ne-am mutat la urmatoarele lanuri de rapita. Ieri surpriza la cantar, ca inainte de plecare plus 1.7kg. Tot ieri am recoltat cam 4 kg de polen de la cei 20 stupi...dar deja lanul devenea tot mai verde. Sa vedem ce ne va aduce noua locatie...si vremea!
Doamne-ajuta!

daniel.arad

In zona Dealurilor de Vest si câmpie a dat răpita deosebit de bine anul asta. Problema a fost vremea. Ieri a fost unica zi ok rezultatul, in 10 ore de cules 5,5 kg. Cules ar mai fi o săptămână, surpriza a fost însă ca azi am văzut boboci de salcâm care se deschide in 2-3 zile...

ionel07196555

Citat din: daniel.arad din Aprilie 22, 2014, 09:28:53 PM
In zona Dealurilor de Vest si câmpie a dat răpita deosebit de bine anul asta. Problema a fost vremea. Ieri a fost unica zi ok rezultatul, in 10 ore de cules 5,5 kg. Cules ar mai fi o săptămână, surpriza a fost însă ca azi am văzut boboci de salcâm care se deschide in 2-3 zile...
Mai pune un cat sa nu blocheze

dodo79

Citat din: daniel.arad din Aprilie 22, 2014, 09:28:53 PM
In zona Dealurilor de Vest si câmpie a dat răpita deosebit de bine anul asta. Problema a fost vremea. Ieri a fost unica zi ok rezultatul, in 10 ore de cules 5,5 kg. Cules ar mai fi o săptămână, surpriza a fost însă ca azi am văzut boboci de salcâm care se deschide in 2-3 zile...
yulian fugi in arad  :wink2: la tine nu au strans in 2 saptamani cat au strans la daniel intr-o zi :D :hi: :hi: :hi:

mape 48-petru manea

Am fost anuntat ca incepand de maine  vor trata rapita  cu Nurel ---va rog daca stie cineva cat de toxic este pentru albine  :thanks:

mape 48-petru manea

Am gasit pe net raspunsul ---este toxic pentru albine

yulian

Citat din: dodo79 din Aprilie 23, 2014, 07:01:34 PM
yulian fugi in arad  :wink2: la tine nu au strans in 2 saptamani cat au strans la daniel intr-o zi :D :hi: :hi: :hi:
Azi am avut si noi un plus 3 kg jumate la noua locatie...nu mai fug ca azi - maine infloreste salcamul  :hi:

dodo79

+3 doar azi ?
cum sunt incepator nu prea stiu eu astea.cat polen se strange /zi /familie?

mmacreanu

oare este posibil sa fi ajuns in stupi albinele prinse in lanul de rapita la stropire? sunt 4 zile de cand au stropit rapita si inca mai vad albine prin fata stupilor care se zbat pe jos, am vazut si ceva trantori care merg pe pamant si nu mai pot zbura.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.