Contabilitate in partida simpla.

Creat de bucovineanu, Februarie 06, 2012, 10:15:15 PM

« precedentul - următorul »

emil.oltean

Dar nu si comentariile pe lucrul  de contabilitate in partida simpla(PFA)?

albinasebes

toate lucrurile astea ar trebui sa stie presedintele asociatiei? la cine sa ma informez direct?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

emil.oltean

Da ,daca este de profesie  contabil.Daca nu ,la un contabil ce tine evidenta contabila la PFA_uri si cunoaste legislatia specifica acestora.

costelinni

Citat din: emil.oltean din Februarie 08, 2012, 05:58:09 PM
Revin,citind "printre randuri" postarile ulterioare,imi dau seama acum ce suflet mare are acest om "APISPUISORU".Nu il cunosc,dar acum intuiesc marinimia sufletului sau.Uite asa,incet,incet,dupa fapte ,ne vom cunoaste mai bine intre noi.Ce folos ca ne invartim cu camerele printre stupi daca altruismul si pretuirea fata de semenul tau,chiar de=o fi el si apicultor,pentru tine este un subiect tabu iar acest sentiment al convietuirii si intrajutorarii te lasa rece.
  Haideti sa urmam exemplele pozitive si cu cat vor fi mai multe cu atat o vom duce mai bine.Numai respectandu=ne valorile care se nasc  si traiesc printre noi vom reusi si noi in viata alaturi de acestea.Cautati=le,descoperiti=le ,verificati=le si  urmati=le.

nu am avut placerea de-al cunoaste personal, dar din filmele si postarile sale pot trage o singura concluzie : MARE OM, MARE CARACTER !
tineti-o tot asa D-nule Puisoru ! :bravo: :bravo: :bravo:
:thanks:
http://constantinignuta.sunphoto.ro

"Intelepciunea ne ajuta sa rezistam, pasiunile ne ajuta sa traim.'" (Chamfort)

romikele

Citat din: emil.oltean din Februarie 08, 2012, 06:37:05 PM
Dar nu si comentariile pe lucrul  de contabilitate in partida simpla(PFA)?
Comentarii se pot face aici oricate, de aceea este forum de discutii.

albinasebes

cunosc persoane care nu fac toate actele acestea. ce se poate intampla in afara de a nu mai primi banii pt anii 4 si 5?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

albinasebes

autorizarea sanitar veterinara se face la un numar de stupi declarati? daca se schimba numarul, adica ne dezvoltam trebuie alta autorizare?
si alta intrebare: la finante am depus declaratia 220 si am dat un profit de 100 lei. m-a trimis cu hartia la casa de sanatate sa platesc impozitul pe venitul declarat, eu fiind angajat. in cat timp trebuie platit si care e valoarea?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bucovineanu

Autorizarea la dsv se face anual. Daca se modifica numarul de familii in anul urmator se face o noua autorizare, bineinteles conta cost. Valoarea CAS este de 5,5% din venitul declarat.

dorindafi

 si am dat un profit de 100 lei

i-a stai sa vedem=100 lei a fost cel estimat s-au realizat?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Kov iulian


Malas

Dar pe pagina 2 scrie:
"...se completează de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA,..."

Esti persoana impozabila?

Numai bine

Kov iulian

Eu totusi voi merge sa intreb  sa fiu sigur .

albinasebes

am pus estimare 100 lei, doar acum am facut pfa
platesc cas pe estimare?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Kov iulian

Citat din: albinasebes din Februarie 19, 2012, 09:54:29 PM
am pus estimare 100 lei, doar acum am facut pfa
platesc cas pe estimare?

Nu nu veti plati cas pe estimare , comform unei legi data in luna iulie 2011 parca, vom platii 5,5 sau 6,5 nu mai stiu cat era procentul, vom plati atat din salariul minim pe economie .

Pt ca altfel romanu era inventiv gasea el metode sa faca statul la bani, asa ca ce s-au gandit baieti hai sa folosim ca etalon pt taxa salariul minim nu estimarile lor .

bucovineanu

Estimarea e pentru anul in curs si se plateste asigurare la sanatate, 5,5 la suta din suma in patru transe trimestriale. Se poate plati si in avans pentru toata suma odata. La inceputul anului viitor se face impunerea definitiva si se plateste pentru diferenta realizata in plus. Daca aveti salariu nu se plateste cas (asigurare sociala) la casa de pensii.