rapita 2014

Creat de buya, Februarie 23, 2014, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

rarescyp

Citat din: kiloz din Aprilie 04, 2014, 11:06:26 PM
Deja a intrat in stadiu de inflorire !
foarte util raspunsul....dumneata crezi ca cel care a postat fotografiile e orb????
zic eu , ca e inflorita cam 5%...albinele se duc la rapita doar dupa ce s- a facut stropirea si rapita e inflorita peste 10 -15%......
cat mai dureaza pana sa infloreasca in proportie de 10-15%???? ( asta e intrebarea...pe intelesul celor care nu vor sa inteleaga)
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

mape 48-petru manea

Dupa zborul facut ieri de albine cred ca au inceput ceva cules la rapita  ---distanta pana la rapita 2-2,5 km

IonelPry

Astazi am fost pana la Timisoara si cam asa arata rapita  :D ( fiind nou pe forum sper sa pot incarca poze )

Cubby

Citat din: rarescyp din Aprilie 05, 2014, 05:37:32 AM
Citat din: kiloz din Aprilie 04, 2014, 11:06:26 PM
Deja a intrat in stadiu de inflorire !
foarte util raspunsul....dumneata crezi ca cel care a postat fotografiile e orb????
zic eu , ca e inflorita cam 5%...albinele se duc la rapita doar dupa ce s- a facut stropirea si rapita e inflorita peste 10 -15%......
cat mai dureaza pana sa infloreasca in proportie de 10-15%???? ( asta e intrebarea...pe intelesul celor care nu vor sa inteleaga)
da, la asta ma refeream,rarescyp. Oricum abia miercuri se face tratamentul cu proteus. Si din ce am vazut pe forum e toxic. Ce nu am inteles e daca e toxic si pe termen lung, sau pot merge dupa 1 zi sau 2?

rarescyp

nvici unde vreau sa merg eu nu s- a facut inca stropirea....eu , dupa ce face tratamentul in ziua urmatoare , plec....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

dodo79

Citat din: rarescyp din Aprilie 05, 2014, 09:17:26 PM
nvici unde vreau sa merg eu nu s- a facut inca stropirea....eu , dupa ce face tratamentul in ziua urmatoare , plec....
am vb cu un proprietar de rapita.se pare ca el stropeste doar cand e inflorita toata rapita.asa ca prudenta mare cei care se grabesc.

Cubby

Citat din: Cubby din Aprilie 05, 2014, 08:26:31 PM
Citat din: rarescyp din Aprilie 05, 2014, 05:37:32 AM
Citat din: kiloz din Aprilie 04, 2014, 11:06:26 PM
Deja a intrat in stadiu de inflorire !
foarte util raspunsul....dumneata crezi ca cel care a postat fotografiile e orb????
zic eu , ca e inflorita cam 5%...albinele se duc la rapita doar dupa ce s- a facut stropirea si rapita e inflorita peste 10 -15%......
cat mai dureaza pana sa infloreasca in proportie de 10-15%???? ( asta e intrebarea...pe intelesul celor care nu vor sa inteleaga)
da, la asta ma refeream,rarescyp. Oricum abia miercuri se face tratamentul cu proteus. Si din ce am vazut pe forum e toxic. Ce nu am inteles e daca e toxic si pe termen lung, sau pot merge dupa 1 zi sau 2?

A mai fost cineva la rapita dupa ce s-a dat cu Proteus OD 110?

stefan1

Citat din: IonelPry din Aprilie 05, 2014, 06:59:20 PM
Astazi am fost pana la Timisoara si cam asa arata rapita  :D ( fiind nou pe forum sper sa pot incarca poze )

  Bun venit pa forum, IonelPry! Sa inteleg ca o sa mergi la rapita. Cati stupi ai si ce tip?    :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

La mine in zona sa stropit cu ceva, dar nush exact cu ce ca posesorul terenului a zis doar sa stam 2-3 zile si dupa sa venim cu albinele. O sa ma interesez cu ce sa dat. O sa incarc si eu zilele astea ceva poze cu rapita. Deja a inflorit destul de bine

mape 48-petru manea

Am fost azi la primarie sa intreb cand vor trata rapita ---atunci au dat telefoane si producatorul agricol a spus ca trateaza intre 5 si 13 aprilie---pe la ora 18 am auzit avionul in zona rapitei -sa vad maine ce efect va fi la albinele zburatoare  (culegatoare )
Ei anunta pentru 6 zile si au scapat de alte obligatii---si eu ce sa fac sa inchid albinele 6 zile ? NEMERNICI D..CULUI  :qp:

ionel07196555

Citat din: Cubby din Aprilie 06, 2014, 09:32:40 AM


A mai fost cineva la rapita dupa ce s-a dat cu Proteus OD 110?
Eu am inteles ca nu se mai da cu asa ceva de 2 ani

Cubby

Citat din: ionel07196555 din Aprilie 07, 2014, 10:05:40 PM
Citat din: Cubby din Aprilie 06, 2014, 09:32:40 AM


A mai fost cineva la rapita dupa ce s-a dat cu Proteus OD 110?
Eu am inteles ca nu se mai da cu asa ceva de 2 ani
asa a spus proprietarul. Azi ma uitai pe net si una din componentele lui, deltametrin, e foarte toxic pentru albine, asa ca nu mai merg, ca nu vreau sa risc. Ar fi primul pastoral, si nu e bine sa incep cu stangul.

IonelPry

Citat din: stefan1 din Aprilie 06, 2014, 11:58:23 PM
Citat din: IonelPry din Aprilie 05, 2014, 06:59:20 PM
Astazi am fost pana la Timisoara si cam asa arata rapita  :D ( fiind nou pe forum sper sa pot incarca poze )

  Bun venit pa forum, IonelPry! Sa inteleg ca o sa mergi la rapita. Cati stupi ai si ce tip?    :hi:
o sa merg cred ca joi seara :D sau cel tarziu vineri seara , si o sa duc 152 de stupi..acestia sunt pregatiti pe un camion si remorca, lazi pe 11 rame cu cat 1/2, stropirea la rapita nu este facuta , si se va face cam dupa pasti din cate a spus directorul... :hi:

stefan1

  Inseamna ca esti stupar cu multa experienta.    :razz:    Posteaza mai mult pe forum, daca ai timp!
  Un an apicol bun!   
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

IonelPry

speram sa fie un an bun  ^:)^  :P