Administrarea siropului in aceasta perioada

Creat de catalin_valenii, Februarie 19, 2012, 09:53:46 PM

« precedentul - următorul »

rarescyp

sunt incepator....am 4 familii...intre craciun si revelion le-am pus preventiv turte de apifonda (cate 1kg pe familie) ,dar nu cred ca era nevoie...recent am verificat, si mai au cam jumatate din ce le-am pus...zilele astea a fost destul de cald in partile astea dar se pare ca nu cat sa iasa la zborul de curatire...am vazut azi pe zapada putine pete maronii (poate a mai iesit cate una)...m-am gandit sa adaug langa apifonda ramasa pe rame; o pungulita cu 200 - 300 g sirop 1/1 cu protofil...credeti ca ar ajuta cu ceva familiile?
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

bucovineanu

Pana nu fac zbor intens de curatatre lasa-le in pace.

4unix

Salutari tuturor,

Cum administrati siropul cu protofil in aceasta perioada pentru prevenirea furtisagului, e mai bine in pungi sau in uluce si mai ales ma intereseaza ora la care se administreaza, in toamna il dadeam inspre seara de fiecare data, e bine sa respect aceeasi regula si acum?
Am observat ca au inceput sa aduca polen de la salcie, ma gandesc ca fiind preocupate cu strangerea acestuia riscul de producere al furtisagului este mai mic sau poate ma insel?

Va multumesc.  :hi:

jonny_it

Citat din: 4unix din Martie 23, 2012, 01:20:30 PM
Salutari tuturor,

Cum administrati siropul cu protofil in aceasta perioada pentru prevenirea furtisagului, e mai bine in pungi sau in uluce si mai ales ma intereseaza ora la care se administreaza, in toamna il dadeam inspre seara de fiecare data, e bine sa respect aceeasi regula si acum?
Am observat ca au inceput sa aduca polen de la salcie, ma gandesc ca fiind preocupate cu strangerea acestuia riscul de producere al furtisagului este mai mic sau poate ma insel?

Va multumesc.  :hi:

Seara dupa ce zborul aproape a incetat le poti administra sirop fara probleme. Mai bine in hranitori tip uluc decat in pungi pentru ca din hranitori il iau mai repede si au timp sa se linisteasca pana dimineata si nu exista riscul de a se produce furtisag, mai bine zis riscul este mai mic.
La familiile mai slabe dozele trebuie sa fie mai mici.  :)

4unix

Multumesc jonny, azi am luat Protofilul, de maine incep sa le dau siropul.

Numai bine!

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: 4unix din Martie 23, 2012, 02:49:19 PM
Multumesc jonny, azi am luat Protofilul, de maine incep sa le dau siropul.

Numai bine!
Salutare! Ce norocos esti ca poti sa le pui sirop,la noi ingheata noaptea si nu am ce cauta la ele cu sirop,doar turte proteice,poate in 2 saptamani sa se mai dezghete si pe la noi pomii sa produca polen...Spor la treaba! Pace! :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

4unix

Intr-adevar, in sud ne bucuram de temperaturi mai mari, prognozele ne spun ca noaptea vor fi 6-7 grade in zona noastra. Va doresc si Dvs. sa va bucurati cat mai curand de venirea primaverii.

Numai bine!

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: 4unix din Martie 23, 2012, 07:08:35 PM
Intr-adevar, in sud ne bucuram de temperaturi mai mari, prognozele ne spun ca noaptea vor fi 6-7 grade in zona noastra. Va doresc si Dvs. sa va bucurati cat mai curand de venirea primaverii.

Numai bine!
Multumim mult,oricum ne bucuram mult de aceste zile foarte frumoase si insorite,cu toate ca a ras un vecin de mine cand m-a vazut ca dadeam zapada si m-o intrebat ca ce fac? Mut apa!!! :rotfl: :yahoo_cry: :rotfl: Eu am ras si mi-am vazut in continuare detreaba pentru ca ele,albinutele sa aibe parte de pamant cat de cat mai uscat pe atunci cand se intorc de la zbor, Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

morozan simion

buna
la bistrita este destul de frumos,astazi au fost 19 grade, la noapte vor fi 4-5 cu plus, iar maine vreau sa merg la stupi sa schimb lazile in jur de ora 15 iat spre seara sa le administrez cate 1l sirop cu protofil si startovit
va intreb oare este bine ora aleasa pentru a le schimba lazile?
multumesc anticipat

tassevasi

Citat din: morozan simion din Martie 23, 2012, 10:20:49 PM
buna
la bistrita este destul de frumos,astazi au fost 19 grade, la noapte vor fi 4-5 cu plus, iar maine vreau sa merg la stupi sa schimb lazile in jur de ora 15 iat spre seara sa le administrez cate 1l sirop cu protofil si startovit
va intreb oare este bine ora aleasa pentru a le schimba lazile?
multumesc anticipat
Sa nu te apuce  seara tirziu ,ca scade  temperatura , in rest  daca afara-i cald la ora aceia   nu sunt problme.
Siropul il dai atunci cind nu mai ai circulatie de albina .
  Numai bine .

morozan simion

multumesc pentru sfat
asa o sa procedez, am zis ora 15.00 pt ca am numai 6 famili minunate.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: morozan simion din Martie 23, 2012, 10:49:39 PM
multumesc pentru sfat
asa o sa procedez, am zis ora 15.00 pt ca am numai 6 famili minunate.
si la mai multe si sanatoase! sa aveti grija la furtisag in aceasta perioada,deci cum a spus si colegul Tavassi mai sus,atentie la ora de administrare a siropului, ca de altfel incep cautarea si de aici pana la furtisag e foarte putin,Sanatate! Pace! :hi: :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

Mihai Sergiu

 Administrez sirop deja de o sapt polen vad ca aduc insa ar mai trebui sa le mai pun si apifonda?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

morozan simion

am fost astazi si i-am mutat pe toti in casa nouă, pe la ora 1500 am inceput sa le dau case noi iar pe la 1820 am inceput sa le administrez cate 1,5 l sirop 3/2 cu protofil si startovit, sper sa ajute pentru ca am vazut ca fiecare familie are ceva puiet capacit dar putin, poate de acum

morozan simion

astea sunt casutele construite de mine in aceasta iarna, date cu ulei de in