rapita 2014

Creat de buya, Februarie 23, 2014, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Citat din: romikele din Aprilie 18, 2014, 09:07:16 AM
E suficient sa fie inchise doar pe perioada stropirii.
La circa 10-15 min dupa stropire solutia se usuca si nu mai prezinta un pericol.
Daca facem insa un calcul economic exigent, mai mari sunt pierderile cu stupii inchisi.
De proba se pot lasa deschisi 2...3, si apoi se face comparatie.

Eu nu am inchis niciodata albinele in perioada stropirilor si nu am observat pierderi de zburatoare
Prin anii ,80 am pierdut toata albina culegatoare dupa ce sa tratat varza de samanta care era inflorita
Am dat sirop diluat facut cu ceaiuri o saptamana in fiecare zi
Dezavantaje :--culesurile timpurii pierdute
Avantaje :---in acel an nu am avut roire
--- la f.soarelui productie f.buna
Dar fiecare face dupa stiinta si dupa inspiratie

rarescyp

ieri le-am inchis doar pe perioada cat s-a stropit (cam 3 ore)... fiind o vreme foarte buna, nu am vrut sa pierd ziua de cules...desi am prins o sapt de vreme destul de rece, fam s- au dezvoltat f bine, iar daca vremea se va mai incalzi vom avea si miere de stors inainte de salcam....
era un membru pe forum care spunea ca le plange de mila celor care sunt in pastoral la rapita, datorita vremii....dupa o sapt. de ~13 -14℃ ziua albinele au avut ceva cules care le- a ajutat in o buna dezvoltare....cei care au ramas cu fam pe vatra au bagat mult sirop in ei in perioada asta...

.deci ....nu e cazul sa ne plaga de mila...
Miere multa va doresc....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

dodo79

Citat din: rarescyp din Aprilie 19, 2014, 07:03:25 PM
ieri le-am inchis doar pe perioada cat s-a stropit (cam 3 ore)... fiind o vreme foarte buna, nu am vrut sa pierd ziua de cules...desi am prins o sapt de vreme destul de rece, fam s- au dezvoltat f bine, iar daca vremea se va mai incalzi vom avea si miere de stors inainte de salcam....
era un membru pe forum care spunea ca le plange de mila celor care sunt in pastoral la rapita, datorita vremii....dupa o sapt. de ~13 -14℃ ziua albinele au avut ceva cules care le- a ajutat in o buna dezvoltare....cei care au ramas cu fam pe vatra au bagat mult sirop in ei in perioada asta...

.deci ....nu e cazul sa ne plaga de mila...
Miere multa va doresc....
spune te rog daca a avut ceva efect negativ stropitul la albine.cu ce solutie sa stropit.saptamana viitoare se va stropi si in zona mea cu biscaya si calipso.mi sa spus ca nu are efect negativ asupra albinelor.

rarescyp

la mine au stropit cu biscaya...poti tine fam inchise doar pe perioada cat stropesc....pierderi de albina nu pot sa spun daca am avut; poate la urmatorul control...
de cativa ani proprietarul rapitei foloseste acest produs la stropit si nici un apicultor nu i s-a plans ca i-a murit albina....daca nu le inchizi, albina care o prinde pe floare cand stropeste sigur e afectata....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

dodo79

Citat din: rarescyp din Aprilie 19, 2014, 08:24:33 PM
la mine au stropit cu biscaya...poti tine fam inchise doar pe perioada cat stropesc....pierderi de albina nu pot sa spun daca am avut; poate la urmatorul control...
de cativa ani proprietarul rapitei foloseste acest produs la stropit si nici un apicultor nu i s-a plans ca i-a murit albina....daca nu le inchizi, albina care o prinde pe floare cand stropeste sigur e afectata....

mersi mult

yulian

Exact cum am banuit. Azi plus 700gr. Urmeaza mutarea la rapita 2, sper sa mai prindem ceva zile inainte de salcam!

tassevasi

 Mari  problemem in S-ul  Argesului , apicultori prinsi  de  viitura  cu stupii  pe jos  chiar in zona in care  sunt si eu  , au avut apa in 80 de stupi pina  la  jumatatea   caturilor , va dati  seama  ce  nenorocire .
   Altul salvat  de  cei de la  ISU  cu  barca  din  pavilion in care  apa  se  ridicase  deja 15  cm .
   Multe  probleme  sunt   cu  gospodariile  localnicilor , mai  ales  in  judetul Teleorman .

dodo79

sa imi fie cu iertare ,dar asta se intampla cand votezi ptr plasuca si nu ptr proiecte cum ar fi inaltarea digurilor la apele din zona.
pacat

mmacreanu

azi am trecut pe la lanul de rapita apropiat stupinei, erau urme prin rapita semn ca au stropit ieri sau azi ... in fata stupilor se observa albine in agonie si cred ca mai sunt si prin stupi albine intoxicate, maine o sa vad ce pierdere am avut!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

rarescyp

nu te- a anuntat nimeni...? nu ai luat legatura cu proprietarul???
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

mmacreanu

nu m-a anuntat, aveam de gand sa iau legatura cu proprietarul dupa paste, dar se pare ca nu a tinut cont de sarbatori, sper sa nu fie o pierdere mare pentru ca a fost frig pana acum si albinele nu prea au luat lanul de rapita la vizitat, tot prin copaci umblau ... rapita este la marginea localitatii, la vreo 5-600 m distanta!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Aprilie 20, 2014, 09:13:20 PM
nu m-a anuntat, aveam de gand sa iau legatura cu proprietarul dupa paste, dar se pare ca nu a tinut cont de sarbatori, sper sa nu fie o pierdere mare pentru ca a fost frig pana acum si albinele nu prea au luat lanul de rapita la vizitat, tot prin copaci umblau ... rapita este la marginea localitatii, la vreo 5-600 m distanta!
ieri nu a fost sarbatoare.posibil sa fi stropit ieri.marti trebuie sa sun si eu sa vad daca stropesc miercuri.

marius_vfp

salut, cam asa arata rapita la mine azi dupa atatea zile urate . au fost destul de harnice fetele , sa speram ca nu ne va vizita cu stropitul pentru ca e foarte ud apa balteste pe alocuri si sigur nu mai baga tractoarele .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

crisian-nicolae

Dar dacafolosesc avionul. :sad:

marius_vfp

avionul nul foloseste ca mai mult de 20 hectare aici la mine in zona nu are.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva