Contabilitate in partida simpla.

Creat de bucovineanu, Februarie 06, 2012, 10:15:15 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Varza este si la birou. Acolo totusi trebuie sa mergem documentati. Nimeni nu-ti spune nimic.
Trebuie sa demonstram cresterea productiei. Asta nu inseamna ca nu pot sa fiu pe minus, daca am investitii sau cheltuieli. Eu asa cred.

D006

  Cand v-ati facut PFA si ati inceput sa lucrati cu bani europeni aveti de lucru cu 3 institutii : ANAF , APIA , APDRP . Pentru fiecare institutie trebuie sa aveti un set de documente .

costelinni

Citat din: evulet78 din Februarie 07, 2012, 08:33:57 AM
Eu sunt PFA si am urmatoarele:
- ..................
- ..................
- ..................
- fisa mijloc fix
- ..................
- ..................



pentru ce aveti "fisa mijlocului fix"?
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

D006

  exemplu de mijloace fixe achizitonate : centrifuga automata , descapatitor automat. la ambele inclusiv fisa de amortizare.

costelinni

Citat din: dragos2006 din Februarie 07, 2012, 12:34:48 PM
   ....NU CONTINE RUBRICA DE VENITURI NEIMPOZABILE !!!! 

   ATENTIE MARE CE DECLARATI !

multumim mult pentru sfaturi D-nule Dragos, sunt foarte binevenite  :thanks:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

bucovineanu

#20
Citat din: costelinni din Februarie 07, 2012, 07:45:47 PM
Citat din: evulet78 din Februarie 07, 2012, 08:33:57 AM
Eu sunt PFA si am urmatoarele:
- ..................
- ..................
- ..................
- fisa mijloc fix
- ..................
- ..................

pentru ce aveti "fisa mijlocului fix"?

Mijloacele fixe sunt utilaje de la o anumita valoare in sus, ex centrifuga, mijloc de transport, etc. Cu trecerea timpului acestea se uzeaza si isi micsoreaza valoarea, acest lucru face ca valoarea lor sa scada cu un anumit procent anual pana se amortizeaza si pot fi casate. De aceea trebuie tinuta fisa pentru fiecare mijloc fix.

costelinni

Citat din: bucovineanu din Februarie 07, 2012, 08:02:08 PM
Citat din: costelinni din Februarie 07, 2012, 07:45:47 PM
Citat din: evulet78 din Februarie 07, 2012, 08:33:57 AM
Eu sunt PFA si am urmatoarele:
- ..................
- ..................
- ..................
- fisa mijloc fix
- ..................
- ..................
Mijloacele fixe sunt utilaje de la o anumita valoare in sus, ex centrifuga, mijloc de transport, etc. Cu trecerea timpului acestea se uzeaza si isi micsoreaza valoarea, acest lucru face ca valoarea lor sa scada cu un anumit procent anual pana se amortizeaza si pot fi casate. De aceea trebuie tinuta fisa pentru fiecare mijloc fix.


pentru ce aveti "fisa mijlocului fix"?

multumesc ca m-ati luminat  :thanks:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

Kov iulian


emil.oltean

Asa ceva trebuia.Felicitari.Poate mai ai modul cum se completeaza REGISTRUL JURNAL DE INCASARI SI PLATI.

Saraca lele apicultoare din zona defavorizata beneficiara de masura 141 si autorizata PFA.!!! si nu numai ea.

hulpustinel

Ce document trebuie intocmit la data cind recoltez mierea ( ex miere salcim  750 kg)  pe linga fisa de magazie  si unde se inregistreaza acel document

D006

  Cand recoltezi miere , seara intocmesti proces verbal de recoltare , asa demonstrezi ca ai produs o cantitate de miere care intra la stocuri si ulterior poate fi vanduta cu factura si chitanta.
  Ai un dosar in care indosariezi procesele verbale de recoltare , de multiplicare , de mortalitate , etc.

bee_lover

Credeam ca multiplicarea, mortalitatea se trec in caietul stupinei. Domnule Dragos as fi curios cum arata un proces verbal de recoltare, daca se poate, bineinteles.

mirea-daniell

procesul verbal este de fapt o nota de intrare receptie. In baza ei se face intrarea in gestiune a produselor recoltate si intra in fisele de magazie. In fisele de magazie se trec intrarile (NIR) si iesirile pentru consum intern (bonuri de consum) si documente de vanzare (facturi, bonuri de vanzare...la casesle de marcat)

emil.oltean

Revin,citind "printre randuri" postarile ulterioare,imi dau seama acum ce suflet mare are acest om "APISPUISORU".Nu il cunosc,dar acum intuiesc marinimia sufletului sau.Uite asa,incet,incet,dupa fapte ,ne vom cunoaste mai bine intre noi.Ce folos ca ne invartim cu camerele printre stupi daca altruismul si pretuirea fata de semenul tau,chiar de=o fi el si apicultor,pentru tine este un subiect tabu iar acest sentiment al convietuirii si intrajutorarii te lasa rece.
  Haideti sa urmam exemplele pozitive si cu cat vor fi mai multe cu atat o vom duce mai bine.Numai respectandu=ne valorile care se nasc  si traiesc printre noi vom reusi si noi in viata alaturi de acestea.Cautati=le,descoperiti=le ,verificati=le si  urmati=le.

romikele

Absolut toate materialele legate de masuri, asociatie, s.a.m.d. se vor gasi pe http://aaparrs.apiardeal.ro
Nu vom mai incarca paginile forumului si pentru a nu se dilua informatia, putandu-se gasi mult mai usor la nevoie.