John Spatari-tanar apicultor.

Creat de JohnSpatari, Decembrie 03, 2011, 04:34:43 PM

« precedentul - următorul »

JohnSpatari

Citat din: tassevasi din Octombrie 08, 2012, 09:09:44 PM
Citat din: JohnSpatari din Octombrie 08, 2012, 12:54:04 PM
Citat din: KTA-foreverApi - Ski din Octombrie 07, 2012, 08:00:53 PM
Sa speram sa nu fie iarna grea...cu putine ferestre la zbor de curatire si apoi abundenta de puiet, ca de asa te pui la facut turte ca vad ca miere nu le ajunge la cate albine ai in stup...trebuia sa restrangi mai din timp cuibul si sa le lasi cam pe 8 rame maxim si sa aibe mai bine de trei sferturi de rama cu miere si capacita mai bine de jumatate de rama...dar asa inveti, bafta !
ele erau pe 10 rame,dupa care le-am lasat 8 si 2 dupa diafragma,de unde vor duce miere in cuib,cred ca o sa le mai dau o rama la mancat :)


  Ai mare  grija ca  cele dupa diafragma  sta multa albina  pe ele si  daca da un frig  ele nu mai pleaca de acolo si vor muri ,cind se mai incalzeste  iar se duc altele si tot asa  pina se  inputineaza , mai bine le scoti ,asa fac si eu .
  Numai bine .

Ma gandesc si eu la asa ceva,cred ca maine voi controla daca au ramas dupa diafragma.

MariusApicultura

Istoria isi bate joc de cei care nu o cunosc, repetandu-se!!! 
Insulta e declaraţia înfrângerii!!

JohnSpatari

Totul e in ordine,m-am uitat dimineata si nu erau pe ramele de dupa diafragma,si timp de o zi ele aproape au carat toata mierea pe care le-am descapacit-o.

mape 48-petru manea

atentie !! pe ramele puse dupa diafeagma poate trece si matca si daca nu se face control la timp vor ierna asa si in lipsa de hrana vor muri---si in acest an am gasit matca dupa diafragma
NU SE LASA RAME DUPA DIAFRAGMA PESTE IARNA   :hi:

JohnSpatari

Citat din: mape 48 din Octombrie 10, 2012, 06:31:38 PM
atentie !! pe ramele puse dupa diafeagma poate trece si matca si daca nu se face control la timp vor ierna asa si in lipsa de hrana vor muri---si in acest an am gasit matca dupa diafragma
NU SE LASA RAME DUPA DIAFRAGMA PESTE IARNA   :hi:
Raportat!!! :) deci le mai las pana vor cara toata mierea si le voi scoate.

costelgeorgel

#80
Citat din: JohnSpatari din Martie 26, 2012, 12:21:34 AM
Aceasta este metoda mea,sper sa am noroc la construirea fagurilor :)

Salutare si eu am aceeasi metoda cu observatia ca eu pun cele doua borne in asa fel incit lipesc toate sirmele odata =D> =D>

exarhu

Nu se lasa rame sub nici o forma dupa diafragma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Trebuie sa le scoti sa le pui intr-un dulap, sa-ti faci rost de ceva acid formic si sa le tii acolo pana la primavara!
Iernare usoara! :hi:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

relutu

D-nu exarh la ce manastire slujiti?

exarhu

D-l Relu chiar daca am un avatar religios asta nu inseamna ca sunt neaparat cleric. Sanatate si numai bine!
Iernare usoara va doresc la toti!!!!!!!!!!!!! :hi:
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

relutu

Eee dupa raspuns sigur sunte-ti cuvios.

exarhu

Nu cuvios, sunt smerit!!!!!!!!!!!!! :D
:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
da

exarhu

La multi ani ! celor cu numele de Andrei !
La multi ani ROMANIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! =D>
:bzz:  :bzz: :bzz:
da

niculita

Felicitari.Multa bafta si succes in toata activitatea.Daca nu te superi iti dau un sfat referitor la insarmat.Fa-ti o masuta mica atit cit este foita de ceara dintr-o scindura sau pfl.Punei dedesupt 2 leaturi de cca3 cm ca picioare si o sa-ti usurezi mult munca.Daca esti interesat o sa pun niste fotografii miine pe pagina mea,,UN INCEPUT PROMITATOR,,Este simpla si ajuta f mult :beer:

niculita

Asa cum am promis,am revenit cu foto.Masuta pentru insirmat ramele,afumatoare facuta de minte dintr- teava si un capac de la un ibric si disp de incheiat ramele :bzz: :bzz: :bzz: :coffee: